Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN

Aizsargātā ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (AĢIN) nodrošina, ka reģionā notiek vismaz viens no ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem.

Izcelsme

Békéscsaba railway station and Gyula Castle, Hungary

Ar AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN apzīmētā desa ir plaši zināma kūpināta un nogatavināta desa no Ungārijas. Tā ir nosaukta Ģulas pilsētas vārdā, kas ir viena no desas ražošanas vietām, bet otra pilsēta ir Bēkēščaba.

2 black and white photos of a group people outside a butchers shop

AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN izcelsme ir Alfeldas dienvidaustrumu daļā, kas ir viens no zemākajiem Ungārijas apgabaliem. Reģions lepojas ar senām graudaugu ražošanas un lopkopības tradīcijām, kas ieviestas, pateicoties reģiona galvenokārt mērenajam kontinentālajam klimatam. No 1880. gada šis reģions arī bija vieta, kurā uz brīdi atpūsties piestāja tirgotāji, kas devās uz lauksaimniecības dzīvnieku gadatirgiem. Miesnieki un kautuvju darbinieki izmantoja šo iespēju, lai liktu pamatus pilsētas gaļas pārstrādes nozarei.

sepia photos of József Balogh and András Stéberl

20. gadsimta sākumā miesniekmeistari bija ieguvuši vērā ņemamu pieredzi. Viens no viņiem bija Jožefs Balogs jaunākais, pateicoties kuram 1910. gadā šī desa ieguva pirmo starptautisko godalgu. Tomēr Andrāšam Štēberlam, kurš 1912. gadā lielajā ģimenes uzņēmumā bija Jožefa Baloga māceklis, bija nozīmīga loma ražošanas mehanizācijā. 1935. gadā viņš savu produkciju aizveda uz starptautisku gadatirgu, kurā viņa “mazās pāra desiņas Gyulai kolbász” ieguva zelta diplomu. Andrāšs Štēberls nodibināja vienu no reģiona lielākajām gaļas pārstrādes rūpnīcām, kurā ražoja “Gyulai kolbász” jeb “Gyulai pároskolbász” un citus žāvētas desas izstrādājumus.

black and white photo of an early 20th century delivery truck

“Gyulai kolbász” jeb “Gyulai pároskolbász” 2010. gadā ieguva Eiropas aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes (AĢIN) apzīmējumu. Šā Ungārijas gastronomijas produkta slavu un kvalitāti apliecina vairāk nekā simts gadu laikā piešķirtie nacionālie un starptautiskie apbalvojumi:

Brussels World fair gold medal certificate 1935
  • Pasaules izstāde 1910. gadā Briselē: zelta medaļa, goda diploms;
  • Pasaules izstāde 1935. gadā Briselē: zelta diploms, goda diploms;
  • tiesības izmantot emblēmu Kiváló Áruk Fóruma (izcils Ungārijas produkts);
  • Foodapest 2000. gadā: panākumu godalga;
  • Magyar Termék Nagydíj (Ungārijas Produkta lielā balva) 2001. gadā;
  • Magyar Minőség Háza (Ungārijas Kvalitātes nams) 2001. gadā;
  • īpašā balva par eksporta attīstību 2001. gadā.

AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN stāsts liecina par gadsimtiem senu tradīciju veiksmīgo apvienojumu ar jaunām tehnoloģijām un metodēm.

Ražošana

Hungarian Mangalica pig

“Gyulai kolbász” jeb “Gyulai pároskolbász” ražo no sasmalcinātas gaļas un stingra speķa, ko iegūst no īpašiem cūku šķirņu krustojumiem, t. sk. no Ungārijas Mangalicas šķirnes cūkām. Izmanto arī Hempšīras, Djuroka un Pjetrenas šķirnes cūkas un to hibrīdus. Izmanto tādus gaļas gabalus kā kājas, pleca locītavas, stilbi, vēdera gabali, garie muguras gabali, pleca gabali un kakla karbonāde. Ražošanā izmanto manuālo atkaulošanas metodi, lai noņemtu visas cīpslas un saglabātu gaļas kvalitāti.

Pirmos gatavošanas posmus veic mehāniski (malšana un pildīšana), turklāt galvenajām sastāvdaļām, proti, gaļai un taukiem, jāatrodas aukstumā. Lai pagatavotu desas, gaļas gabalus un speķi samaļ un tad pievieno visas galvenās garšvielas: aromātisku sāls maisījumu, maltu saldo un aso papriku, ķiplokus, piparus un maltas ķimenes. Iegūto pastu pilda cūku tievo zarnu apvalkos pa pāriem, un galos desas nostiprina ar klipšiem. Ja ražo griešanai šķēlēs paredzētas desas, pārstrādes produktu pilda ūdenscaurlaidīgos mākslīgos apvalkos. Nākamais posms ir desu kūpināšana, parasti dižskābarža malkas dūmos. Šis process ilgst divas līdz trīs dienas telpā ar salīdzinoši augstu mitrumu.

black and white archive photo of a group of workers

Visbeidzot, desas nogatavina un iekonservē žāvējot. Nogatavināšanas un žāvēšanas posmam ir vajadzīgas 14–16 dienas. Tam seko pēcapstrādes posms, kura laikā iepakotā produkta mitruma saturs izlīdzsvarojas. Desu krāsu stabilizē dabisko garšvielu antioksidējošās īpašības.

Desām AĢIN “Gyulai kolbász” jeb AĢIN “Gyulai pároskolbász” AĢIN jābūt 18–26 cm garām. Tās ir fasētas pa pāriem vai šķēlēs sagrieztā veidā, un šādā gadījumā apvalku noņem. Desām ir mazliet nelīdzena un rievota virsma, cauri kurai redzamas speķa daļiņas, un tās ir sarkanīgi brūnā krāsā. Tām ir patīkami dūmains un pikants aromāts, kā arī harmoniska garša un smarža, ko piešķir to gatavošanā izmantotais garšvielu maisījums.

Sīkāka informācija

AĢIN “Gyulai kolbász” – juridiskās specifikācijas

Aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā