Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Lauksaimniecības un lauku apvidu digitalizācija Eiropas Savienībā

Noteikumi un pasākumi, kuru mērķis ir reglamentēt un atbalstīt lauksaimniecības un lauku apvidu digitalizāciju.

Pārskats

Lauksaimniecības un lauku apvidu digitalizācija Eiropas Savienībā atbalsta lauksaimniecības modernizāciju, konkurētspēju un ilgtspēju. Tā veicina digitālo tehnoloģiju un uz datiem balstītu pieeju integrāciju, vienlaikus uzlabojot lauku kopienu labklājību.

Digitalizācija ietver digitālo tehnoloģiju ieviešanu lauksaimnieku un lauku kopienu vidū, kā arī labāku piekļuvi zināšanām un apmācībai. Tā nozīmē arī nozares modernizāciju infrastruktūras un pārvaldības ziņā. 

Lauksaimniecība un digitalizācija

Digitalizācija ir viena no galvenajām Eiropas Komisijas prioritātēm. ES digitālā stratēģija ļaus iedzīvotājiem, to vidū lauksaimniekiem un lauku kopienām, izmantot jaunas paaudzes tehnoloģijas.

Eiropas lauksaimniecības digitalizācija ienesīs pārmaiņas gan ES lauksaimniecības nozarē, gan lauku apvidos. Digitālās un datu tehnoloģijas var radikāli pārveidot lauksaimniecību, palīdzot lauksaimniekiem strādāt efektīvāk un ilgtspējīgāk.

Tās var veicināt ilgtspējīgāku lauksaimniecisko ražošanu, kurā izmanto informācijas vākšanu un apstrādi, tehnoloģisko automatizāciju un robotizāciju, kā arī palielināt lauksaimniecības nozares efektivitāti un konkurētspēju, vienlaikus samazinot tās ietekmi uz vidi. Saskaņā ar ilgtermiņa redzējumu par ES lauku apvidiem digitālās tehnoloģijas var arī veicināt lauku apvidu attīstību, nodrošinot labāku piekļūstamību un transporta savienojumus.

Digitālās tehnoloģijas var palīdzēt sasniegt visus kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) konkrētos mērķus, jo īpaši saistībā ar ekonomiku, vidi, klimatu un lauku apvidiem.

Gādājot par labvēlīgu vidi, Eiropas Savienība tiecas veidot uz cilvēku vērstu digitalizāciju. Tā novērsīs digitālo plaisu starp pilsētām un lauku apvidiem un ļaus lauksaimniekiem un lauku kopienām ieviest un efektīvi izmantot digitālās tehnoloģijas.

KLP un digitalizācija

2023.–2027. gada KLP galvenais mērķis ir modernizēt lauksaimniecību un lauku apvidus, apmainoties ar zināšanām, inovācijām un digitalizāciju.

KLP veicina visaptverošu pieeju lauksaimniecības un lauku apvidu digitalizācijai ne tikai lauku saimniecību līmenī, bet arī pārvaldes modernizēšanā. Pirmo reizi ES valstis savos KLP stratēģiskajos plānos ir iestrādājušas digitalizācijas stratēģijas, kas veicina digitalizācijas attīstību lauksaimniecībā un lauku apvidos. Šīs stratēģijas ir pielāgotas katras valsts unikālajai situācijai. Ar to starpniecību tiek pētīts digitālo tehnoloģiju potenciāls būt saskaņā ar KLP konkrētajiem un transversālajiem mērķiem. Papildus tiek noteiktas prasības digitālo tehnoloģiju ieviešanai un ilgtspējīgai izmantošanai.

ES valstis cenšas atrast arī savstarpējus ieguvumus, izmantojot citus politikas instrumentus un darbības, tādējādi nodrošinot holistisku pieeju digitalizācijai. Pamatojoties uz to rīcībā esošo KLP pasākumu portfeli, ES valstis stratēģiski veicina digitalizāciju, koncentrējoties uz tādām kritiskām jomām kā infrastruktūra, apmācība, prasmju attīstīšana un progresīvu tehnoloģiju, tostarp precīzās lauksaimniecības, ieviešana.

KLP instrumenti digitalizācijai

  • Investīcijas platjoslām vai digitālo tehnoloģiju uzstādīšanai lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un lauku apvidos, piemēram, investīcijas precīzajā lauksaimniecībā, viedajos ciematos, lauku uzņēmumos, un tādās informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūrās kā platjosla.
  • Ekoshēmas un agrovides un klimata pasākumi, lai atbalstītu precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas, kas optimizē resursu izmantošanu.
  • Nozaru intervences pasākumi digitālo tehnoloģiju iegādei jebkurā piegādes ķēdes posmā, tostarp zināšanu apmaiņa vai produktu kvalitātes uzraudzība.
  • Lauksaimniecisko konsultāciju pakalpojumi par digitālajiem aspektiem lauksaimniecībā un lauku apvidos, arī par to, kā izmantojams lauku saimniecības ilgtspējas rīks attiecībā uz barības vielām.
  • Sadarbība ES valstu noteikto EIP darbības grupu, vietējās attīstības un Viedo ciematu stratēģiju sagatavošanā un ieviešanā.
  • Zināšanu apmaiņa un informēšana Atbalsts digitālo prasmju apmācībai, informētības un zināšanu par digitālajām tehnoloģijām palielināšana un ar digitālajām tehnoloģijām saistītās pieredzes apmaiņas veicināšana (piemēram, demonstrējumu saimniecības).

Ar digitālās lauksaimniecības tehnoloģiju palīdzību kopumā jāatbalsta vairāk nekā 274 000 lauku saimniecību, lai tās labāk pielāgotos jaunajiem tehniskajiem sasniegumiem.

Sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija

Sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija ir bijusi viena no galvenajām Eiropas Savienības prioritātēm, un Covid-19 pandēmija ir vēl vairāk pastiprinājusi steidzamības sajūtu.

KLP īstenošanas un pārvaldības modernizācijas mērķis ir uzlabot KLP administrēšanas un uzraudzības efektivitāti, vienlaikus samazinot administratīvo slogu galīgajiem labuma guvējiem.

Galvenais tehniskais elements kopējās lauksaimniecības politikas finanšu pārvaldībā un uzraudzībā ir integrētā administrācijas un kontroles sistēma. Iepriekš aizpildīti atbalsta pieteikumi tiešsaistē vienkāršo pieteikšanās procesu lauksaimniekiem, samazinot administratīvos sarežģījumus un uzlabojot atbalsta mehānismu pieejamību. Tajā pašā laikā satelītattēlu un ģeomarķētu fotoattēlu integrēšana ļauj iegūt precīzākus un uzticamākus datus.

Eiropas Datu stratēģija

No mūsu digitālajām darbībām, arī lauksaimniecības nozarē, katru dienu tiek ģenerēts milzīgs datu apjoms. Tas paver lielas iespējas ekonomikas izaugsmei un sabiedrības problēmu risināšanai.

Eiropas Datu stratēģijas mērķis ir izveidot vienotu datu tirgu, veicinot konkurētspēju un datu suverenitāti. Tas veicinās datu altruismu, jo īpaši attiecībā uz lietu interneta ģenerētiem datiem, kam ir izšķiroša nozīme progresīvās lauksaimniecības tehnoloģijās, piemēram, precīzajā lauksaimniecībā. Atvērto datu direktīva un īstenošanas akts par augstvērtīgām datu kopām arī atbalsta datu atkalizmantošanu. Šie noteikumi ietekmē datu kopīgošanu lauksaimniecībā un kopīgas lauksaimniecības datu telpas izveidi.

Kopīgā Eiropas lauksaimniecības datu telpa

Eiropas Datu stratēģijas ietvaros Eiropas Komisija paziņoja, ka tā strādās, lai izveidotu kopīgu Eiropas lauksaimniecības datu telpu. Šai datu telpai būtu jāveicina lauksaimniecības datu uzticama apkopošana un kopīgošana starp privātām ieinteresētām personām un publiskajām iestādēm.

Iespējas saņemt finansējumu

Pētniecība, inovācija un spēju veidošana

ES atbalsta pētniecību un inovāciju lauksaimniecībā un lauku digitālajā pārveidē.
Pamatprogrammai “Apvārsnis Eiropa” un programmai “Digitālā Eiropa” ir izšķiroša nozīme inovatīvu digitālo risinājumu nodrošināšanā, un tās vienlaikus ļauj lauksaimniekiem efektīvi izmantot šīs tehnoloģijas. Šie pašreizējie pētniecības projekti un iniciatīvas (PDF) kopā veido ES lauksaimniecības digitālās pārveides pamatu, veicinot ilgtspēju, konkurētspēju un progresu nozarē.

Skats nākotnē

Kā digitalizācija ietekmēs lauksaimnieku un lauku kopienu dzīvi nākotnē? 
Kopā ar Eiropas Komisijas Kopīgo pētniecības centru ir veikts prognožu pētījums “Digitālās pārveides ilgtermiņa ietekme uz lauksaimniekiem un lauku kopienām”, lai palīdzētu mums veidot redzējumu par digitālo pārveidi.

Galīgais ziņojums tiks publicēts “Agri-Digital” konferencē ES Lauksaimniecības un pārtikas dienās 2023. gada 8. decembrī.

Pasākumi

  • Infodienas
  • sestdiena, 2024. gada 4. maijs, 10.00 - 18.00 (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium