Skip to main content
Agriculture and rural development

ChOG Asperges du Blayais

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Pochodzenie

pole fioletowych szparagów
Pola grządek szparagów przykrytych agrowłókniną. © APBA

Nazwa ChOG Asperges du Blayais odnosi się do różnorodnych odmian białych lub fioletowych szparagów produkowanych w poszczególnych gminach znajdujących się w dwóch francuskich departamentach: Żyrondzie i Charente-Maritime. Status europejskiego chronionego oznaczenia geograficznego nadano im w 2015 r.

Mapa regionu Blayais, Francja

Szparagi ChOG Asperges du Blayais są produkowane i zbierane w południowo-zachodniej Francji na prawym brzegu Żyrondy oraz nieco dalej w głąb lądu, obejmując szereg lokalizacji w tzw. regionie Blayais. Szczególne środowisko naturalne w okolicach ujścia daje idealne warunki do uprawy winorośli na gliniastych i żwirowatych stokach oraz szparagów na piaszczystych nizinach. To właśnie dzięki temu te delikatne warzywa mają tak wyrafinowany smak i charakterystyczne cechy.

Cienka warstwa skórki szparagów oraz soczystość czubków, a także miękkość i delikatność szparaga na całej długości wynikają ze składu piaszczystych gleb regionu Périgord. Średnia zawartość piasku w glebach, na których uprawia się szparagi, wynosi ponad 75%. Piaski te są koloru czarnego, co oznacza dużą zawartość substancji organicznych. Są to piaski bardzo drobnoziarniste, które szybko się ogrzewają.

Oprócz tego, że jest to środowisko naturalnie drenowane i umiarkowane, zaletą tego regionu jest klimat, znajdujący się pod silnym wpływem oceanu i pobliskiego ujścia Żyrondy. Warunki pogodowe są doskonałe do szybkiego wzrostu szparagów w sezonie. Od marca temperatury są bardzo łagodne, a w okresie od marca do czerwca regularnie pada deszcz. Łagodność klimatu umożliwia również szybkie dojrzewanie szparagów i umożliwia ograniczenie naturalnej goryczy szparaga.

ludzie zbierają szparagi ręcznie
Szparagi zbiera się ręcznie, dzień po dniu od kwietnia do czerwca. © APBA

Miękkość szparagów ChOG Asperges du Blayais, którą uzupełnia ich słodycz, oddaje francuskie powiedzenie „De la pointe au talon tout est bon!” („Od góry do dołu wszystko jest dobre!”), którego używa się już od kilku pokoleń. Jakość szparagów ChOG Asperges du Blayais oznacza, że ich renoma sięga znacznie poza określony obszar, na którym się je uprawia. Są one sprzedawane nie tylko w całej Francji, lecz również w pozostałych krajach Europy, w Chinach i Japonii.

Produkcja

Zbiory szparagów ChOG Asperges du Blayais obejmują następujące, uważnie wybierane odmiany: Andreas, Avalim, Cumulus, Darbella, Dariana, Darlise, Emma, Eposs, Grolim, Gynlim, Herkolim, Obelisk, Orane, Ramada, Rambo, Rapsody, Ravel, Thielim, Vilmorin 26, Vilmorin 31 i Vitalim. Istnieje możliwość dodawania nowych odmian, o ile są one zgodne z wysokimi standardami jakości określonymi dla tego produktu.

Praktyki uprawy szparagów ChOG Asperges du Blayais obejmują obecnie systematyczne okopywanie, umożliwiające zachowanie białego koloru szparagów, czemu może towarzyszyć pokrywanie słomą kopczyków, umożliwiające jeszcze większe wzmocnienie dobroczynnego wpływu klimatu.

gleba zawierająca rzęd koron szparagowych

Kolor szparagów ChOG Asperges du Blayais definiuje się na podstawie koloru ich czubka. W przypadku szparagów białych czubek jest biały, natomiast w przypadku szparagów fioletowych czubek ma kolor od różowego do fioletowego lub purpurowego. Pozostała część pędu ma zawsze kolor biały, ewentualnie z lekkim odcieniem różowego.

O jakości produktu świadczy kilka elementów wyglądu szparagów ChOG Asperges du Blayais. Po pierwsze ich czubki są zwięzłe, a pędy – dobrze uformowane, nie są ani puste, ani połamane, ani pęknięte i mogą być lekko wygięte. Szparagi te mają długość poniżej 12 cm w przypadku główek szparagów, między 12 a 17 cm w przypadku szparagów krótkich oraz powyżej 17 cm w przypadku szparagów długich. Maksymalna długość wynosi 22 cm. Średnica mierzona w środku długości wynosi minimalnie 12 mm.

Dzięki sortowaniu zatrzymuje się tylko duże szparagi o białej łodydze z białym lub fioletowym czubkiem, co jest oznaką kruchości. Szczególną uwagę zwraca się na unikanie ryzyka wysuszenia oraz ryzyka związanego z myciem, sortowaniem i chłodzeniem w atmosferze o regulowanej wilgotności. Kruchość szparagów zależy bowiem w dużej mierze od ich świeżości i utrzymania naturalnej wilgotności Odstęp między zbiorem a umieszczeniem w chłodni nie jest nigdy dłuższy niż 10 godzin. Przechowywanie w oczekiwaniu na wysyłkę lub pakowanie obowiązkowo odbywa się w wilgotnej chłodni (wilgotność powietrza wyższa niż 80%, a temperatura w przedziale 2–7°C).

Ujście Żyrondy
Prawy brzeg Żyrondy szczyci się idealnym klimatem do uprawy szparagów ChOG Asperges du Blayais. © APBA

Obieranie, ręcznie lub przy użyciu automatycznej obieraczki, jest etapem fakultatywnym i następuje po sortowaniu. Szparagi ChOG Asperges du Blayais należy sortować w miejscu ich produkcji, co nie dotyczy obierania i pakowania.

Dodatkowe informacje

ChOG Asperges du Blayais – wymogi prawne

Chronione oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie