Skip to main content
Agriculture and rural development

Riso Nano Vialone Veronese CHZO

Chráněné zeměpisné označení (CHZO) zajišťuje, že alespoň jedna z etap výroby, zpracování nebo přípravy probíhá v tomto regionu.

Počátky

Rýže se začala pěstovat v nížinách provincie Verona na počátku 16. století. Tuto činnost do oblasti zavedly rodiny pocházející z Lombardie a její zásluhou bylo kultivováno mnoho bažinatých oblastí, které by jinak zůstaly ladem.

Rice growing in Verona, Italy

Na tuto přeměnu dohlížela rada inspektorů pro neobdělávané statky (Provveditori ai Beni Inculti). Šlo o orgán, který speciálně k těmto účelům jmenoval Benátský senát v roce 1545.

riso-nano-vialone-veronese-verti01.jpg

Orgán inspektorů kromě výstavby sítě kanálů a příkopů také schvaloval stavbu hydraulických zařízení pile da riso. V těchto jednoduchých mlýnech se pomocí bucharů loupala rýže.

Původně se veronská rýže prodávala téměř výhradně na trhu v benátském Rialtu. Získala si vynikající pověst a její popularita se šířila po celé 17. a 18. století.

Ve 20. století se díky šlechtitelským pokrokům objevila odrůda Vialone Nano, kříženec starších odrůd Nano a Vialone. Rýže této nové odrůdy se začala pěstovat v roce 1937 a v provincii Verona byla vysazena v roce 1945.

Výjimečnost této odrůdy byla potvrzena i tím, že v roce 1996 bylo rýži Riso Nano Vialone Veronese přiznáno chráněné zeměpisného označení (CHZO) – jako první rýži v Evropě.

Produkce

riso-nano-vialone-veronese-verti02.jpg

Riso Nano Vialone Veronese CHZO se produkuje ve 24 obcích v jižní části veronské nížiny. Tato oblast, známá jako bassa Veronese, se vyznačuje lehkými aluviálními půdami.

Pláně zavlažuje pramenitá voda, pocházející z vápenatých hornin. Přináší minerální látky a dává půdě výrazně zásaditý charakter. Právě tato zásaditost charakterizuje prostředí rýžových polí v oblasti Verony a odlišuje je od většiny italských oblastí, kde se rýže pěstuje.

Půda je pečlivě udržována pomocí pěstitelských technik, které se přirozeně vyvíjely v závislosti na potřebách místního prostředí a dědí se z generace na generaci. Pěstitelé rýže pečlivě regulují zaplavování a vysoušení rýžových polí a dbá se také na střídání plodin. Díky tomu je možné dosáhnout sklizně zdravé a vysoce kvalitní rýže a používat k tomu přitom omezené množství přípravků na ochranu rostlin a chemických hnojiv.

16th century rice huskers

Poté, co je rýže sklizena, se přepraví do místních úpraven rýže. Tam se používají přímí následovníci zařízení pile da riso, která se v oblasti objevila již během 16. století. Některá z těchto zařízení se dokonce udržela v provozu doposud.

Přestože se v současnosti mletí většinou provádí na moderních strojích, pracovníci stále uplatňují původní kritéria a usilují o původní výslednou kvalitu, tak jak jim velí staletá tradice.

Po omletí se zrna balí ve vymezené zeměpisné oblasti, aby se produkt zachoval maximálně čerstvý. Zrna jsou bohatá na škrob, z něhož se většina uvolňuje vařením. Díky vysokému obsahu amylózy si naproti tomu udržují svůj tvar a strukturu i při intenzivním vaření.

Špičkové vlastnosti této rýže vyniknou nejvíce při tradičních metodách vaření: perlová zrna krémové textury, jako stvořená pro rizota, a jemná, ale charakteristická vůně, která se dokonale pojí se širokým spektrem omáček, dressingů a přísad.

Další informace

Riso Nano Vialone Veronese CHZO – právní specifikace

Chráněné zeměpisné označení.

Kvalitní potraviny a nápoje z celé Evropy