Skip to main content
Agriculture and rural development

AĢIN “Asperges du Blayais”

Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (AĢIN) nodrošina, ka vismaz viens no produkta ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem norisinās attiecīgajā reģionā.

Izcelsme

Uz lauka sparģeļu dobes ir pārklātas ar mulčēšanas plēvi. © APBA
Uz lauka sparģeļu dobes ir pārklātas ar mulčēšanas plēvi. © APBA

Ar AĢIN "Asperges du Blayais" [Blajē sparģeļi] apzīmē baltos un violetos sparģeļus, ko no dažādām šķirnēm izaudzē tādu precīzi noteikto pašvaldību teritorijā, kuras atrodas Žirondas [Gironde] un Piejūras Šarantas [Charente-Maritime] departamentos Francijā. 2015. gadā šim produktam tika piešķirts Eiropas aizsargātās ģeogrāfiskās izcelsmes norādes statuss.

Blajē [<i>Blayais</i>] reģiona karte, Francija

Sparģeļus AĢIN "Asperges du Blayais" audzē un novāc Francijas dienvidrietumos Žirondas estuāra labajā krastā un nedaudz tālāk iekšzemē – vietā, kuru arī dēvē par Blajē reģionu. Estuāra apkaimes īpašā dabiskā vide ir lieliski piemērota vīnogulāju audzēšanai mālainās nogāzēs un sparģeļu audzēšanai smilšainās ielejās. Izsmalcināto garšu un raksturīgās īpašības šis trauslais dārzenis iegūst, pateicoties apgabala īpatnībām.

Perigoras smiltāju augsnes sastāvs nosaka to, ka sparģeļiem piemīt plāna epiderma un mutē kūstoša galotnīte, kā arī to, ka sparģeļi ir mīksti un maigi visā to garumā. Augsnēs, kurās audzē sparģeļus, smilts saturs pārsniedz 75 %. Šīm ļoti smalkajām smiltīm raksturīga melna krāsa, kas liecina par ļoti bagātīgu organisko vielu saturu; un smiltis strauji iesilst.

Priekšrocības sparģeļu audzēšanai rada ne tikai dabiski drenēta un mērena vide, bet arī klimats, ko stipri ietekmē okeāns un Žirondas estuāra tuvums. Laikapstākļi ir ideāli sparģeļu ātrai augšanai attiecīgajā sezonā – ļoti maiga temperatūra jau martā un regulāri nokrišņi no marta līdz jūnijam. Maigais klimats veicina arī sparģeļu ienākšanās agrīnumu un ļauj mazināt to dabisko rūgtenumu.

Sparģeļus novāc ar rokām katru dienu no aprīļa līdz jūnijam. © APBA
Sparģeļus novāc ar rokām katru dienu no aprīļa līdz jūnijam. © APBA

Sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" mīkstā konsistence, kuru papildina maiga garša, ir atspoguļota franču tautā izplatītajā sakāmvārdā “De la pointe au talon tout est bon!” [“Garda galotnīte – garda astīte!”], ar kuru kopš vairākām paaudzēm raksturo šo maigo delikatesi. Sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" kvalitātes reputācija sniedzas tālu aiz to audzēšanas apgabala robežām. Šie sparģeļi tiek pārdoti ne tikai visā Francijā, bet arī pārējās Eiropas valstīs, Ķīnā un Japānā.

Ražošana

Sparģeļus AĢIN "Asperges du Blayais" izaudzē no šādām rūpīgi atlasītajām šķirnēm: ‘Andreas’, ‘Avalim’, ‘Cumulus’, ‘Darbella’, ‘Dariana’, ‘Darlise’, ‘Emma’, ‘Eposs’, ‘Grolim’, ‘Gynlim’, ‘Herkolim’, ‘Obelisk’, ‘Orane’, ‘Ramada’, ‘Rambo’, ‘Rapsody’, ‘Ravel’, ‘Thielim’, ‘Vilmorin 26’, ‘Vilmorin 31’ un ‘Vitalim’. Jaunas šķirnes drīkst ieviest, ja tās atbilst šim produktam noteiktajiem augstajiem kvalitātes standartiem.

Mūsdienās sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" audzēšanas metodes raksturīga iezīme ir sparģeļu sistemātiska apraušana, kas ļauj tos saglabāt baltus. Šo paņēmienu var papildināt ar citu paņēmienu – uzkalniņu mulčēšanu, tādējādi pastiprinot klimata labvēlīgo ietekmi.

asperges-du-blayais-verti01.jpg

Sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" krāsu nosaka pēc to galotnīšu krāsas. Baltajiem sparģeļiem galotnītes ir baltas, bet violetajiem sparģeļiem galotnīšu krāsa variē no sārtas līdz violetai. Dzinumi vienmēr ir balti, taču uz tiem ir pieļaujami nelieli sārtumi.

Par sparģeļu AĢIN "Asperges du Blayais" kvalitāti liecina vairāki elementi, kuri attiecas uz sparģeļu izskatu. Sparģeļu galotnītes ir smailas un dzinumi ir labi veidoti: tie nav ne dobi, ne aizlauzti, ne arī ieplaisājuši, bet var būt nedaudz saliekti. Sparģeļu galotnītes ir īsākas par 12 cm, īso sparģeļu garums ir 12–17 cm, garo sparģeļu garums pārsniedz 17 cm. Maksimālais garums ir 22 cm. Minimālais diametrs, mērot dzinuma vidū, ir 12 mm.

Šķirošana ļauj atlasīt tikai liela izmēra baltus sparģeļu dzinumus ar baltu vai violetu galotnīti, tādējādi garantējot, ka tie būs mīksti. Īpaša uzmanība tiek pievērsta tam, lai nepieļautu sažūšanas risku un lai rūpīgi veiktu mazgāšanas un šķirošanas darbības, kā arī darbības produkta novietošanai aukstumā ar regulējamu gaisa mitruma līmeni, jo sparģeļu mīkstums ir atkarīgs no to svaiguma un no tā, vai tiek saglabāts to dabiskais mitrums. Laikposms no ražas novākšanas līdz novietošanai aukstumā nekad nedrīkst pārsniegt 10 stundas. Līdz brīdim, kad sparģeļi tiks pārvietoti vai iepakoti, tie jāuzglabā aukstā un mitrā telpā (ar mitruma līmeni virs 80 % un temperatūru 2–7 °C.)

Gironde Estuary
Žirondas estuāra labais krasts klimata ziņā ir ideāla vieta, lai audzētu sparģeļus AĢIN “Asperges du Blayais”. © APBA

Mizošana (ar rokām vai mehāniski) nav obligāta un tiek veikta pēc šķirošanas. Sparģeļi AĢIN "Asperges du Blayais" jāšķiro to ražošanas vietā, savukārt mizošanu un iepakošanu drīkst veikt citā vietā.

Sīkāka informācija

AĢIN "Asperges du Blayais" – specifikācija

Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā