Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Kalix Löjrom ChNP

Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) daje gwarancję, że wszystkie elementy procesu produkcji, przetwarzania i przygotowania odbywają się w tym konkretnym regionie.

Historia

Kalix Löjrom ChNP czyli ikra sielawy, niewielkiej ryby z rodziny łososiowatych, uzyskała w 2010 r. status europejskiej chronionej nazwy pochodzenia (ChNP).

Gulf of Bothnia

Sielawy wykorzystywane do produkcji Kalix Löjrom ChNP można znaleźć w wodach otaczających gminy Piteå, Luleå, Kalix i Haparanda. Na morzu ich połów odbywa się na obszarze rozciągającym się od ujścia rzeki Torneå na północy do ujścia rzeki Åby na południu, nie dalej niż 40 km od wybrzeża. Ta konkretna część Zatoki Botnickiej jest naturalnym tarliskiem sielaw. Cały proces przygotowania Kalix Löjrom musi się odbyć w tym wyznaczonym obszarze geograficznym.

archive map of Gulf of Bothnia

Cechami charakterystycznymi Kalix Löjrom ChNP są jego smak oraz charakterystyczny pomarańczowy kolor, który na szwedzkiej krajowej skali barw oznaczono numerem S2070-450R. Ten szczególny pomarańczowy kolor ikry Kalix Löjrom ChNP odróżnia ją od ikry pobieranej od sielawy słodkowodnej, która jest żółta.

Ustalono, że zarówno jej niepowtarzalny smak, jak i wyjątkowe zabarwienie wiążą się bezpośrednio ze specjalnym pokarmem sielaw. Czynnikiem decydującym niewątpliwie jest również zimna i czysta woda w tej konkretnej części Zatoki Botnickiej, w której sielawy składają ikrę i przebywają w okresie połowu. Dzięki aż ośmiu dużym rzekom oraz licznym mniejszym strumieniom i ciekom wodnym wpływającym do tego obszaru Zatoki Botnickiej woda ma jakość wody pitnej.

Na niezrównaną renomę Kalix Löjrom ChNP wpływa również tradycyjna metoda jego produkcji. Umiejętne obchodzenie się z ikrą wynika z lokalnej wiedzy i wymaga wielu lat doświadczenia. O wyjątkowym charakterze Kalix Löjrom decyduje także jego pełny smak o łagodnych nutach oleju z ryb i soli.

Produkcja

a picture of the small salmonid fish species

Kalix Löjrom ChNP produkuje się z ikry sielawy, znanej również jako Coregonus albula. Ryby poławia się w konkretnej części Zatoki Botnickiej. To naturalne środowisko odpowiada za jakość Kalix Löjrom ChNP pod względem pokarmu i obszaru połowu, które są ze sobą powiązane.

Sielawy żywią się wyłącznie zasobami naturalnymi występującymi w ich środowisku. Ze względu na brak jakichkolwiek słodkowodnych owadów te wspaniałe wody są bogate w skorupiaki planktonowe i larwy owadów, którymi z kolei żywią się sielawy. Wielkość rzeczywistego obszaru połowu różni się w zależności od ilości wód słodkich wpływających do niego w czasie wiosennej odwilży. Zwiększenie zasobów wód słodkich oznacza dla sielaw większe żerowisko.

Cały proces przygotowania Kalix Löjrom ChNP składa się z kilku etapów: płukania masowego, młócenia, odcedzania, suszenia, solenia i dokładnego oczyszczania. W pięciotygodniowym okresie połowu rozmiar ikry waha się od 0,8 mm w pierwszym tygodniu do 1,3 mm w piątym. Po wydobyciu Kalix Löjrom z ryby – który to proces odbywa się ręcznie w dniu jej złowienia – do ikry dodaje się 4 proc. soli.

a fisherman with a catch of fish and a factory worker cleaning fish
Retrieving data. Wait a few seconds and try to cut or copy again.

Ikrę ChNP Kalix Löjrom sprzedaje się głównie mrożoną lub rozmrożoną. W okresie połowu udostępnia się także świeżą ikrę w mniejszych ilościach. Całkowita zawartość wody w Kalix Löjrom ChNP mierzona metodą liofilizacji sięga 37,7 proc. Całkowita zawartość soli wynosi 4,3 proc. Niezależnie od tego, czy produkt jest mrożony, rozmrożony, czy świeży, jego cechy pozostają niezmienione.

Dodatkowe informacje

Kalix Löjrom ChNP – specyfikacje

Chroniona nazwa pochodzenia

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie