Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Estonian vodka OG

Oznaczenie geograficzne (OG) chroni nazwę napoju spirytusowego lub wina aromatyzowanego pochodzącego z danego kraju, regionu lub miejscowości, stanowiąc gwarancję, że co najmniej jeden z etapów destylacji lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Historia

Estonian vodka OG to napój spirytusowy z alkoholu etylowego produkowanego i otrzymywanego z żyta, pszenicy lub ziemniaków uprawnianych w Estonii. W 2008 r. przyznano mu europejskie oznaczenie geograficzne.

Wódka jest produkowana w Estonii od ponad 500 lat, a pierwsze pisemne wzmianki o produkcji wódki w Estonii to zapis z 1485 r. w statucie firmy piwowarskiej w Wielkiej Gildii w Tallinie. Aspiracje tego kraju do produkcji wódki wynikają z faktu, że zachował on najlepsze tradycyjne praktyki produkcji alkoholu, który jest jego dumą i chlubą.

close up of wheat heads

Na przestrzeni wieków pszenica i żyto były głównymi zbożami uprawianymi w Estonii. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na specyfikę oraz smak wódki Estonian vodka OG jest wykorzystywanie do produkcji alkoholu etylowego w Estonii przede wszystkim zbóż ozimych, ze względu na ich wysoką zawartość składników mineralnych. Żyto ozime, które jest preferowanym zbożem do produkcji tego napoju spirytusowego, jest także jednym z najbardziej powszechnych zbóż uprawianych w sposób ekologiczny, co pozwala zachować jego czysty i autentyczny charakter.

Guinness Book of World Records, 1997

Silna tradycja uprawy ziemniaków w Estonii również odgrywa istotną rolę w krajowej produkcji alkoholu etylowego z tej skromnej rośliny. Ta tendencja, której początek sięga XIX wieku, miała swoje zwieńczenie w 1997 r., kiedy to Estonia została wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa (s. 92) jako kraj, w którym produkuje się najmocniejszy alkohol etylowy wytwarzany z ziemniaków (98 proc. obj.). Wódka z ziemniaków, produkowana obecnie w stosunkowo niewielkich ilościach, stała się produktem charakterystycznym dla Estonii.

Ponadto na wyjątkowe cechy wódki Estonian vodka OG wpływa także wykorzystywanie wody estońskiego pochodzenia, która jest bardzo bogata w minerały, co także wpływa na smak tego napoju spirytusowego. W ten sposób wyjątkowy aromat surowców, z których powstaje Estonian Vodka OG, jest wyczuwany w samym alkoholu etylowym, a następnie w wódce.

Produkcja

Proces produkcji wódki Estonian vodka OG rozpoczyna się od produkcji alkoholu etylowego.

Estonian Vodka brewery

Ziarna są śrutowane do konsystencji pełnego ziarna. Ziaren nie należy pozbawiać łusek ani w żaden sposób szlifować i wygładzać. Jedyną dopuszczoną metodą jest mielenie na sucho, podczas którego 25 proc. mąki musi składać się z cząstek większych niż 1 mm. Mielenie gruboziarniste żyta lub pszenicy do konsystencji pełnego ziarna jest w Estonii tradycyjną metodą produkcji napojów spirytusowych, dzięki której wydobywa się z nich smak ziaren. Ziemniaki, które mają zostać przetworzone, są myte i miażdżone bez obierania.

Kolejny etap polega na sporządzaniu zacieru z ziemniaków lub zbóż. Proces ten odbywa się w temperaturze 55–57°C. Powstałą masę poddaje się następnie obróbce termicznej w temperaturze 80–90°C. Na tym etapie masa nie może osiągnąć temperatury wrzenia. Następnie masę słodzi się w temperaturze 55–57°C i dodaje się do niej słód zielony, słodowane zboża lub inne naturalne enzymy. Kolejnym etapem jest umieszczenie masy w beczkach fermentacyjnych, gdzie dodaje się do niej drożdże. Tam przez około 72 godziny odbywa się proces fermentacji. Następnie sfermentowaną masę przenosi się do etapu destylacji.

Woda dodawana na etapach słodzenia, fermentacji i destylacji musi pochodzić z Estonii i mieć określony skład chemiczny, aby zapewnić składniki odżywcze niezbędne drożdżom do uaktywnienia: 90 mg/l (±10 proc.) wapnia (Ca) oraz 20 mg/l (±10 proc.) magnezu (Mg).

Wynikiem tego procesu jest alkohol etylowy o minimalnej zawartości alkoholu równej 96,0 proc. obj.

Poza tym woda wykorzystywana do produkcji musi pochodzić z Estonii i musi być wodą pitną, która spełnia wymogi określone w ustawie o wodzie. Woda musi być miękka; można ją dodatkowo zmiękczyć przy użyciu filtrów osmozy odwróconej. Jedynymi dodatkami, które można wykorzystać, są ekologiczne substancje aromatyzujące wyprodukowane z lokalnych zbóż lub ziemniaków. W stosownych przypadkach napój spirytusowy można poddać dodatkowej filtracji.

Uzyskana w ten sposób wódka Estonian vodka OG to napój spirytusowy o minimalnej zawartości alkoholu równej 40 proc. obj. Wódka Estonian vodka OG jest aksamitna, bezbarwna i pozbawiona osadów. Jej smak różni się w zależności od wykorzystanego do produkcji surowca. Ziemniaki powodują, że wódka jest lepka, słodka i aksamitna, a także pełniejsza. Żyto sprawia, że wódka jest pełniejsza, mocniejsza i ostrzejsza, a pszenica nadaje jej subtelność, gładkość i owocową nutę.

Dodatkowe informacje

Estonian vodka OG – specyfikacje

Oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie