Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Maisto produktų ir gėrimų geografinės nuorodos

Sužinokite apie geografinių nuorodų sistemomis apsaugotus Europos maisto produktus ir gėrimus. 

Europos maisto produktų ir gėrimų įvairovė atspindi žemyno kultūros įvairovę ir yra galima dėl žemių derlingumo. ES geografinių nuorodų sistemomis apsaugoma unikali patirtis, produktų autentiškumas ir agroekologinės sąlygos.

Šioms sistemoms priklauso saugomos geografinės nuorodos (SGN) ir saugomos kilmės vietos nuorodos (SKVN). Jomis apsaugomi konkrečiuose regionuose ypatingais tradiciniais būdais gaminamų gaminių pavadinimai.

Saugomos kilmės vietos nuorodos atveju žaliavos turi būti iš kilmės regiono ir jame gaminys turi būti gaminamas visais gamybos etapais. Saugomos geografinės nuorodos atveju tame regione vyksta bent vienas iš gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų.

pdo-pgi-list-header_lt.png

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

SGN „Turrón de Alicante“ ir „Turrón de Jijona“ yra pietinėje Ispanijos dalyje gaminami konditerijos gaminiai, kupini saule dvelkiančio migdolų ir medaus saldumo.

SGN „Asperges du Blayais“ išskirtinumas – jų minkštumas ir salsvumas, dėl kurių ši pietvakarių Prancūzijoje auginama daržovė vertinama kaip ypatingas delikatesas.

Ispanijos Toledo kalnuose augančios Cornicabra veislės alyvuogės – vienintelės, iš kurių gaminamas SKVN aliejus „Montes de Toledo“.

SKVN „Allgäuer Bergkäse“ yra vokiškas žalio pieno sūris, gaminamas Bavarijos žemės Algojaus regione ir kaimyninėje Badeno-Viurtembergo žemėje.

Dūmų aromato ir saldaus skonio SGN gaminys „Suska sechlońska“ gaminamas iš tradicinės veislės slyvų, išdžiovintų tradicinėse krosnyse pietinėje Lenkijoje.

SGN kumpis „Kraški pršut“, gaminamas iš visos užpakalinės kiaulės kojos, vytinamas ir sūdomas pietvakarių Slovėnijos Karsto plynaukštėje.

Švelnus, drėgnas ir kiek aitrus „Telemea de Sibiu“ – tradicinis rumuniškas šviežio avių pieno sūris.

Šie ryžiai, kurių savita tekstūra ir skonis plačiai žinomi, seniai tapo Veronos istorijos dalimi. Jie puikiai tinka rizotams.

Belgiškas „Jambon d’Ardenne SGN“ pasižymi Ardėnų mikroklimatui, puikiai tinkančiam šiam kumpiui gaminti, būdingu skoniu.

„Gyulai Kolbász“ arba „Gyulai pároskolbászSGN“ yra vengriška malonaus dūmų ir prieskonių aromato dešra, turinti įdomią istoriją.

„Estonian vodka GN“ yra spiritinis gėrimas, gaminamas Estijoje iš etilo alkoholio, pagaminto ir gauto iš šioje šalyje išaugintų rugių, kviečių ir (arba) bulvių.

Kad iš kuklios pakelės gėlės trūkažolė taptų saugoma gegografine nuoroda „Radicchio Rosso di Treviso“, reikėjo kruopščios atrankos, novatoriškumo ir rankų darbo.

Porcelianinio baltumo, kreminės konsistencijos saugomos kilmės vietos nuorodos „Mozzarella di Bufala Campana“ (liet. Kampanijos buivolių pieno mocarela) sūris gaminamas tik iš šviežio azijinių buivolių pieno.

Pagaminti iš sluoksniuotos tešlos, su tamsiai ruda traškia plutele, Gėrarsbergeno varškės pyragaičiai „Geraardsbergse Mattentaarten“ saugoma geografinė nuoroda (SGN) yra tradicinis flamandų konditerijos gaminys.

Kokybe garsėjantis Miuncheno alus, kuriam vanduo gaunamas iš giliai uoloje po miestu esančių gręžinių, padeda į miestą kasmet pritraukti per 6mln. žmonių.

Vienas iš garsiausių itališkų vynų SKVN „Chianti“ žinomas visame pasaulyje.

Airiškas viskis, vienas seniausių pasaulio alkoholinių gėrimų, Airijoje distiliuojamas jau nuo VI amžiaus.

Dėl šimtmečius kauptos patirties ir regiono, kuriame auginamos vynuogės, sąlygų Bordo vynai yra pelnę puikią reputaciją.

Sūriame ir rūgštokame sūryje „Feta“ (saugoma kilmės vietos nuoroda) susipina turtinga istorija ir stiprus skonis.

Geografinės nuorodos receptuose

Leiskitės drauge su mumis į kulinarinę kelionę po Europą ir atraskite dar neragautų maisto produktų, paženklintų geografinėmis nuorodomis.