Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Münchener Bier ChOG

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) to gwarancja, że co najmniej jeden z etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania odbywa się w danym regionie.

Produkcja

Wiele osób słyszało o bawarskim prawie czystości piwa (Reinheitsgebot), zgodnie z którym jedynymi składnikami niemieckiego piwa mogą być jęczmień, woda i drożdże. Czy wiesz, że Monachium wprowadziło swoje własne przepisy już w 1487 r., czyli 29 lat przed ogłoszeniem bawarskiej browarniczej normy prawnej, która z czasem stała się niemieckim standardem?

Ogromne zaangażowanie w produkcję piwa wysokiej jakości jest historycznie ściśle związane z tożsamością miasta, a raz nawet prawie doprowadziło do rewolucji. W 1844 r. podniesienie podatku od piwa wzbudziło tak duży i brutalny sprzeciw, że niemal doszło do obalenia monarchii. Monachijskie piwo cieszy się dziś na świecie taką renomą, że co roku ponad 6 mln ludzi przyjeżdża do Monachium na Oktoberfest, żeby spróbować produktów słynnych browarów.

Istnieje wiele odmian monachijskiego piwa, począwszy od złotego „Helles” aż po ciemne „Doppelbocks”. Każde ma własny niepowtarzalny smak, ale kupując piwo Münchener, wiesz, że będziesz się delektował piwem, nad którego jakością pracowano od ponad 500 lat.

Marienplatz, Monachium
"Marienplatz" by Ashwin Chandrasekaran licenced under CC BY-SA 2.0

Proces produkcji

Podstawą każdego doskonałego piwa jest dobrej jakości woda. Monachijskie browary pozyskują wodę bezpośrednio z własnych, głębokich miejskich studni. Woda jest pobierana przez warstwy łupku uformowane miliony lat temu, dzięki czemu piwo Münchener jest nierozłącznie związane z miastem.

Do wody dodaje się grubo zmielone zboże słodowe, a powstały zacier jest stale mieszany i jednocześnie podgrzewany do różnych temperatur. W ten sposób pobudza się enzymy obecne w słodzie, dzięki czemu jego składniki stają są łatwo rozpuszczalne.

Po filtracji brzeczki dodaje się chmiel i tak powstałą miksturę gotuje się przez około 1-2 godziny. Podczas gotowania wydziela się charakterystyczny smak i aromat chmielu. Pomaga to również wytrącić białka, które zaszkodziłyby trwałości i smakowi „Münchener Bier ChOG”.

Po usunięciu osadu gorącą brzeczkę schładza się i przelewa do zbiorników do fermentacji, gdzie ostrożnie dodaje się do niej drożdże. Wszystkie kultury drożdży stosowane w monachijskich piwach pochodzą z jednej komórki drożdży, dzięki czemu wszystkie kultury mają identyczne właściwości. Dodanie drożdży powoduje fermentację, która trwa od 4 do 8 dni. W wyniku działania drożdży mniej więcej jedna trzecia rozpuszczonego słodu zamienia się w alkohol i jedna trzecia w dwutlenek węgla. Pozostały niesfermentowany słód decyduje o smaku i właściwościach piwa.

Po zakończeniu pierwszego etapu fermentacji usuwa się pozostałe drożdże, a piwo umieszcza się w zbiornikach. Rozpoczyna się wówczas etap wtórnej fermentacji, na którym piwo stopniowo dojrzewa i nabiera smaku dzięki naturalnie powstałemu dwutlenkowi węgla. Po 4-11 tygodniach piwo osiąga swój ostateczny smak i jest gotowe do zabutelkowania lub zabeczkowania.

Dodatkowe informacje

Münchener Bier ChOG – instrument prawny

Chronione Oznaczenie Geograficzne

Wysokiej jakości żywność i napoje w całej Europie