Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

ChOG Telemea de Sibiu

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Pochodzenie

Ser ChOG Telemea de Sibiu pochodzi z rumuńskiego okręgu Sybin znajdującego się w historycznym regionie Transylwanii.

Region ten leży na wysokości 250–2500 m n.p.m. i panuje w nim klimat umiarkowany kontynentalny. Warunki te umożliwiają rozwój naturalnych łąk porośniętych różnorodną, dziką roślinnością.

Pasterz ze swoimi owcami
Lokalni pasterze utrzymują swoje stada z dbałością i troską

Na tym terenie od wieków wypasa się owce, które są dla lokalnych społeczności źródłem pożywienia, ubrań oraz mleka.

Owcze mleko, pełne aromatów dzikich traw i kwiatów, jest wyjątkowo cenione przez ludzi z tego regionu, którzy wypracowali tradycje produkcji sera, które pozostały niezmienne aż do dziś.

Ser ChOG Telemea de Sibiu wciąż produkuje się w całości z surowego, niepasteryzowanego mleka, tak samo jak w czasach przed powstaniem nowoczesnych technik pasteryzacji.

Większość procesu produkcji odbywa się ręcznie. Producenci polegają na tradycyjnych narzędziach i technikach przekazanych im przez poprzednie pokolenia.

Tradycje przechowuje „baci” (pasterz odpowiedzialny za produkcję sera), który nadzoruje proces produkcji i którego wiedza fachowa oraz kompetencje mają bardzo istotne znaczenie dla osiągnięcia wyjątkowego smaku i konsystencji sera. „Baci” to prestiżowa pozycja w społeczności – odzwierciedla ona, jak duże znaczenie ma dla lokalnej społeczności produkcja sera.

Tradycję tę celebruje się podczas licznych festiwali, świąt i wydarzeń, które co roku odbywają się w okręgu Sybin. Obchody takie jak festiwal „Sus pe muntele din Jina”, festiwal sera i Brandy oraz festiwal „Bujorul de Munte” służą celebracji hodowli owiec oraz uhonorowaniu ChOG Telemea de Sibiu jako jednego z kultowych produktów tego regionu.

W uznaniu niepowtarzalnego dziedzictwa Telemea de Sibiu w 2019 r. przyznano temu produktowi status chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG).

Produkcja

Od chowu, wypasu i dojenia owiec po produkcję i dojrzewanie sera – wszystkie etapy produkcji sera ChOG Telemea de Sibiu odbywają się w okręgu Sybin leżącym w Transylwanii, w środkowej Rumunii.

Ser otrzymuje się ze świeżego, niepasteryzowanego mleka owiec hodowanych w okręgu Sybin. Owce wypasają się głównie na łąkach przez co najmniej 200–230 dni, od kwietnia do listopada. Zimą, gdy owiec nie można wyprowadzić na pastwisko, karmi się je zielonką i sianem z lokalnych traw niebędącym sianokiszonką.

Na łąkach tego regionu rosną rośliny z rodzin wiechlinowatych, kapustowatych, baldaszkowatych i astrowatych. Gatunki te są bogate w terpeny i seskwiterpeny, organiczne składniki, których bardzo aromatyczne zapachy wyczuć można w mleku owiec.

two men in a barn with sheep for milking

Świeże mleko przenosi się z mleczarni do zakładu produkcyjnego, gdzie przygotowuje je „baci” – kustosz lokalnych tradycji serowarskich.

Mleko, po sprawdzeniu jego kwasowości, gęstości i zawartości tłuszczu, jest filtrowane i przelewane do kadzi, gdzie jest podgrzewane. Mleko nieprzerwanie miesza się ręką, ruchem okrężnym w jednym kierunku, tak aby nie osiadło i nie zbierało się na dnie kadzi.

Kiedy mleko osiągnie temperaturę 28–30°C, „baci” dodaje do niego podpuszczkę – enzym wykorzystywany do przyspieszenia procesu koagulacji. Po dodaniu podpuszczki mleko zaczyna się rozdzielać na skrzep i serwatkę. Jeszcze raz miesza się je ruchem okrężnym w jednym kierunku, a następnie przez 1–2 minuty miesza się w kierunku przeciwnym. Następnie mleko pozostawia się na 45–60 minut, co umożliwia dalszą koagulację.

Po określeniu odpowiedniego momentu koagulacji „baci” usuwa z mleka warstwę skrzepu, który zebrał się na powierzchni, wykorzystując w tym celu specjalną łyżkę o nazwie „telemea”.

Zebrane skrzepy umieszcza się w zbiorniku wyłożonym płótnem, a następnie tnie poprzecznie i podłużnie za pomocą specjalnego noża z zaokrąglonym czubkiem, aby uformować jednolite wstęgi o szerokości 3–4 cm. Skrzep należy kroić powolnymi, ostrożnymi ruchami, tak aby nie rozpadł się i nie trafił do serwatki. Czynność tę powtarza się jeszcze dwa razy, a następnie przez 30–35 minut bloki skrzepu są prasowane, aby usunąć serwatkę i osiągnąć właściwą konsystencję. Po zakończeniu tego procesu wysokość bloków wynosi 12–14 cm.

Ser ChOG Telemea de Sibiu sprzedaje się w postaci zarówno świeżej, jak i dojrzałej. W tym drugim przypadku proces dojrzewania musi trwać co najmniej 21 dni.

Zarówno ser świeży, jak i dojrzały ma delikatnie kwaskowaty i słony smak z lekkim posmakiem. W subtelnym zapachu owczego mleka można wyczuć aromat dojrzałych, dziko rosnących traw łąkowych i siana. 

Dodatkowe informacje

ChOG Telemea de Sibiu – wymogi prawne

Chronione oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie