Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Fava Santorinis ChNP

Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) daje gwarancję, że wszystkie elementy procesu produkcji, przetwarzania i przygotowania odbywają się w tym konkretnym regionie.

Historia

Excavations of the Minoan town of Akrotiri

Nazwa „fava” (bób) pojawiła się po raz pierwszy we fragmentach zaginionej tragedii Ajschylosa pochodzącej z VI–V wieku p.n.e.

Źródeł historii Fava Santorinis ChNP można jednak szukać nawet 1000 lat wcześniej, gdy miało miejsce pewne historyczne zdarzenie sejsmiczne.

W XVI wieku p.n.e. na wyspie Santoryn doszło do jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanu. Erupcja ta doprowadziła do zniszczenia topografii wyspy i zmusiła lokalną społeczność do ucieczki. Jedną z największych osad, które musiały zostać opuszczone, było minojskie miasto Akrotiri, które zostało pokryte warstwami popiołu i pyłu wulkanicznego.

Tysiące lat później dzięki wykopaliskom odkryto zachowaną znaczną część tego miasta. Wśród licznych odnalezionych dzieł sztuki i artefaktów archeolodzy znaleźli pozostałości nasion, które zidentyfikowano jako nasiona rośliny Lathyrus clymenum L. Wykazano, że roślinę zbierano, a nasiona mielono do spożycia.

Powróciwszy na wyspę po erupcji, jej mieszkańcy na nowo podjęli praktykę uprawiania Lathyrus clymenum L., jednej z nielicznych upraw, które dobrze rosną na glebach wulkanicznych.

Produkcja Fava Santorinis przetrwała nie tylko wybuch wulkanu, przeszła również próbę czasu – bób stał się podstawową uprawą wyspiarzy, a Fava Santorinis uwielbianym daniem także poza wyspą.

W 2010 r. wyjątkowe dziedzictwo Fava Santorinis zostało uznane przez Unię Europejską, gdy produkt otrzymał status chronionej nazwy pochodzenia (ChNP).

Produkcja

Fava Santorinis ChNP produkuje się z nasion Lathyrus clymenum L., rośliny pnącej, o kwiatach o karmazynowych płatkach z fioletowymi lub liliowymi akcentami. Roślina ta występuje powszechnie i rośnie dziko w całym rejonie basenu Morza Śródziemnego, jednak uprawiana jest jedynie na niewielkiej grupie wysp na południu Morza Egejskiego.

South Aegean Sea islands

Te znajdujące się w rejonie Cykladów wyspy to Santoryn (znany również jako Thira) oraz siedem otaczających go wysepek: Thirasia, Palea Kameni, Nea Kameni, Aspro (Aspronisi), Christiani i Askania, stanowiące część Cykladów.

Na skąpanych w słońcu wyspach odnotowuje się zazwyczaj ponad 200 dni słonecznych w roku. Wieją tu także suche północne wiatry Morza Egejskiego zwane meltemia.

Photograph of the Lathyrus clymenum L. flower

Pnącze Lathyrus clymenum L. przyczepia się do powierzchni, co pomaga mu oprzeć się wiatrom meltemia. Jako roślina kserofilna, może przetrwać w suchych, niemal pustynnych warunkach panujących na wyspach. Przy minimalnych lub nawet nieistniejących zasobach wodnych roślina pochłania wodę z wilgotnego morskiego powietrza w procesie osmozy,, dzięki czemu ma tak wysoką zawartość cukru.

Roślina ta ma również zdolność do wiązania azotu z powietrza, dzięki czemu potrafi przetrwać na wulkanicznych glebach, które są bogate w kamień pumeksowy i lawę, jednak brakuje w nich zarówno materii organicznej, jak i podstawowych związków i pierwiastków nieorganicznych, jakimi są potas i azot.

Przez wieki wiedza fachowa rozwinęła się na tyle, że gwarantuje stałe uprawy w tych trudnych warunkach środowiskowych. Bób jest przetwarzany zgodnie z tradycyjnymi metodami, przy czym na większości etapów produkcja nadal odbywa się ręcznie.

Nasiona są tradycyjnie wysiewane w środku zimy. Niektórzy producenci nadal zachowują zwyczaj siania pierwszych nasion 21 grudnia, w dniu przesilenia zimowego.

Po wysiewie uprawę należy umiejętnie pielęgnować i monitorować, aż będzie gotowa do zbioru.

Harvested seeds drying in kanaves

Zebrane nasiona są następnie suszone w egejskim słońcu przed ich złożeniem w magazynach wykopanych w skale wulkanicznej. Magazyny te, znane jako kanaves, zapewniają idealne warunki dojrzewania nasion, chroniąc je przed szkodnikami i utrzymując ich twardość na tyle, aby przetrwały proces przetwarzania.

Odbywa się ono w kamiennych młynach do przemiału, gdzie usuwa się łuski, a nasiona oddziela od liścieni.

Uzyskane w ten sposób spłaszczone żółte krążki są szybko pakowane, aby uniknąć uszkodzenia w wyniku działania wilgoci, szkodników i chorób.

Dodatkowe informacje

Fava Santorinis ChNP – specyfikacje

Chroniona nazwa pochodzenia

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie

Wydarzenia

  • Wystawy
  • piątek 26 lipca 2024 r., godz. 09:00 - poniedziałek 29 lipca 2024 r., godz. 18:30 (CEST)
  • Libramont-Chevigny, Belgium
  • Wydarzenie zewnętrzne