Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Potraviny a nápoje se zeměpisným označením

Seznamte se s evropskými potravinami a nápoji, které jsou chráněny zeměpisným označením. 

V evropských potravinách a nápojích se odráží kulturní rozmanitost a bohatství našeho kontinentu. Systémy zeměpisných označení EU chrání specifické znalosti producentů, pravost produktů a agroenvironmentální podmínky, za kterých tyto produkty vznikají.

Zeměpisná označení zahrnují tzv. chráněné zeměpisné označení (CHZO) a chráněné označení původu (CHOP). Tyto systémy chrání název produktu, který pochází z určitého regionu a vzniká zvláštním tradičním výrobním procesem.

U chráněného označení původu je třeba, aby suroviny pocházely z příslušného regionu, kde se také musí uskutečnit všechny fáze výroby. U chráněného zeměpisného označení musí alespoň jedna fáze výroby, zpracování nebo přípravy probíhat v daném regionu.

pdo-pgi-list-header_cs.png

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

Vanilka Vanille de l’île de La Réunion CHZO, která je vysoce oceňována pro své aroma, je výsledkem více než 200letého mistrovství lokálních pěstitelů a výrobců.

Na slovinském pobřeží se již téměř 700 let vyrábí tradičními postupy sůl Piranska sol CHOP.

Pera Rocha do Oeste CHOP je sladká hruška, která se pěstuje na západním pobřeží Portugalska.

Turrón de Alicante CHZO a Turrón de Jijona CHZO jsou typické cukrovinky z východní části Španělska. Vyznačují se sladkou chutí mandlí a medu plných španělského slunce.

Dresdner Christstollen (CHZO) je druh moučníku ve tvaru bochníku, který má uvnitř zapečené sušené ovoce a ořechy a svrchu je posypán moučkovým cukrem.

Chřest Asperges du Blayais CHZO je díky své charakteristické jemné sladké chuti vyhledávanou zeleninovou lahůdkou, kterou se může pochlubit jihozápadní Francie.

Olivy odrůdy Cornicabra je jedinou povolenou odrůdou, která se používá k výrobě oleje Montes de Toledo CHOP z pohoří Montes de Toledo ve Španělsku.

Allgäuer Bergkäse CHOP je německý sýr ze syrového mléka vyráběný v regionu Allgäu – části Bavorska a sousedního Bádenska-Württemberska.

Uzená a sladká suska sechlońska CHZO je tradiční sušenou švestkou, která se vyrábí v ovocných sušárnách v jižním Polsku.

Kraški pršut CHZO je sušená, solená šunka z celých čerstvých zadních vepřových kýt. Celý výrobní proces se odehrává v oblasti planiny Kras v jihozápadním Slovinsku.

Telemea de Sibiu CHZO je tradiční rumunský jemný sýr s příjemně štiplavou chutí, který se vyrábí z čerstvého ovčího mléka.

Původ tohoto mimořádného druhu rýže sahá hluboko do historie veronské oblasti. Proslul svou charakteristickou texturou a chutí. Je ideální pro přípravu rizota.

Z legendárních Afroditiných posvátných zahrad pochází neodolatelná cukrovinka, kterou si můžete vychutnat v různých příchutích a barevných odstínech.

Sladké plody Fava Santorinis CHOP, které vzhledem připomínají půlený hrách, se sklízejí na několika ostrovech v jižním Egejském moři.

Belgická šunka Jambon d'Ardenne CHZO vděčí za svou charakteristickou chuť ardenskému mikroklimatu, které je pro její výrobu ideální.

Jikry Kalix Löjrom CHOP jsou jedinečné svým zvláštním oranžovým odstínem.

Gyulai kolbász a Gyulai pároskolbász CHZO jsou vynikající maďarské klobásy, které mají příjemně uzenou a štiplavou vůni a s nimiž se pojí zajímavá historie.

Estonian vodka ZO se vyrábí v Estonsku z lihu získaného ze žita, pšenice nebo z brambor vypěstovaných v této zemi.

K tomu, aby se z nenápadné květiny u cest stala zelenina Radicchio Rosso di Treviso sCHZO, bylo potřeba značné dávky trpělivé šlechtitelské práce, inovativního přístupu ařemeslné zručnosti.

Porcelánově bílý sýr Mozzarella di Bufala Campana CHOP s krémovou konzistencí se vyrábí pouze z čerstvého buvolího mléka.

Geraardsbergse mattentaarten CHZO jsou tradiční vlámské koláčky z listového těsta s tmavohnědou svrchní kůrkou.

Proslulá kvalita mnichovského piva, která je jedním z důvodů, proč do Mnichova každoročně směřuje 6 milionů návštěvníků, má svůj základ ve vodě ze studní hluboko v mnichovském podloží.

Jedním znejslavnějších italských vín je světoznámé Chianti (CHOP).

Ořechová aroma, slonovinově zlatavá barva – Comté CHOP rozhodně není obyčejný tvrdý sýr.

Kdo by neznal Prosciutto di Parma CHOP? Italskou sušenou šunku, kterou nabízí většina italských lahůdkářství a restaurací.

Irská whiskey je jednou z nejstarších pálenek nasvětě. Vyrábět se začala již v 6. století.

Vína zBordeaux mají vynikající pověst díky staletým zkušenostem vinařů askvělým podmínkám regionu, kde se hrozny pro výrobu těchto vín pěstují.

Slaná, mírně nakyslá chuť: Sýr feta CHOP vyniká svou výraznou chutí i dlouholetou tradicí výroby.

Recepty zahrnující produkty s chráněným zeměpisným označením

Pojďte s námi poznávat kulinářské výtvory z celé Evropy.