Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Historia

Winorośl i winiarstwo przywędrowały do Francji wraz ze starożytnymi Grekami, ale dynamiczny rozwój sektora winiarskiego w Bordeaux można przypisać mieszance średniowiecznej polityki i wpływów niezwykłej kobiety.

Eleonora Akwitańska była najpierw żoną króla Francji, ponieważ jednak nie urodziła mu syna, małżeństwo anulowano. Eleonora ponownie wyszła za mąż, tym razem za Henryka II Plantageneta, przyszłego króla Anglii. Ta gra w gorące małżeńskie krzesła wplątała Eleonorę w wiele intryg, dwa niedoszłe porwania, a nawet nieudaną próbę obalenia jej męża i przejęcia tronu dla syna.

Jej historia inspirowała hollywoodzkich filmowców (Katharine Hepburn zdobyła nawet Oscara za rolę Eleonory), ale, co ważniejsze, zapewniła również eksporterom win Bordeaux monopol na lukratywny eksport do Anglii. Handel winem w rodzimym regionie Eleonory, Akwitanii, kwitł i zaowocował powstaniem bardzo wielu winnic w obszarze Żyrondy. Był to jednak tymczasowy sukces. Po tym, jak po wojnie stuletniej Akwitania przeszła pod panowanie Francji, handel z Anglią podupadł.

Nie przeszkodziło to jednak w niczym winom Bordeaux. W kolejnych stuleciach pojawiły się nowe połączenia handlowe z Holandią i miastami handlowymi regionu Morza Bałtyckiego. Wina Bordeaux są dziś eksportowane do ponad 150 krajów na całym świecie.

Gwarancje jakości odegrały ważną rolę w budowaniu międzynarodowej renomy win Bordeaux. W 1855 r. Francja zorganizowała wystawę „Exposition Universelle”, która przyciągnęła ponad 5 mln odwiedzających z całego świata. Aby ochronić renomę win pochodzących z Żyrondy podczas tej ogromnej wystawy, Napoleon III zażądał nowego systemu klasyfikacji potwierdzającego doskonałość win z tego obszaru. System ten obowiązuje do dziś, a w 1973 r. dodatkowo nadano winom Bordeaux status win z chronioną nazwą pochodzenia (ChNP). Pomaga to chronić międzynarodową renomę win Bordeaux oraz podkreślić ich wyjątkowe cechy i znaczenie lokalne.

Produkcja

Przemysł winiarski w Bordeaux jest usytuowany przy ujściu rzek Dordogne i Garonny i rozciąga się od wybrzeża Atlantyku do około 100 km w głąb lądu. Żwirowe, piaszczyste gleby zapewniają winoroślom idealne warunki, a ciepłe temperatury pobudzają silny wzrost. Właśnie temu środowisku (tzw. terroir) wina Bordeaux zawdzięczają swoją różnorodność, ponieważ pozwala ono na uprawę różnorodnego asortymentu winogron. Wina Bordeaux z chronioną nazwą pochodzenia są dostępne w odmianie czerwonej, białej i różowej i są produkowane z bardzo wielu szczepów winogron, przy czym wina czerwone są najczęściej wytwarzane ze szczepu Merlot, a białe z Sauvignon Blanc lub Semillon.

Prace w winnicach Żyrondy trwają cały rok. Sezon zaczyna się w październiku. Jesienią winiarze przekopują glebę, a zimą dokładnie przycinają krzewy, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość zbiorów.

Wraz z nadejściem wiosny winorośl budzi się do życia, pojawiają się nowe pąki i liście. Jednak dopiero późną wiosną i latem widać efekty wiedzy zdobywanej przez pokolenia. Producenci starannie wybierają gałęzie, na których wyrosną winogrona o wysokiej jakości. Podczas tzw. zielonych zbiorów zbierają niedojrzałe winogrona, aby zapewnić wysoką jakość pozostałych plonów i przetestować winogrona w celu znalezienia optymalnego czasu na zbiory. Dojrzałe winogrona są zbierane, wyciskane i fermentowane na wino.

Media społecznościowe

Bordeaux ChNP - instrument prawny

Chroniona nazwa pochodzenia

Wysokiej jakości żywność i napoje w całej Europie