Cele systemu doradztwa rolniczego
Wszystkie kraje Unii Europejskiej posiadają system doradztwa rolniczego. System ten pomaga rolnikom lepiej zrozumieć i spełniać wymogi zawarte w unijnych przepisach dotyczących środowiska, zdrowia publicznego, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska.
Informacje zapewniane w ramach systemu
System doradztwa rolniczego dostarcza informacji na temat:
- obowiązków na poziomie gospodarstwa wynikających z wymogów podstawowych w zakresie zarządzania oraz norm dotyczących zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska („zasada wzajemnej zgodności”)
- praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska oraz utrzymania użytków rolnych („zazielenianie”)
- działań przewidzianych w programach rozwoju obszarów wiejskich, mających na celu modernizację gospodarstw, budowanie konkurencyjności, integrację sektorową, innowacyjność i orientację na rynek oraz promowanie przedsiębiorczości
- wymogów dotyczących wydajnego i zrównoważonego korzystania z wód wraz z ochroną wód
- stosowania środków ochrony roślin
- integrowanej ochrony roślin.
System doradztwa rolniczego może również dostarczać informacji na temat:
- promowania przekształcania gospodarstw i dywersyfikacji ich działalności gospodarczej
- zarządzania ryzykiem i odpowiednich działań zapobiegawczych na wypadek klęsk żywiołowych, katastrof oraz chorób zwierząt i roślin
- minimalnych wymogów dotyczących płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych wykraczających poza obowiązkowe normy oraz minimalnych wymogów dotyczących nawozów i środków ochrony roślin, również w odniesieniu do rolnictwa ekologicznego
- informacji dotyczących łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej, różnorodności biologicznej oraz ochrony wód.
Kraje UE zapewniają wyraźne rozgraniczenie między doradztwem dla rolników a kontrolą właściwego przydzielania wsparcia dochodu.
Nowa WPR na lata 2023–2027
W czerwcu 2021 r., po szeroko zakrojonych negocjacjach między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską, osiągnięto porozumienie w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej (WPR). Nowa WPR wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.
W ramach nowej WPR wprowadzone zostaną zmiany w istniejących systemach warunkowości i zazieleniania, które odzwierciedlą większe ambicje w zakresie ochrony środowiska i przyczynią się do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Obejmuje to wprowadzenie ekoprogramów, które wprowadzą silniejsze zachęty do stosowania praktyk rolniczych przyjaznych dla klimatu i środowiska. Do 2023 r. obowiązują obecne środki, zgodnie z przepisami rozporządzenia przejściowego w sprawie WPR.
Więcej informacji
Zintegrowany system zarządzania i kontroli (ZSZiK)
Podstawa prawna
Wdrożenie systemu doradztwa rolniczego regulują:
- przepisy w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i jej monitorowania (rozporządzenie UE nr 1306/2013)
Podobne strony
CAP and the environment
The common agricultural policy (CAP) upholds environmental rules and encourages green farming.