Skip to main content
Agriculture and rural development

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes pārtikai un dzērieniem

Iepazīstiet Eiropas pārtiku un dzērienus, ko aizsargā ar ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu sistēmām. 

Eiropas pārtika un dzērieni atspoguļo kontinenta kultūras daudzveidību un bagātās zemes. ES ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu sistēmas aizsargā konkrētu zinātību, autentiskumu un specifiskus agrovides apstākļus.

Šīs sistēmas ietver aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes (AĢIN) un aizsargātus cilmes vietas nosaukumus (ACVN). Tās aizsargā nosaukumu, ar kuru apzīmē kādu produktu, kas nāk no konkrēta reģiona un iegūts tradicionālā ražošanas procesā.

ACVN gadījumā izejvielām jābūt no izcelsmes reģiona, kurā jānotiek visiem ražošanas posmiem. AĢIN gadījumā vismaz viens no ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem norisinās reģionā.

pdo-pgi-list-header_lv.png

Vadehavslam PGI

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Alho da Graciosa PGI

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

Vanille de l’île de La Réunion PGI

Lauded for its unique aromatic profile, the production of Vanille de l’île de La Réunion PGI has been perfected with local expertise over 200 years.

Piranska Sol ACVN

Slovēnijas piekrastē Piranska Sol ACVN ražo 700 gadus, izmantojot vienas un tās pašas tradicionālās metodes.

AĢIN “Turrón de Alicante”

AĢIN “Turrón de Alicante” un AĢIN “Turrón de Jijona” ir mandeļu un medus konditorejas izstrādājumi no Spānijas dienvidiem ar saules piesūcinātu mandeļu un medus saldumu.

AĢIN “Dresdner Christsollen”

Reiz Saksijas valdnieku iecienīts svētku cienasts, AĢIN “Dresdner Christsollen” ir ar rokām darināts augļiem, riekstiem un garšvielām bagāts maizes klaips, kas pārklāts ar sviestu un pārkaisīts ar pūdercukuru.

AĢIN “Asperges du Blayais”

Sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" mīkstā konsistence un maigā garša ir īpašības, kas padara šo produktu par sevišķu Francijas dienvidrietumos ražotu delikatesi.

ACVN "Montes de Toledo"

Olīveļļas ACVN "Montes de Toledo" izcelsme ir Toledo kalnos Spānijā, un tās ražošanā izmanto tikai vienas šķirnes olīvas– ‘Cornicabra’.

ACVN “Allgäeuer Bergkäese”

ACVN "Algäuer Bergkäse" ir vācu siers, kas izgatavots no svaigpienaAlgojas reģionā Bavārijā un kaimiņos esošajā Bādenē-Virtembergā.

AĢIN “Suska sechlońska”

Žāvētās plūmes, kas apzīmētas ar nosaukumu AĢIN "Suska sechlońska", saskaņā ar tradīciju gatavo no Polijas dienvidu daļā audzētām vietējās šķirnes plūmēm; tās žāvē ar koku apkurināmās augļu žāvētavās, kur plūmes iegūst saldu garšu un dūmu aromātu.

AĢIN "Kraški pršut"

Šķiņķi AĢIN "Kraški pršut" gatavo no veseliem svaigiem cūku stilbiem, kas tiek žāvēti un sālīti Slovēnijas dienvidrietumos Karstas plakankalnē.

AĢIN "Riso Nano Vialone Veronese"

Šie izcilie Itālijas rīsi, kas sakņojas Veronas vēsturē un ir slaveni to raksturīgās konsistences un garšas dēļ, ir lieliski piemēroti risoto.

ACVN "Fava Santorinis"

Ar ACVN "Fava Santorinis" apzīmētās saldās zeltainās sēklas tiek ievāktas nelielā salu grupā, kas atrodas Egejas jūras dienvidos.

AĢIN “Jambon d’Ardenne”

Beļģijas produktaAĢIN “Jambon d’Ardenne” raksturīgo garšu nosaka Ardēnu mikroklimats, kas lieliski piemērots šā šķiņķa ražošanai.

ACVN “Kalix Löjrom”

Šis Zviedrijas gastronomijas produkts izceļas ar ikru ACVN “Kalix Löjrom” īpašo oranžo toni.

AĢIN “Gyulai kolbász”

Ar AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN apzīmētā desa ir ungāru desa ar aizraujošu stāstu un patīkami dūmainu un pikantu aromātu.

ĢIN “Estonian vodka”

Ar ĢIN “Estonian vodka” apzīmē stipro alkoholisko dzērienu, kuru Igaunijā izgatavo no etilspirta, kas ražots no šajā valstī audzētiem rudziem, kviešiem un/vai kartupeļiem.

AĢIN “Radicchio Rosso di Treviso”

Savvaļas cigoriņa ceļš no ceļmalas auga līdz aizsargātai ģeogrāfiskās izcelsmes norādei “Radicchio Rosso di Treviso” ir stāsts par rūpīgu selekciju, inovāciju un amata meistarību.

AĢIN “Münchener Bier”

Slavenā augstas kvalitātes Minhenes alus gatavošanā tiek izmantots ūdens no avotiem, kas tek lielā dziļumā zem pilsētas, un šis alus piesaista vairāk nekā 6miljonus viesu gadā.

ACVN “Chianti”

Viens no slavenākajiem itāļu vīniem ACVN “Chianti” ir pazīstams visā pasaulē.

ACVN “Comté”

Ar riekstu garšu. Dzeltenbaltā krāsā. “Comté” siers nav vis parasts cietais siers.

ACVN “Prosciutto di Parma”

Kurš gan nav dzirdējis par Parmas šķiņķi jeb ACVN “Prosciutto di Parma”? Tas ir vītināts šķiņķis, kas atrodams itāļu delikatešu veikalos un restorānos.

ĢIN “Irish Whiskey”

Kopš 6. gadsimta Īrijā tiek destilēts viens no pasaulē vecākajiem stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem— "Irish Whiskey".

ACVN “Bordo”

Bordo vīni ar savu izcilību ir iemantojuši slavu, pateicoties gadsimtiem ilgajai pieredzei un apstākļiem reģionā, kur tiek audzētas vīnogas.

ACVN “Krokos Kozanis”

ACVN “Krokos Kozanis” jeb Grieķijas safrāns ir pazīstams ar īpaši piesātinātu krāsu un spēcīgu aromātu.

ACVN “Feta”

Sāļā un nedaudz skābenā ACVN “Feta” ir siers, kura vēsture ir tikpat bagāta kā tā garša.

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes receptēs

Dodieties ar mums kulinārijas ceļojumā pa Eiropu, lai izjustu jaunas garšas, ko piedāvā produkti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm.