Skip to main content
Agriculture and rural development

Loukoumi Geroskipou ChOG

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Historia

Według legendy bogini Afrodyta narodziła się z morza w okolicach skał Petra tou Romiou (nazywanych też Skałą Afrodyty) i zasiała nasiona swojego świętego ogrodu w pobliskim Geroskipou.

Aphrodite and the rocks of Petra tou Romiou

Chociaż z upływem czasu ślad po legendarnych ogrodach pozostał jedynie w mitach, dzisiaj Geroskipou rozkwita kolorami lokum, popularnych słodyczy związanych z miastem od 1895 r., kiedy to Sofokles Athanasiou powrócił do swojej wsi po wielu latach spędzonych za granicą, przywożąc ukryty wśród swoich bagaży przepis.

W czasie podróży Athanasiou poznał smak lokum (znanego również jako rachatłukum), słodkiego deseru spotykanego w całej Turcji i rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wracając do swojej wsi, miał już opracowany przepis, który dostosował wedle własnego gustu. Następnie rozpoczął produkcję.

W 1895 r. założył małą fabrykę i otworzył własny sklep z lokum w pobliżu rynku miejskiego w Geroskipou. Wkrótce sklep i sprzedawane w nim słodycze stały się znane zarówno na całej wyspie, jak i poza nią.

Loukoumi Gerospikou founders and shop

W 1920 r. Athanasiou przekazał biznes córce Chariklii i jej mężowi Gabrielowi Hadjizinoviou. Następnie pałeczkę przejął ich syn Nikodemos Gabriel, a od 1990 r. tradycję kontynuowała jego żona Evdokia wraz z synem Georgem.

Zainspirowani działalnością rodziny Athanasiou, która sprzedaje swoje produkty pod nazwą „Aphrodite Delights”, inni cukiernicy w okolicy rozpoczęli produkcję według tego samego przepisu, pogłębiając w ten sposób związek miasta z jego specjałami.

Związek ten jest tak silny, że w 2007 r. Loukoumi Geroskipou stało się pierwszym cypryjskim produktem, który wyróżniono oficjalnym chronionym oznaczeniem geograficznym (ChOG). To jedyny rodzaj lokum, który otrzymał takie wyróżnienie.

Produkcja

Od czasu, gdy Sofokles Athanasiou wyprodukował swoją pierwszą partię lokum w 1895 r., słodycze te są wyrabiane w ten sam sposób, według tego samego przepisu i zawsze na terenie Geroskipou.

Athanasiou family

Sztuka przygotowywania Loukoumi Geroskipou polega na osiągnięciu charakterystycznej słodyczy i konsystencji, które odróżniają ten produkt od innych rodzajów lokum. W przeciwieństwie do wielu odmian lokum Loukoumi Geroskipou nie zawiera ani glukozy, ani żelatyny. Aby osiągnąć pożądany smak i konsystencję, każdy etap procesu produkcji wymaga cierpliwości i precyzji, a także wykorzystania lokalnych umiejętności i wiedzy fachowej udoskonalanych z upływem czasu i kształtowanych przez tradycję.

Pierwszy etap procesu to nalanie wody na dużą, rozgrzaną patelnię. Następnie dodaje się cukier i kwasek cytrynowy. Powstałą mieszaninę zagotowuje się i gotuje na wolnym ogniu w temperaturze 100°C przez 35 minut.

a collage of images showing the process to make Loukoumi Geroskipou PGI

Później dodaje się skrobię kukurydzianą rozpuszczoną wcześniej w zimnej wodzie, aby zagęścić mieszaninę, którą należy utrzymywać w temperaturze 100–130°C przez 2 godziny i mieszać w tempie 36 razy na minutę.

Następnie dodaje się dodatki smakowe, które należy wybrać z wcześniej zatwierdzonej listy. Każdy taki dodatek na liście został starannie wybrany, aby uzupełniał naturalną słodycz lokum. Asortyment obejmuje smaki od różanego, truskawkowego i mandarynkowego po bananowy, pistacjowy i smak bergamotki. W niektórych przypadkach dodaje się barwniki, czekoladę lub prażone orzechy. Składniki, takie jak migdały i miód, pozyskuje się lokalnie w prowincji Pafos.

Gdy smaki w pełni się wymieszają, półpłynną już mieszaninę przelewa się do wielkich pojemników i pozostawia do stężenia. Po ostygnięciu mieszanina uzyskuje swoją ostateczną, galaretkowatą konsystencję, charakteryzującą się sprężystością, dzięki czemu wraca do pierwotnego kształtu po ściśnięciu, ale jest na tyle delikatna, że rozpuszcza się w ustach.

Produkt końcowy kroi się w niewielką kostkę, którą pokrywa się cukrem pudrem lub drobnymi wiórkami kokosowymi.

Dodatkowe informacje

Loukoumi Geroskipou ChOG – specyfikacje

Chronione oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie