Skip to main content
Agriculture and rural development

Allgäuer Bergkäse (CHOP)

Chráněné označení původu (CHOP) zaručuje, že všechny části výroby, zpracování a přípravy probíhají v konkrétním regionu.

Původ

Allgäuer Bergkäse (CHOP) je sýr ze syrového kravského mléka vyráběný v německé části regionu Allgäu. V roce 1997 mu bylo uděleno evropské chráněné označení původu.

K výrobě sýra „Allgäuer“ se používá čerstvé mléko od stád, která se pasou na vysoko položených pastvinách v severním podhůří Alp. Oblasti Lindau (Bodamské jezero), Oberllgäu, Ostallgäu, Unterallgäu ve švábské části Bavorska, kde se nacházejí také města Kaufbeuren, Kempten a Memmingen, v této části Německa nabízejí pro výrobu tohoto renomovaného sýra jedinečné prostředí. Allgäuer Bergkäse (CHOP) se rovněž vyrábí v okresech Ravensburg a Bodenseekreis v severovýchodní části sousedního Bádenska-Württemberska.

Dobytek spásá čerstvou trávu na loukách s dechberoucím výhledem na Algavské Alpy. iStock.com/Drepicter
Dobytek spásá čerstvou trávu na loukách s dechberoucím výhledem na Algavské Alpy. iStock.com/Drepicter

V tomto prostředí svěžích horských pastvin a dech beroucích alpských scenérií se kolem roku 1820 usadili švýcarští horští pastevci. Připojili se k nim zde i švýcarští mlékaři, kterým oblast připomínala domov: podnebím, krajinou a zemědělstvím. Začali používat vlastní metody vyrábění sýra, které se inspirovaly například výrobou tradičního švýcarského ementálu. Vznikaly tak nové druhy sýrů a zdokonalovaly se metody výroby těch stávajících, zejména sýra Bergkäse („horský sýr“).

Výroba

allgauer-bergkase-and-cheesemaker.jpg

Každá hora dodává sýrům zvláštní chuť a Allgäuer Bergkäse CHOP není výjimkou. Jednou z nejdůležitějších věcí je při výrobě sýra zachovat vysoký standard kvality. Místní mlékárenské sdružení stanoví, že mléko musí pocházet z jasně vymezené oblasti. Sýraři v tomto regionu používají výhradně neošetřené kravské mléko, které se před sýřením zahřeje na teplotu pod 40 °C.

Zralý bochník Allgäuer Bergkäse váží od 15 do 50 kg. Otvory, kterým se u sýrů také říká „oka“, mají obvykle velikost hrášku a vznikají rozptýleně a v nevelkém počtu uvnitř bochníku. Obsah sušiny činí u Allgäuer Bergkäse (CHOP) 62 % a doba zrání 4 měsíce. Obsah tuku v sýru je pak nejméně 45–49 %.

Allgäuer Bergkäse (CHOP) je chutí nenapodobitelný: s jemným až velmi silným aroma alpských pastvin.

Další informace

Allgäuer Bergkäse – CHOP – právní informace

Chráněné označení původu.

Jakostní potraviny a nápoje z celé Evropy