Geraardsbergse mattentaarten CHZO jsou tradiční vlámské koláčky z listového těsta s tmavohnědou svrchní kůrkou.
Historie
Skladování mléka bylo v dobách, kdy ještě neexistovala chladicí technika, velkým problémem. Zásoby ledu měli buď velmi bohatí lidé, nebo kláštery. Nejjednodušší tak bylo vyrobit z mléka sýr. Někdy se ale mléko srazilo a vznikl tvaroh. Ten když se zabalil do listového těsta, déle vydržel i lépe chutnal. A tak přišlo na svět vlámské pečivo mattentaarten.
Stejně jako u většiny dalších zemědělských výrobků pravděpodobně nikdy nezjistíme, kdo tuto jedinečnou metodu konzervace vynalezl. Z prvních písemných záznamů ale jasně vyplývá, že již v prvopočátcích výroby pečiva Geraardsbergse mattentaart se dbalo na jeho kvalitu. Obyvatelé města Geraardsbergen vyhlásili v roce 1665 nová pravidla, podle kterých musely koláčky mattentaarten splňovat určité podmínky, jinak nemohly být ve městě prodávány. V roce 1752 dosáhli milovníci tohoto sladkého pečiva dalšího úspěchu, když pravidla týkající se kvality Geraardsbergse mattentaarten císařským dekretem potvrdila Marie Terezie.
Tradice ochrany kvality koláčků pokračuje až do dnešní doby. V roce 1978 bylo založeno Bratrstvo Geraardsbergse Mattentaart. Bratrstvo se zavázalo, že bude tuto místní specialitu chránit, a proto kontroluje, aby se při výrobě koláčku používal pouze vysoce kvalitní „mat“ (tvarohovina). V roce 1980 pak byl vyhlášen den koláčků Geraardsbergse mattentaarten a od té doby se každý rok na konci dubna oslavuje jejich jedinečná historie a chuť. Členové bratrstva u této příležitosti vždy postaví uprostřed náměstí plně funkční pekárnu, v níž místním i návštěvníkům ukazují, jak se tato jedinečná specialita vyrábí, a udržují tak tuto tradici stále živou.
Výroba
Hlavní ingrediencí koláčků Geraardsbergse mattentaarten je, jak název napovídá, „mat“ neboli tvarohovina. Připravuje z čerstvého mléka, podmáslí a kapky octa. Mléko musí pocházet z města Geraardsbergen nebo sousední obce Lierde.
Samotné koláčky se vyrábí z jemně propasírované tvarohoviny, vajec, cukru, listového těsta a podle některých receptů také z mandlového výtažku. Na listové těsto se nejdříve nanese vrstva tvarohové nádivky. Tak se vytvoří základ koláče. Ten se překryje druhou vrstvou listového těsta, která se pomaže žloutkem. Pak se dá koláč péct. Koláčky připravují místní pekaři. Neupečené pečivo se ale může zmrazit a upéci jinde, čímž je zajištěno, že si na pravých Geraardsbergse mattentaarten mohou pochutnat všude ve světě.