Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Geraardsbergse Mattentaarten ChOG

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Historia

W czasach gdy nie było lodówek, a dostęp do lodu mieli tylko najzamożniejsi i mnisi w klasztorach, przechowywanie mleka było bardzo ważną sprawą. Jednym z najłatwiejszych sposobów była produkcja sera. Powstawał w ten sposób twaróg. Mattentaart to flamandzki przysmak: twaróg zapieczony w cieście, który był nie tylko sposobem na przechowanie sera, ale również gotowym przepisem na smaczny deser.

Tak jak w przypadku większości tradycyjnych produktów wiejskich prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto jest autorem przepisu. Ale na pewno wiemy, że od najdawniejszych czasów dużą wagę przywiązywano do jakości wypieków z flamandzkiego miasteczka Geraardsbergen. W 1665 r. mieszkańcy Geraardsbergen uchwalili zasady, zgodnie z którymi wszystkie drożdżówki sprzedawane w mieście musiały spełniać ścisłe reguły jakości. Sprawy zaszły jeszcze dalej, kiedy to w 1752 r. cesarzowa austriacka Maria Teresa, której wówczas podlegało miasto, ratyfikowała normy jakościowe, dzięki którym Geraardsbergse Mattentaart zdobyła królewską pieczęć jakości.

Tradycja przestrzegania norm jakościowych towarzyszy wypiekom do dzisiaj. W 1978 r. powstało stowarzyszenie miłośników tarty z Geraardsbergen. Stowarzyszenie zabiega o ochronę lokalnego przysmaku i sprawdza, czy przy produkcji tarty korzystano wyłącznie z wysokiej jakości twarogu. Od 1980 r. obchodzone jest święto tarty z Geraardsbergen, które ma przypominać o jej wyjątkowej historii. Podczas obchodów pod koniec kwietnia członkowie stowarzyszenia budują na rynku miasteczka w pełni funkcjonalną piekarnię. Chcą w ten sposób zaprezentować miejscowym i przyjezdnym, jak przygotowuje się ten szczególny przysmak, i podtrzymać w ten sposób wieloletnią tradycję.

Produkcja

Najważniejszym składnikiem Geraardsbergse Mattentaart jest „mat”, czyli po niderlandzku „twaróg”. Wytwarza się go ze świeżego mleka, maślanki i ewentualnie odrobiny octu. Mleko musi w całości pochodzić z miejscowości Geraardsbergen lub z sąsiedniej gminy Lierde.

Składniki tarty to drobno zmielony twaróg, jaja, cukier, ciasto francuskie i w niektórych przepisach esencja migdałowa. Przygotowane nadzienie twarogowe nakłada się na warstwę ciasta, a następnie przykrywa się je górną warstwą. Wierzch ciasta smaruje się rozmąconym jajkiem. Tak przygotowana tarta trafia do pieca. Drożdżówki są wypiekane w lokalnych piekarniach. Możliwe jest również zamrożenie świeżo przygotowanej tarty i wypiek w innym miejscu – dzięki temu ludzie z całego świata mogą spróbować prawdziwej tarty Geraardsbergse Mattentaart.

Dodatkowe informacje

Geraardsbergse Mattentaarten ChOG – instrument prawny

Chronione oznaczenie geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w Europie