Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Izcelsme

Kopš 13. gadsimta “Comté” sieri tiek ražoti pēc kooperatīvās ražošanas modeļa. Šie kooperatīvi (franču val. fruitières) bija ražotāju grupas, kas siera gatavošanā kopīgi izmantoja ik dienas izslaukto pienu. Šī siera pagatavošanai vajadzīgs ievērojams daudzums piena, un ražotājiem pašiem ne vienmēr ir tik liels slaukums, lai pietiktu sieram. Šajās ikdienas tikšanās reizēs lauksaimnieki varēja ne tikai saņemt atbalstu ražošanā, bet arī socializēties, jo daudzi laukos dzīvoja vientulībā.

siera pienotavas ēka
“Comté” siera ražošanas kooperatīvs “Fromagerie de Chapelle des Bois”

Viens no pirmajiem šādiem kooperatīviem tika izveidots 1253. gadā Dū departamenta pilsētā Dezervilērā, kas atrodas Franškontē reģiona sirdī. Šajā reģionā “Comté” siers vienmēr bijis svarīgs. To apliecina oficiālie dokumenti, kuros minēts, ka Dezervilēra ir šī siera dzimšanas vieta.

Tā slava sniedzas arī tālu aiz pašmāju reģiona. Kā liecina oficiālie dokumenti no vecā Parīzes tirgus “Halles Centrales de Paris”, kur tirgoties mēdza sabraukt tirgoņi no visas valsts, “Comté” sieram bija krietni augstāka cena nekā citiem līdzīgiem sieriem.

Ražošanas apjoms

Šis siers ir cēlies no Francijas vēsturiskā reģiona Franškontē (tagad daļa no Burgoņas-Franškontē). To var ražot tikai dažos šā reģiona apgabalos, piemēram, Francijas Dū, Juras, Augšsonas departamentos un citu blakusesošo departamentu atsevišķās daļās.

Siera “Comté” (ACVN) ražošanai drīkst izmantot tikai tādu pienu, kas iegūts no divām vietējām piena govju šķirnēm: Montbéliarde un Pie rouge de l’Est. Šīm govīm turklāt jābūt barotām ar lopbarību, kas iegūta noteiktā apgabalā. To var papildināt ar lopbarību, kas iegūta ārpus šī konkrētā reģiona, bet tas nedrīkst būt galvenais barības avots.

<i>Montbéliarde</i> šķirnes govs no Dū, Franškontē
“Marguerite” by Sylvain Citerne licenced under CC BY-ND 2.0

Kad piens saņemts, tas pēc iespējas ātrāk jāsalej tvertnēs sarecēšanai. Pienu uzkarsē, un tad biezmasu vismaz sešas stundas presē.

trīs lielas metāla tvertnes, kas satur pienu
Kad piens saņemts, tas pēc iespējas ātrāk jāsalej tvertnēs sarecēšanai.

Siers jānogatavina vismaz 120 dienas, sākot ar pirmsnogatavināšanas posmu. Šajā laikā siera rituļus apsāla un ierīvē ar siera glemi vismaz divreiz nedēļā.

“Comté Cheese” plaukti uz koka plauktiem
The maturing process should last a minimum of 120 days

Lietošanai gatavajam “Comté” (ACVN) siera ritulim jābūt no 30 līdz 55 kilogramus smagam, 50–70 cm diametrā platam un 8–13 cm biezam. Tam jāsatur vismaz 45 gramus tauku uz 100 gramiem siera. Siera krāsa var variēt no ziloņkaula līdz dzeltenai atkarībā no gadalaika, kad siers gatavots. “Summer Comté” (ACVN) krāsa būs intensīvāka, bet ziema – vieglāka.

Sīkāka informācija

ACVN “Comté” – juridiskās īpatnības

Aizsargāts cilmes vietas nosaukums

Kvalitatīva pārtika un dzērieni visā Eiropā