Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Pera Rocha do Oeste CHOP

Chráněné označení původu (CHOP) zaručuje, že všechny části výroby, zpracování a přípravy probíhají v konkrétním regionu.

Počátky

V roce 1836 Pedro António Rocha náhodou objevil na své usedlosti v Sintře (oblast mezi Lisabonem a Atlantským oceánem) jedinečnou, doposud neznámou odrůdu hrušně.

Když zjistil, že strom plodí vynikající ovoce, začal vždy v září zvát své přátele a sousedy na jeho ochutnávku. Při té příležitosti dával Rocha svým přátelům i roub tohoto stromu, a tak se odrůda rychle rozšířila po celém kraji Oeste a na počest svého objevitele dostala název Pera Rocha.

vzdušné panorama hradu Pena a hor
Palác Pena zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se tyčí na vrcholu pohoří Sintra. © AdobeStock

Díky přirozenému mikroklimatu této oblasti vznikla tato unikátní odrůda na zahradě farmáře Rochy spontánně. I když je kraj bičován mořskými větry, pohoří Sintra (dříve známé jako Lunae Mons nebo-li Měsíční pohoří) chrání vrstvy půd usazené na jurském podloží. Kromě výživné půdy vyžadují hrušně zimní chlad, aby se mohly jejich plody dobře vyvíjet, a zároveň je třeba silného letního slunce, které zbarvuje jejich slupky do růžova.

Tato odrůda byla oficiálně uznána za samostatnou až 90 let po svém objevení na 2. národní pomologické konferenci v portugalském Alcobaça. Na konferenci tehdy vystoupil zemědělský inženýr Guilherme Joaquim da Matta, aby se podělil o svůj zážitek z návštěvy zemědělské usedlosti Rocha:

(...) Několik lidí v Ribeira de Sintra mi řeklo, že vědí, kde se nachází původní hrušeň „Rocha“, z níž byly odebírány první rouby. (...) Ukázali mi strom, který rostl v mělkém příkopu oddělujícím ovocný sad od pole. (...) Ihned mě uhodilo do očí, jak byl ten strom mohutný a statný. Uvědomil jsem si, že se dívám na hrušeň, která musí být podle vzhledu i informací místních pamětníků minimálně 90 let stará.

Vynikající vlastnosti Pera Rocha do Oeste v té době uznala nejen vědecká obec, ale oblíbili si ji také spotřebitelé a milovníci jídla, neboť se rychle stala charakteristickým regionálním produktem.

Výjimečnost hrušky Pera Rocha do Oeste rovněž uznala Evropská unie a v roce 2003 jí udělila chráněné označení původu (CHOP).

Produkce

mapa Portugalska zvýrazňující region Pera Rocha
Produkce hrušky odrůdy Rocha v Portugalsku (Pera Rocha do Oeste CHOP se pěstuje pouze regionu Oeste). © Wikimedia - EstherG

Pera Rocha do Oeste CHOP se sklízí a balí ve dvaceti devíti obcích regionu Oeste (jedná se o nejzápadnější region Portugalska).

Při pěstování stromů jsou důsledně uplatňovány místní odborné znalosti. Vzhledem k tomu, že pro plný vývin plodů jsou nezbytné specifické klimatické podmínky tohoto regionu, řídí se šlechtění, ošetřování a sklizeň hrušek tempem přírody.

Sklizeň začíná v druhé polovině srpna a je do ní často zapojena celá obec. Každoročně pomáhá 15 000 pracovníků sklidit přibližně 173 000 tun hrušek. V některých sadech se ovoce sklízí ručně, a to tradičním způsobem: sběrač vezme plod do ruky a mírně jej nakloní, aby se nepoškodila stopka.

Po sklizni se hrušky uloží do beden umístěných v řadách vedle stromů. Bedny se pak přepraví do skladu ovoce, kde se hrušky označí kódem šarže a nálepkou. Důležité je je uchovávat v chladu. Hruška Pera Rocha do Oeste je známá svou dlouhou dobou skladovatelnosti a v obchodech se prodává od srpna do května.

hruška v červeném víně a skořice ve sklenici
Pera Rocha cozida em bom vinho (hrušky na červeném víně s cukrem a skořicí). © Adobe Stock

Zprvu je svěží a křupavá, posléze začne sládnout a změkne. Dužina se stane krémovitější a šťavnatější (v pěstitelské hantýrce se tomu říká, že se rozplývá). Dalším charakteristickým rysem jsou červenohnědé skvrny, v nichž se hromadí cukr (bronzové flíčky s mírně drsnou strukturou), které se nacházejí na spodu a u stopky hrušky.

Často se používá do salátů, nebo se z ní dělají likéry a ovocné šťávy. Díky své sladkosti je však hruška Pera Rocha do Oeste CHOP oblíbenou přísadou do moučníků.

Další informace

Pera Rocha do Oeste CHOP – právní specifikace

Chráněné označení původu.

Jakostní potraviny a nápoje z celé Evropy