Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

ChNP Allgäuer Bergkäse

Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) daje gwarancję, że wszystkie elementy procesu produkcji, przetwarzania i przygotowania odbywają się w tym konkretnym regionie.

Pochodzenie

Ser ChNP Allgäuer Bergkäse to ser produkowany z surowego krowiego mleka w niemieckiej części regionu Allgäu. W 1997 r. przyznano mu europejską chronioną nazwę pochodzenia.

Istotą sera ChNP Allgäuer Bergkäse jest świeże mleko pozyskiwane od stad, które wypasają się na wysoko położonych pastwiskach północnych pogórzy Alp. Okolice Lindau (jezioro Bodeńskie), Oberallgäu, Ostallgäu, Unterallgäu w szwabskiej części Bawarii, z uwzględnieniem miast takich jak Kaufbeuren, Kempten i Memmingen, również znajdujących się w tej części Niemiec, oferują niepowtarzalne warunki środowiskowe do produkcji tego słynnego sera. Ser ChNP Allgäuer Bergkäse produkuje się także w powiatach Ravensburg i Bodenseekreis znajdujących się południowo-wschodniej części sąsiadującej Badenii-Wirtembergii.

pasmo górskie i wschód słońca z górami śniegu
Bydło pasące się na bujnych górskich pastwiskach z widokiem na Alpy Algawskie. iStock.com/Drepicter

To na tych malowniczo położonych, bujnych górskich pastwiskach z zapierającym dech w piersiach widokiem na Alpy Algawskie alpejscy pasterze ze Szwajcarii podjęli w 1820 r. pracę. W regionie Allgäu osiedlili się także serowarzy z Alp Szwajcarskich, odkrywając, że przypomina im on ich rodzinne strony, zarówno pod względem klimatu, krajobrazów, jak i struktury rolnej. W efekcie zaczęli oni stosować swoje własne techniki produkcji sera, inspirując się na przykład tradycyjnym szwajcarskim serem Emmental. Doprowadziło to do produkcji nowych odmian serów, a także do udoskonalenia istniejących odmian serów, zwłaszcza sera Bergkäse (sera górskiego).

Produkcja

serowar posiadający Allgäuer Bergkäse

Każda góra nadaje swój specyficzny smak. Nie jest inaczej również w przypadku sera ChNP Allgäuer Bergkäse. Utrzymanie wysokich standardów jakości, od mleka po ser, ma nadrzędne znaczenie. Jak określiło lokalne stowarzyszenie mleczarskie, mleko jest dostarczane z wyraźnie zdefiniowanego obszaru produkcji. Wytwórcy sera w regionie wykorzystują wyłącznie nieprzetworzone mleko krowie, które przed dodaniem podpuszczki podgrzewa się do temperatury poniżej 40°C.

Krąg sera ChNP Allgäuer Bergkäse o dojrzałej skórce waży 15–50 kg. Dziury w serze, które nazywa się także okami sera, są zazwyczaj wielkości ziaren grochu. Powstają w masie sera i jest ich niewiele, a ponadto są od siebie oddalone. Zawartość suchej masy w serze ChNP Allgäuer Bergkäse wynosi 62%, a jego dojrzewanie trwa 4 miesiące. Minimalna zawartość pełnego tłuszczu wynosi 45–49%.

Ser ChNP Allgäuer Bergkäse ma niepowtarzalny smak alpejskiego pastwiska, od łagodnego po bardzo aromatyczny.

Dodatkowe informacje

ChNP Allgäuer Bergkäse – wymogi prawne

Chroniona nazwa pochodzenia

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie