Skip to main content
Agriculture and rural development

Prosciutto di Parma (ChNP)

Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) daje gwarancję, że wszystkie elementy procesu produkcji, przetwarzania i przygotowania odbywają się w tym konkretnym regionie.

Pochodzenie

Podstawą dobrego Prosciutto di Parma (ChNP) jest jakość mięsa zwierzęcia, z którego wyrabia się szynkę. W północnej części środkowych Włoch hodowla świń o dużej wadze, wykorzystywanych do produkcji tego rodzaju szynki, rozwijała się na od czasów etruskich (od VIII do III wieku p.n.e.) do dzisiaj. Równolegle przebiegał proces rozwoju uprawy zbóż i hodowli bydła mlecznego, co miało podstawowe znaczenie dla produkcji pasz. I tak narodziła się słynna włoska szynka.

Chociaż obszar produkcji, którego specyfika nadaje szynce wyjątkowe cechy, jest ograniczony do prowincji Parmy, surowce mogą pochodzić z szerszego obszaru obejmującego regiony Emilię-Romanię, Wenecję Euganejską, Lombardię, Piemont, Molise, Umbrię, Toskanię, Marchię, Abruzję i Lacjum.

Val di Magra, Italy
The air from the sea of Versilia calms as it passes through the olive groves and pine belts in Val di Magra, dries as it crosses the Apennine passes, and acquires the scent of chestnut groves and reaches the production area to dry the ‘Prosciutto di Parma

Produkcja

Do produkcji szynki parmeńskiej można wykorzystywać tylko zwierzęta niektórych ras, takich jak Large White, Landrace lub Dunroc. Inne rasy mogą być wykorzystywane, o ile są zgodne z włoską księgą rodowodową. Świnie muszą mieć co najmniej dziewięć miesięcy, ważyć około 160 kg i być karmione według określonych zasad.

Świnie kilkakrotnie podlegają znakowaniu mającemu potwierdzić ich pochodzenie. Pierwszego znakowania dokonuje hodowca w ciągu trzydziestu dni od narodzin zwierzęcia. Przy wysyłaniu zwierząt na ubój hodowcy wydają świadectwo zgodności. Następnie rzeźnicy umieszczają na świeżych udźcach wieprzowych przeznaczonych do produkcji „Prosciutto di Parma (ChNP)” pieczęć z numerem identyfikacyjnym rzeźni.

Udźce naciera się solą, a potem zmiękcza poprzez nałożenie warstwy świńskiego tłuszczu.
Udźce naciera się solą, a potem zmiękcza poprzez nałożenie warstwy świńskiego tłuszczu.

Aby zapeklować udźce, w zakładzie producenta naciera się je solą. Przed rozpoczęciem solenia na udźcu mocuje się metalową pieczęć z datą rozpoczęcia produkcji. Następnie udźce trafiają do chłodni na około tydzień. Potem usuwa się sól i nakłada jej kolejną cienką warstwę, w której szynka będzie leżakować przez okres od 15 do 18 dni. Po jego upływie szynki przez około 80 dni będą wisieć w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu, w którym panuje właściwa temperatura.

Po 80 dniach szynka jest wystarczająco podsuszona. Twardsze powierzchnie zmiękcza się, rozprowadzając po nich świński tłuszcz (sugnatura). Potem pozostaje w ciemnym pomieszczeniu aż do zakończenia procesu dojrzewania. Powinna dojrzewać przez co najmniej 12 miesięcy.

Producenci nakłuwają udziec w pięciu konkretnych miejscach, aby sprawdzić jakość mięsa. Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, na gorąco wytłacza się na udźcu symbol korony z napisem „PARMA”.
Producenci nakłuwają udziec w pięciu konkretnych miejscach, aby sprawdzić jakość mięsa. Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, na gorąco wytłacza się na udźcu symbol korony z napisem „PARMA”.

Po 12 miesiącach czas na test jakości: trzeba nakłuć udziec w pięciu konkretnych miejscach, aby sprawdzić, czy rzeczywiście spełnia normy jakości szynki parmeńskiej. Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, pod nadzorem urzędnika organu monitorującego na gorąco wytłacza się na udźcu symbol korony z napisem „PARMA”.

Szynka jest już gotowa. Teraz można ją zapakować, w całości, w kawałkach lub w plastrach. Bez względu na to, w jakiej formie będzie sprzedawana, dzielenie i pakowanie musi się odbyć na obszarze geograficznym pochodzenia, czyli w prowincji Parmy.

Dodatkowe informacje

Prosciutto di Parma (ChNP) – wymogi prawne

Chroniona nazwa pochodzenia

Wysokiej jakości żywność i napoje w całej Europie