Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

AĢIN “Geraardsbergse Mattentaart”

Aizsargātā ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (AĢIN) nodrošina, ka reģionā notiek vismaz viens no ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem.

Vēsture

Laikos, kad ledusskapju vēl nebija un ledus bija pieejams vienīgi ļoti turīgiem ļaudīm vai klosteriem, piena uzglabāšana sagādāja lielas raizes. Viens no vienkāršākajiem risinājumiem bija siera gatavošana. Siera gatavošanā vispirms iegūst piena recekli — biezpienu. Flāmu delikatese mattentaarten, kārtainā mīkla ar biezpiena pildījumu, sākotnēji tika izgudrota, lai biezpienu ne tikai padarītu gardāku, bet arī uzglabātu vēlākai izmantošanai.

Tāpat kā par lielāko daļu lauksaimniecības produktu, mēs, visticamāk, nekad neuzzināsim, kas atklāja šo unikālo biezpiena uzglabāšanas metodi, taču droši zinām to, ka, sākot jau no “Geraardsbergse Mattentaart” dokumentētās vēstures pirmsākumiem, kvalitātei bijusi būtiska nozīme. 1665. gadā Geraardsbergen iedzīvotāji ieviesa jaunus noteikumus, kas paredzēja, ka biezpiena pīrāgiem (mattentaarten), ko pārdod šajā pilsētā, jābūt noteiktā kvalitātē. Nākamais posms šo pīrāgu vēsturē sākās 1752. gadā, kad Austrijas Nīderlandes ķeizariene Marija Terēzija šos kvalitātes noteikumus apstiprināja, piešķirot produktam “Geraardsbergse Mattentaart” ķeizariskās atzinības zīmogu.

Šī produkta kvalitātes aizsardzības tradīcija turpinās arī mūsdienās. 1978. gadā tika nodibināta “Geraardsberg Mattentaart” brālība, kas apņēmās vietējo delikatesi aizsargāt. Brālības galvenais uzdevums ir pārbaudīt, lai šo pīrāgu ražošanā tiktu izmantots tikai augstas kvalitātes biezpiens (mat). Kopš 1980. gada “Geraardsbergse Mattentaart” unikālā vēsture un garša tiek cildināti īpašā šim produktam veltītā svētku dienā. Aprīļa beigās brālības dalībnieki pilsētas laukumā ierīko maiznīcu, lai gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem parādītu, kā tieši šī unikālā delikatese tiek gatavota, vienlaikus nodrošinot, ka tradīcija tiek turpināta.

Ražošana

Kā jau produkta nosaukums liecina, “Geraardsbergse Mattentaart” galvenā sastāvdaļa ir mat — biezpiens jeb piena receklis. Tā gatavošanā izmanto neapstrādātu svaigpienu, lauku rūgušpienu un, iespējams, nedaudz etiķa. Piena ražošanai ir pilnībā jānorit Geraardsbergen pilsētā vai kaimiņu pašvaldībā Lierde.

Pīrāgu gatavošanā izmanto smalki samaltu biezpienu, olas, cukuru, kārtaino mīklu un — atkarībā no receptes — mandeļu ekstraktu. Vispirms uz kārtainās mīklas, kas veido pīrāga pamatni, liek biezpienu, pēc tam to pārklāj ar otru mīklas kārtu, veidojot virsu, ko noziež ar olu; tad pīrāgi ir gatavi cepšanai. Šos pīrāgus gatavo vietējā apgabala maiznieki, taču termiski neapstrādātus sagatavotos pīrāgus var sasaldēt un cept citviet, tādējādi nodrošinot, ka autentisko produktu “Geraardsbergse Mattentaart” var baudīt jebkurā pasaules vietā.

Sīkāka informācija

AĢIN “Geraardsbergse Mattentaart” — tiesību akts

Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā