Skip to main content
Agriculture and rural development

Loukoumi Geroskipou CHZO

Chráněné zeměpisné označení (CHZO) zajišťuje, že alespoň jedna z fází výroby, zpracování nebo přípravy probíhá v daném regionu.

Počátky

Podle legendy se u skalisek kyperské zátoky Petra tou Romiou zrodila z mořské pěny starořecká bohyně Afrodité. V nedaleké vesnici Geroskipou pak zasela semínka prvních květin své posvátné zahrady.

Afrodité a skály v zátoce Petra tou Romiou

Přestože legendární Afroditiny zahrady zavál čas, obec Geroskipou (v překladu Posvátné zahrady) se dnes pyšní barvami proslulé místní cukrovinky loukoumi. Ta spatřila světlo světa v roce 1895, kdy se do své domoviny se speciální recepturou vrátil po mnoha letech strávených v zámoří Sofokles Athanasiou.

Během svých cest totiž zakusil sladkou chuť loukoumi (známého rovněž pod názvem lokum, rahat či Turkish delight), které se vyrábí po celém Turecku i v dalších zemích Středomoří. Než se vrátil do rodné vesnice, upravil si recept na loukoumi podle svého gusta a začal tuto cukrovinku vyrábět doma.

Založil si malou továrnu a v roce 1895 si otevřel vlastní prodejnu loukoumi nedaleko hlavního náměstí v Geroskipou. Brzy byla cukrovinka velmi populární a její reputace se šířila nejen po celém ostrově, ale i jinde.

Zakladatelé firmy na cukrovinky Loukoumi Geroskipou a jejich obchod

V roce 1920 přenechal Sofokles Athanasiou podnik své dceři Chariklii, která se ho ujala spolu se svým manželem Gavriilem Chatzizinoviou. Po nich rodinnou firmu převzal jejich syn Nicodimos Gavriil, který v tradiční výrobě loukoumi pokračuje od roku 1990 se svou ženou Evdokií a synem Georgiem.

Po vzoru rodiny Athanasiou, která své výrobky prodává pod názvem „Aphrodite Delights“, se produkci této cukrovinky začalo věnovat i několik dalších místních cukrářů. Dlouholeté propojení města Geroskipou s touto cukrovinkou se tak dále upevňuje.

Toto pouto je tak významné, že se Loukoumi Geroskipou stalo v roce 2007 prvním kyperským produktem, který získal chráněné zeměpisné označení (CHZO). Jedná se o jediný druh loukoumi, který se pyšní tímto označením.

Výroba

Od chvíle, kdy v roce 1895 Sofokles Athanasiou vyrobil svou úplně první várku loukoumi, se na výrobním procesu vůbec nic nezměnilo - používá se stále tentýž recept a veškerá produkce této cukrovinky se uskutečňuje v obci Geroskipou.

Umění přípravy Loukoumi Geroskipou spočívá v tom, že je třeba dosáhnout nezaměnitelné sladkosti a konzistence, která produkt odlišuje od ostatních typů loukoumi. Na rozdíl od nich totiž neobsahuje glukózu ani želatinu. K zajištění požadované chuti a konzistence je třeba, aby jednotlivé kroky výroby probíhaly přesně podle stanoveného postupu. K tomu je zapotřebí nezbytných dovedností, trpělivosti a především znalost tradiční, lety osvědčené metody přípravy.

Nejprve se nalije voda do velké předehřáté pánve. Pak se přidá cukr a kyselina citronová. Směs se přivede k varu a vaří při teplotě 100°C po dobu 35 minut,

a collage of images showing the process to make Loukoumi Geroskipou PGI

Následně se přidá kukuřičný škrob rozpuštěný ve studené vodě, jímž se směs zahustí. Vše se udržuje při teplotě 100–130°C po dobu 2 hodin, a to za stálého míchání (36x za minutu).

Poté se směs dochucuje. Dochucovací směsi se vybírají z předem schváleného seznamu. Každá z nich byla pečlivě zvolena tak, aby doplňovala přirozenou sladkost loukoumi. Mezi příchutě patří například jahoda, růže, mandarinka, banán, bergamot nebo pistácie. Někdy se přidává barvivo, případně čokoláda či pražené ořechy. Suroviny jako mandle nebo med pocházejí od místních producentů z provincie Pafos.

Poté, co se náležitě promíchají veškeré suroviny a příchutě, se vzniklá viskózní směs nalije do velkých přepravek a nechá odstát. Směs zchladne, ztuhne a získá konečnou želatinovou konzistenci, která se vyznačuje tím, že je sice pevná, ale zároveň natolik měkká, že se po lehkém zmáčknutí opět vrátí do původního tvaru. Zároveň je dostatečně vláčná, takže se rozplývá v ústech.

Konečný produkt se rozkrájí na malé kostičky a posype moučkovým cukrem nebo jemně nastrouhaným kokosem.

Další informace

Loukoumi Geroskipou CHZO – právní specifikace

Chráněné zeměpisné označení

Kvalitní potraviny a nápoje z celé Evropy