Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Żywność i napoje chronione oznaczeniem geograficznym

Poznaj europejskie produkty spożywcze chronione oznaczeniami geograficznymi. 

Produkty spożywcze w Europie odzwierciedlają różnorodność kulturową i bogactwo kontynentu. Unijne systemy oznaczeń geograficznych chronią szczególną wiedzę producentów, autentyczność produktu i warunki rolno-środowiskowe.

Oznaczenia geograficzne obejmują chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) i chronione nazwy pochodzenia (ChNP). Systemy te chronią nazwę produktu, który pochodzi z określonego regionu i jest wytwarzany w szczególnym tradycyjnym procesie produkcji.

W przypadku ChNP surowe składniki obowiązkowo pochodzą z regionu pochodzenia, w którym muszą odbywać się wszystkie etapy produkcji. W przypadku ChOG przynajmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania produktu musi odbywać się w danym regionie.

PDO and PGI logos

Alho da Graciosa PGI

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

Vadehavslam PGI

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Vanille de l’île de La Réunion ChOG

Vanille de l’île de La Réunion ChOG jest znana ze swojego wyjątkowego aromatu. Jej produkcja jest doskonalona od ponad 200 lat dzięki umiejętnościom lokalnych fachowców.

Piranska sol ChNP

Na wybrzeżu Słowenii od 700 lat niezmienną tradycyjną metodą produkowana jest Piranska sol ChNP.

Daujėnų naminė duona ChOG

Daujėnų naminė duona ChOG to ciemny chleb żytni produkowany w gospodarstwach w litewskiej miejscowości Dowiany.

Turrón de Alicante ChOG

„Turrón de Alicante ChOG” i „Turrón de Jijona ChOG” to rodzaje nugatu wytwarzane na południu Hiszpanii. W ich smaku skrywa się cała słodycz miodu i skąpanych w słońcu migdałów.

Dresdner Christstollen ChOG

Christstollen ChOG – niegdyś świąteczny przysmak władców Saksonii – to ręcznie wypiekana strucla z owocami i orzechami, nasączona masłem i świątecznymi przyprawami.

ChOG Asperges du Blayais

Delikatny i słodki smak szparagów ChOG Asperges du Blayais jest bardzo charakterystyczny i sprawia, że to warzywo produkowane w południowo-zachodniej Francji jest wyjątkowym przysmakiem.

ChNP Montes de Toledo

Cornicabra to jedyna odmiana oliwek wykorzystywana do produkcji oliwy ChNP Montes de Toledo. Pochodzi ze wzgórz Gór Toledańskich w Hiszpanii.

ChNP Allgäuer Bergkäse

Ser ChNP Allgäuer Bergkäse jest niemieckim serem produkowanym z surowego mleka przeznaczonego do produkcji sera w regionie Allgäu w Bawarii oraz sąsiadującej z nią Badenii-Wirtembergii.

ChNP Strandzhanski manov med

Miód ChNP Strandzhanski manov med to ciemnobrązowy, słodki, płynny miód pochodzący ze starych dębowych lasów masywu Strandża.

Suska sechlońska ChOG

Podwędzona i słodka suska sechlońska ChOG to śliwka suszona w ogrzewanych paleniskiem tradycyjnych suszarniach w południowej Polsce.

ChOG Kraški pršut

Szynka ChOG Kraški pršut jest produkowana z całych świeżych udźców wieprzowych. Jest ona suszona i solona na Krasie w południowo-zachodniej Słowenii.

ChOG Telemea de Sibiu

Ser ChOG Telemea de Sibiu – o przyjemnym, łagodnym i kwaskowatym smaku – to tradycyjny rumuński ser produkowany ze świeżego owczego mleka.

Riso Nano Vialone Veronese ChOG

Ten wyśmienity włoski ryż, zakorzeniony w historii Werony i znany ze szczególnej konsystencji i smaku, świetnie nadaje się do risotta.

Fava Santorinis ChNP

Słodki złoty bób Fava Santorinis ChNP zbiera się na niewielkiej grupie wysp południowego Morza Egejskiego.

Jambon d’Ardenne ChOG

Belgijska szynka Jambon d’Ardenne ChOG zawdzięcza swój charakterystyczny smak mikroklimatowi Ardenów, który jest idealny do jej produkcji.

Kalix Löjrom ChNP

Wyróżnikiem tego szwedzkiego przysmaku jest szczególny pomarańczowy kolor ikry Kalix Löjrom ChNP.

Gyulai kolbász ChOG

Gyulai kolbász lub Gyulai pároskolbász ChOG to węgierska kiełbasa o fascynującej historii oraz przyjemnym zapachu wędzenia i pikantnych przypraw.

Estonian vodka OG

Estonian vodka OG to napój spirytusowy produkowany w Estonii z wykorzystaniem alkoholu etylowego otrzymywanego z żyta, pszenicy lub ziemniaków uprawnianych w tym kraju.

Radicchio Rosso di Treviso ChOG

Odpowiednia hodowla, innowacja i rzemiosło sprawiły, że dzika cykoria z przydrożnej rośliny przerodziła się w Radicchio Rosso di Treviso ChOG.

Geraardsbergse Mattentaarten

Geraardsbergse Mattentaarten ChOG – drożdżówki z serem na cieście francuskim pod brązową chrupiącą skorupką – to typowa specjalność z Flandrii.

Münchener Bier

Warzone na wodzie z głębokich studni wywierconych w skałach, słynne ze swojej jakości monachijskie piwo przyciąga co roku do miasta ponad 6 mln miłośników piwa.

Chianti ChNP

Jedno z najbardziej znanych włoskich win, Chianti ChNP, cieszy się renomą na całym świecie.

Comté ChNP

Orzechowy aromat. Złoty kolor. Ser Comté ChNP nie jest zwykłym żółtym serem.

Prosciutto di Parma (ChNP)

Szynkę parmeńską, po włosku Prosciutto di Parma, znają chyba wszyscy. Tę podsuszaną szynkę można znaleźć we włoskich delikatesach i restauracjach na całym świecie.

Irlandzka whiskey

Irlandzka whiskey jest jednym z najstarszych alkoholi wysokoprocentowych na świecie, który produkuje się od VI wieku.

Bordeaux ChNP

Na renomę win Bordeaux składają się warunki panujące w regionie uprawy winogron oraz wielowiekowe doświadczenie.

Feta ChNP

Słona i lekko kwaśna feta ChNP to ser o historii tak bogatej jak jej smak.

Oznaczenia geograficzne w przepisach

Dołącz do naszej kulinarnej podróży po Europie, podczas której poznasz nowe przysmaki za sprawą oznaczeń geograficznych.