Skip to main content
Agriculture and rural development

Zemepisné označenia potravín a nápojov

Zoznámte sa s európskymi potravinami a nápojmi chránenými systémom zemepisných označení. 

Európske potraviny a nápoje odrážajú kultúrnu rozmanitosť a bohatstvo regiónov nášho kontinentu. Systémami zemepisného označovania EÚ sa chráni ich špecifické know-how, autentickosť a agroenvironmentálne podmienky.

K zemepisnému označeniu patria chránené zemepisné označenie (CHZO) a chránené označenie pôvodu (CHOP). Tieto systémy chránia názov výrobku, ktorý pochádza z konkrétneho regiónu a je výsledkom osobitného tradičného výrobného procesu.

V prípade CHOP je potrebné, aby suroviny pochádzali z regiónu pôvodu, kde sa musia uskutočniť všetky fázy výrobného procesu. V prípade CHZO sa v danom regióne musí uskutočniť minimálne jedna fáza výroby, spracovania alebo prípravy.

pdo-pgi-list-header_sk.png

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

Lauded for its unique aromatic profile, the production of Vanille de l’île de La Réunion PGI has been perfected with local expertise over 200 years.

On the Slovenian coast, Piranska Sol PDO has been produced using the same traditional methods for 700 years.

Daujėnų naminė duona CHZO je tmavý litovský ražný chlieb, ktorý sa vyrába vdomácich kuchyniach vdedine Daujėnai.

Pera Rocha do Oeste (CHOP) je sladká hruška pochádzajúca zo západného pobrežia Portugalska.

Turrón de Alicante CHZO aTurrón de Jijona CHZO sú nugátové cukrovinky zjužného Španielska plné sladkej chuti mandlí amedu

Dresdner Christstollen CHZO, ktorý bol kedysi obľúbeným sviatočným koláčom saských kráľovských rodín, je ručne vyrobený koláč sovocím aorechmi, pripravovaný smaslom aprevoňaný koreninami.

Jemná asladká chuť špargle Asperges du Blayais CHZO je veľmi špecifická ašpargľa sa vďaka nej stala výnimočnou zeleninovou lahôdkou, ktorá sa pestuje vjuhozápadnom Francúzsku.

Oliva Cornicabra, ktorá pochádza zpohoria Montes de Toledo vŠpanielsku, je jediná odroda, zktorej sa vyrába olej Montes de Toledo CHOP.

Allgäuer Bergkäse CHOP je nemecký syr, ktorý sa vyrába zo surového mlieka určeného na výrobu syrov vbavorskom regióne Allgäu asusednom Bádensku-Württembersku.

Strandzhanski manov med CHOP je tmavohnedý, sladký atekutý med, ktorý sa získava zdubových lesov pohoria Strandža.

Suska sechlońska CHZO, údená asladká odroda sušenej slivky, sa vyrába zo sliviek sušených vohňom vykurovaných peciach vjužnom Poľsku.

Kraški pršut CHZO, šunka vyrobená zcelého čerstvého bravčového zadného stehna, sa suší asolí voblasti plošiny Kras na juhozápade Slovinska.

Príjemný, lahodný apikantný syr Telemea de Sibiu CHZO je typickým rumunským výrobkom zčerstvého ovčieho mlieka.

Táto pozoruhodná talianska ryža, ktorá je neoddeliteľne spätá shistóriou Verony apreslávená svojou charakteristickou konzistenciou achuťou, je ideálna na prípravu rizota.

Zlegendárneho miesta Afroditiných posvätných záhrad pochádza priehrštie sladkých farieb achutí.

Sladký zlatistý polený hrach Fava Santorinis CHOP sa pestuje na malej skupine ostrovov v južnom Egejskom mori.

Belgická šunka Jambon d’Ardenne CHZO vďačí za svoju charakteristickú chuť ardenskej mikroklíme, ktorá je ideálna na výrobu tejto šunky.

Táto švédska špecialita sa vyznačuje osobitným oranžovým odtieňom ikier Kalix Löjrom CHOP.

Klobása Gyulai kolbász alebo Gyulai pároskolbász CHZO je maďarská klobása spríjemne údenou akorenistou vôňou, na ktorú sa viaže fascinujúci príbeh.

Estonian vodka ZO je liehovina vyrábaná vEstónsku zetylalkoholu získaného zraže, pšenice a/alebo zo zemiakov pestovaných vtejto krajine.

Kým sa z kvietka rastúceho popri cestách podarilo vyšľachtiť delikatesu s chráneným zemepisným označením Radicchio Rosso di Treviso, bolo potrebné použiť starostlivé šľachtenie, inovácie a značný remeselný kumšt.

CHOP Mozzarella di Bufala Campana, pre ktorú je charakteristická porcelánovo biela farba a krémová konzistencia, sa vyrába výlučne z čerstvého mlieka vodných byvolov.

Geraardsbergse Mattentaarten CHZO sú tradičné flámske koláčiky z lístkového cesta opečené do tmavohneda.

Mníchovské pivo sa varí z vody, ktorá pochádza zo studní hlboko v skale pod mestom. Preslávilo sa svojou kvalitou, ktorá každoročne do Mníchova priláka vyše 6 miliónov ľudí.

Jedno z najslávnejších talianskych vín je svetoznáme Chianti CHOP.

Orechová príchuť. Slonovinovo-zlatá farba. Comté CHOP nie je len takým obyčajným tvrdým syrom.

Kto by nepoznal CHOP Prosciutto di Parma? Talianska sušená surová šunka, ktorú nájdete vo väčšine talianskych reštaurácií a lahôdok.

Írska whiskey patrí medzi najstaršie liehoviny na svete – vyrába sa už od 6. storočia.

Vína z Bordeaux si získali skvelú povesť vďaka storočiam skúseností a podmienkam v regióne, kde sa hrozno pestuje.

Krokos Kozanis CHOP alebo grécky šafran je známy svojou mimoriadne kvalitnou farbou a výraznou chuťou.

Feta CHOP je slaný, jemne kyslastý syr, ktorého história je rovnako bohatá ako jeho chuť.

Zemepisné označenia v receptoch

Vydajte sa s nami na kulinársku cestu po Európe a nechajte sa zlákať novými chuťami vyčarenými z produktov so zemepisným označením.