Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

ACVN “Kalix Löjrom”

Aizsargāts cilmes vietas nosaukums (ACVN) garantē, ka visas ražošanas, pārstrādes un apstrādes procesa daļas notiek konkrētajā reģionā.

Izcelsme

ACVN “Kalix Löjrom” jeb repšu ikri – mazas lašu dzimtas zivs ikri – 2010. gadā ieguva Eiropas aizsargāta cilmes vietas nosaukuma (ACVN) statusu.

Gulf of Bothnia

Ar ACVN “Kalix Löjrom” apzīmētā produkta ražošanā izmantotie repši ir sastopami teritorijā ap Pīteo, Lūleo, Kāliksas un Haparandas pašvaldībām. Jūrā tos zvejo ūdeņos, kurus norobežo Tornes upes grīva ziemeļos un Obi upes grīva dienvidos un kuri iestiepjas ne tālāk kā 40 km no krasta. Šī konkrētā Botnijas līča daļa ir repšu dabiskā nārsta vieta. Visam Kalix Löjrom apstrādes procesam jānotiek šajā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

archive map of Gulf of Bothnia

Ar ACVN “Kalix Löjrom” apzīmētā produkta raksturīgās īpašības ir tā garša un uzreiz atpazīstamais oranžais tonis, kas atbilstoši Zviedrijas nacionālajai krāsu shēmai ietilpst krāsu skalā S2070-450R. Ikru ACVN “Kalix Löjrom” īpašais oranžais tonis tos atšķir no ikriem, kas iegūti no saldūdens repšiem un ir dzeltenā krāsā.

Konstatēts, ka gan to raksturīgā garša, gan unikālais krāsojums ir tieši saistīti ar repšu īpašo barošanās veidu. Arī aukstais un tīrais ūdens šajā konkrētajā Botnijas līča daļā, kur repši nārsto un uzturas nozvejas periodā, neapšaubāmi ir noteicošs faktors. Lai gan šajā Botnijas līča daļā ietek ne mazāk kā astoņas lielas upes un daudzas mazākas upes un strauti, šim ūdenim ir dzeramā ūdens kvalitāte.

Ikru ACVN “Kalix Löjrom” nepārspētā reputācija iegūta arī, pateicoties tradicionālajai ražošanas metodei. Ikru apstrāde ir daļa no vietējām zināšanām, un tai ir vajadzīga daudzu gadu pieredze. Kalix Löjrom izsmalcinātā maigas zivju eļļas un sāls garša šim produktam piešķir neatkārtojamas īpašības.

Ražošana

a picture of the small salmonid fish species

Ar ACVN “Kalix Löjrom” apzīmēto produktu ražo no repšu ikriem, ko dēvē arī par Coregonus albula. Šīs zivis iegūst noteiktā Botnijas līča daļā. Pateicoties dabiskajai videi savstarpēji saistītos barošanās un nozvejas apgabalos, ikri ACVN “Kalix Löjrom” atšķiras no līdzīgiem produktiem.

Repši barojas tikai ar šajā vidē pieejamiem dabas resursiem. Tā kā šie ūdeņi ir kristāldzidri un tajos nav saldūdens kukaiņu, tajos dzīvo planktoniski vēžveidīgie un kukaiņu kāpuri, no kuriem barojas repši. Faktiskā nozvejas apgabala lielums atšķiras atkarībā no saldūdens daudzuma, kas tajā ieplūst pavasara plūdu laikā. Saldūdens apjoma palielināšanās repšiem nodrošina lielāku barošanās apgabalu.

Viss ar ACVN “Kalix Löjrom” apzīmētā produkta apstrādes process sastāv no vairākiem posmiem: sākotnējā skalošana, maisīšana, sijāšana, žāvēšana, sālīšana un rūpīga tīrīšana. Ikru izmērs piecu nedēļu zvejas periodā ir atšķirīgs – no 0,8 mm 1. nedēļā līdz 1,3 mm 5. nedēļā. Pēc tam, kad ikri ACVN “Kalix Löjrom” ir izņemti no zivīm – to veic ar rokām nozvejošanas dienā –, ikriem pievieno 4 % sāls.

a fisherman with a catch of fish and a factory worker cleaning fish
Kalix Lojrom processing

Ikrus ACVN “Kalix Löjrom” pārdod galvenokārt saldētā vai atkausētā veidā. Nozvejas periodā nelielos daudzumos tie ir pieejami arī svaigā veidā. Žāvēšana ar sublimācijas metodi nodrošina, ka ikru ACVN “Kalix Löjrom” kopējais ūdens saturs ir 37,7 %. Kopējais sāls saturs produktā ir 4,3 %. Neatkarīgi no tā, vai produkts ir saldēts, atkausēts vai svaigs, tā īpašības nemainās.

Sīkāka informācija

ACVN “Kalix Löjrom” – juridiskās specifikācijas

Aizsargāts cilmes vietas nosaukums

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā