Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Riso Nano Vialone Veronese ChOG

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Historia

Ryż na nizinnych przedmieściach Werony zaczęto uprawiać na początku XVI wieku. Tradycję zapoczątkowały rodziny z Lombardii, które sprowadziły ryż na południe. Podmokłe tereny wokół miasta zamieniły się w żyzne pola uprawne.

widok z powietrza na zalanych polach do uprawy ryżu

Nadzór nad zmianami sprawował specjalny organ odpowiedzialny za nieużytki – Provveditori ai Beni Inculti – powołany przez wenecki senat w 1545 r.

czarno-białe zdjęcie 6 paszków ryżowych

Provveditori zajął się budową sieci kanałów i fos, a także zgodził się na budowę urządzeń do łuskania ryżu – prostych młynów, w których ryż łuskano za pomocą napędzanych wodą tłuczków.

Pierwotnie ryż weroński był sprzedawany prawie wyłącznie na weneckim targu w Rialto. Zdobył sobie w ten sposób rozgłos i jego popularność wzrosła w XVII i XVIII wieku.

W XX wieku postępy w technikach uprawy doprowadziły do powstania odmiany ryżu Vialone Nano, która jest krzyżówką starszych odmian Nano i Vialone. Nowa odmiana powstała w 1937 r., a jej uprawę w prowincji Werony rozpoczęto w 1945 r.

W 1996 r. ta odmiana ryżu uzyskała szczególne wyróżnienie – ryż Riso Nano Vialone Veronese został pierwszym ryżem w Europie, któremu przyznano chronione oznaczenie geograficzne (ChOG).

Produkcja

anque sepia fotografia grupy męskich ryżu siewnego

Ryż Riso Nano Vialone Veronese ChOG jest produkowany w 24 gminach na nizinach na południe od Werony. Obszar ten znany jest jako Bassa Veronese. Najczęściej występujące tu gleby to lekkie mady.

Świeża woda źródlana wypływa ze skał wapiennych i zalewając równiny, osadza składniki mineralne, które nadają glebie wyraźnie zasadowy odczyn. To właśnie zasadowość odróżnia pola ryżowe wokół Werony od innych znanych włoskich obszarów uprawy ryżu.

Gleba jest utrzymywana w dobrym stanie dzięki technikom uprawy, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i które w naturalny sposób odpowiadały potrzebom lokalnego środowiska. Producenci ryżu dokładnie regulują procesy zalewania i suszenia, a płodozmian pozwala na uzyskanie wysokiej jakości zdrowych upraw przy równoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na środki ochrony roślin i nawozy sztuczne.

16th century rice huskers

Po zbiorach ryż trafia do lokalnych młynów, które są bezpośrednimi spadkobiercami konstrukcji powszechnie znanych w regionie już w XVI wieku. Niektóre z pierwotnych młynów przetrwały stulecia i działają do dzisiaj.

Mimo że za proces łuskania ryżu odpowiadają obecnie nowoczesne maszyny, współcześni producenci stosują te same kryteria i dążą do osiągnięcia tych samych rezultatów co ich przodkowie.

Po bieleniu ziarna ryżu są pakowane na terenie wyznaczonego obszaru geograficznego, co zapewnia świeżość ziaren. Ziarna są bogate w skrobię, która w większości uwalnia się w trakcie gotowania, a wysoka zawartość amylozy pozwala na zachowanie kształtu i struktury ziaren nawet przy długim gotowaniu.

Tradycyjne metody gotowania wydobywają z ryżu jego najlepsze właściwości. Perłowe ziarna mają kremową konsystencję doskonale nadającą się do risotta. Charakterystyczny aromat świetnie łączy się z wieloma sosami i składnikami.

Dodatkowe informacje

Riso Nano Vialone Veronese ChOG – specyfikacje

Chronione oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie