Skip to main content
Agriculture and rural development

ACVN “Piranska Sol”

Aizsargātais cilmes vietas nosaukums (ACVN) garantē, ka visas ražošanas, pārstrādes un sagatavošanas procesa daļas notiek konkrētajā reģionā.

Izcelsme

Pirmā rakstiskā liecība par sāls rezervuāriem Piranas pilsētā ir datēta ar 804. gadu. Vairāki nelieli sāls rezervuāri tad piederēja mūku ordeņiem. Piranas pilsētas 1274. gada statūti satur vairākus noteikumus attiecībā uz sāls ieguves vietām, kas apliecina pilsētas tiesības ražot un tirgot sāli.

“Petola” – aļģu un minerālu dabīgā bāze, kas piešķir Piranska sol sālim krāsu un kvalitāti – tika izmantota, sākot no 1358. gada. Saskaņā ar Piranas pilsētas statūtiem sāls rezervuāros bija jāveic rekonstrukcijas darbi, jo māla klātbūtnes dēļ sāls ieguva brūnu krāsojumu.

Sāls katru dienu tiek savākts koniskās kaudzēs. @ pepe_nero
Sāls katru dienu tiek savākts koniskās kaudzēs. @ pepe_nero

Pateicoties sāls ieguves strādniekiem no Pagas salas, Piranas pilsētā sāls ražošanā sāka izmantot “petola” aizsargslāni, kas ļāva iegūt tīrāku un baltāku sāli, un šī prakse tiek izmantota arī mūsdienās.

ACVN “Piranska Sol” ieguve ir gandrīz vienīgi roku darbs, liekot lietā 700 gadus vecas metodes. © Soline
ACVN “Piranska Sol” ieguve ir gandrīz vienīgi roku darbs, liekot lietā 700 gadus vecas metodes. © Soline

Pēc 300 labklājības gadiem reģionālā nestabilitāte 18. gadsimta sākumā izraisīja sāls rezervuāru panīkumu. Tas izbeidzās, kad sāls rezervuārus pārņēma Austroungārijas administrācija, kura atcēla ražošanas ierobežojumus, paaugstināja sāls pārdošanas cenu un noteica par obligātu visa saražotā sāls iepirkšanu, līdz ar to atjaunojot sāls rezervuāru agrāko spožumu.

Pēc Austroungārijas monarhijas sabrukuma sāls rezervuāri nonāca Itālijas un Dienvidslāvijas administrācijas pārziņā līdz brīdim, kad Slovēnija kļuva neatkarīga valsts 1991. gadā. 

Pateicoties tā specifiskajām īpašībām un tā senajām ražošanas metodēm, 2014. gadā Piranska sol tika atzīts par aizsargātu cilmes vietas nosaukumu (ACVN).

Ražošana

Nestabilu klimatisko apstākļu dēļ ACVN “Piranska Sol” ir jāvāc katru dienu. © Soline d.o.o
Nestabilu klimatisko apstākļu dēļ ACVN “Piranska Sol” ir jāvāc katru dienu. © Soline d.o.o

Katrs ACVN “Piranska Sol” ražošanas posms norisinās dabas parkā Sečovlje Salina un dabas rezervātā Strunjan, kas atrodas Piranas un Izolas pašvaldībās Slovēnijas piekrastē.

ACVN “Piranska Sol” galvenā iezīme ir tā, ka šī sāls ieguve ir gandrīz vienīgi roku darbs, izmantojot tās pašas 700 gadus izmantotās metodes. Iepriekš minētajai “petola” bāzei ir centrāla vieta šajā procesā. Tā ir 1 cm bieza garoza, ko kultivē un uztur, izmantojot tradicionālos koka instrumentus, un tā sastāv no zilalģēm, ģipša, karbonātiem un dažiem māliem.

Tās funkcija ir divkārša: pirmkārt, tā neļauj sālim sajaukties ar jūras dubļiem zem tā, līdz ar to tas var saglabāt savu tīro un balto izskatu; otrkārt, tā darbojas kā bioloģisks filtrs, kas novērš smago metālu atlieku nogulsnēšanos sāls kristālos. 

Sāls tiek savākts, izmantojot tradicionālo koka grābekli, sauktu par gravero. © Soline d.o.o
Sāls tiek savākts, izmantojot tradicionālo koka grābekli, sauktu par gravero. © Soline d.o.o

Kristāli katru dienu manuāli tiek savākti koniskās kaudzēs, izmantojot tradicionālu koka grābekli, sauktu par gravero. Pateicoties kristālu ikdienējai vākšanai, neveidojas biezs, ciets slānis, kas parasti veidojas, jūras sāli savācot mehāniski.

Līdz ar to kristāli satur nedaudz jūras ūdens, kas padara tos vieglākus un smalkākus un ļauj tiem ātrāk izšķīst. Ražošanas procesā ACVN “Piranska Sol” netiek attīrīts vai skalots, tāpēc tam ir dabiski sabalansēts minerālvielu sastāvs bez piedevām.

Sāls ieguves pamattehnoloģija, kurā tiek izmantoti rezervuāri pakāpeniskai iztvaikošanai, ir saglabājusies visu šo laiku.
Galvenās atšķirības starp atsevišķiem sāls rezervuāriem Vidusjūrā nosaka metode, kas izmantota sāls savākšanai šajos rezervuāros, un šo procesu nosaka reģiona mikroklimats.

Ja klimats ir labvēlīgs, var izmantot pastāvīgu kristalizācijas procesu.
Ja klimatiskie apstākļi ir nestabili, kā tas ir Piranā, kur ir vasaras negaisu un spēcīgu lietusgāžu risks, sāls jāvāc katru dienu.
Sāls ikdienējas savākšanas prakse, kā arī tas, ka tiek izmantota pamatne, saukta par “petola”, padara ACVN “Piranska Sol” atšķirīgu no citiem sāls veidiem Eiropā un ārpus tās.

Ar ACVN “Piranska sol” apzīmētā sāls ražošana vienmēr īstenota saskaņā apkārtējo vidi, un tāpēc tā radījusi kā dabas, tā kultūras vērtību reģiona videi.

Plašāka informācija

ACVN “Piranska Sol” – juridiska un tehniska informācija

Aizsargāts cilmes vietas nosaukums

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā