Loukoumi Gersoskipou CHZO je lahůdková cukrovinka různých barev a příchutí, která se vyrábí v malém městě na jihozápadním pobřeží Kypru.
Vyrábí se z prostých ingrediencí tradiční metodou, která vyžaduje speciální dovednosti a dědí se v místě produkce z generace na generaci.
Počátky
Podle legendy se u skalisek kyperské zátoky Petra tou Romiou zrodila z mořské pěny starořecká bohyně Afrodité. V nedaleké vesnici Geroskipou pak zasela semínka prvních květin své posvátné zahrady.
Přestože legendární Afroditiny zahrady zavál čas, obec Geroskipou (v překladu Posvátné zahrady) se dnes pyšní barvami proslulé místní cukrovinky loukoumi. Ta spatřila světlo světa v roce 1895, kdy se do své domoviny se speciální recepturou vrátil po mnoha letech strávených v zámoří Sofokles Athanasiou.
Během svých cest totiž zakusil sladkou chuť loukoumi (známého rovněž pod názvem lokum, rahat či Turkish delight), které se vyrábí po celém Turecku i v dalších zemích Středomoří. Než se vrátil do rodné vesnice, upravil si recept na loukoumi podle svého gusta a začal tuto cukrovinku vyrábět doma.
Založil si malou továrnu a v roce 1895 si otevřel vlastní prodejnu loukoumi nedaleko hlavního náměstí v Geroskipou. Brzy byla cukrovinka velmi populární a její reputace se šířila nejen po celém ostrově, ale i jinde.
V roce 1920 přenechal Sofokles Athanasiou podnik své dceři Chariklii, která se ho ujala spolu se svým manželem Gavriilem Chatzizinoviou. Po nich rodinnou firmu převzal jejich syn Nicodimos Gavriil, který v tradiční výrobě loukoumi pokračuje od roku 1990 se svou ženou Evdokií a synem Georgiem.
Po vzoru rodiny Athanasiou, která své výrobky prodává pod názvem „Aphrodite Delights“, se produkci této cukrovinky začalo věnovat i několik dalších místních cukrářů. Dlouholeté propojení města Geroskipou s touto cukrovinkou se tak dále upevňuje.
Toto pouto je tak významné, že se Loukoumi Geroskipou stalo v roce 2007 prvním kyperským produktem, který získal chráněné zeměpisné označení (CHZO). Jedná se o jediný druh loukoumi, který se pyšní tímto označením.
Výroba
Od chvíle, kdy v roce 1895 Sofokles Athanasiou vyrobil svou úplně první várku loukoumi, se na výrobním procesu vůbec nic nezměnilo - používá se stále tentýž recept a veškerá produkce této cukrovinky se uskutečňuje v obci Geroskipou.
Umění přípravy Loukoumi Geroskipou spočívá v tom, že je třeba dosáhnout nezaměnitelné sladkosti a konzistence, která produkt odlišuje od ostatních typů loukoumi. Na rozdíl od nich totiž neobsahuje glukózu ani želatinu. K zajištění požadované chuti a konzistence je třeba, aby jednotlivé kroky výroby probíhaly přesně podle stanoveného postupu. K tomu je zapotřebí nezbytných dovedností, trpělivosti a především znalost tradiční, lety osvědčené metody přípravy.
Nejprve se nalije voda do velké předehřáté pánve. Pak se přidá cukr a kyselina citronová. Směs se přivede k varu a vaří při teplotě 100°C po dobu 35 minut,
Následně se přidá kukuřičný škrob rozpuštěný ve studené vodě, jímž se směs zahustí. Vše se udržuje při teplotě 100–130°C po dobu 2 hodin, a to za stálého míchání (36x za minutu).
Poté se směs dochucuje. Dochucovací směsi se vybírají z předem schváleného seznamu. Každá z nich byla pečlivě zvolena tak, aby doplňovala přirozenou sladkost loukoumi. Mezi příchutě patří například jahoda, růže, mandarinka, banán, bergamot nebo pistácie. Někdy se přidává barvivo, případně čokoláda či pražené ořechy. Suroviny jako mandle nebo med pocházejí od místních producentů z provincie Pafos.
Poté, co se náležitě promíchají veškeré suroviny a příchutě, se vzniklá viskózní směs nalije do velkých přepravek a nechá odstát. Směs zchladne, ztuhne a získá konečnou želatinovou konzistenci, která se vyznačuje tím, že je sice pevná, ale zároveň natolik měkká, že se po lehkém zmáčknutí opět vrátí do původního tvaru. Zároveň je dostatečně vláčná, takže se rozplývá v ústech.
Konečný produkt se rozkrájí na malé kostičky a posype moučkovým cukrem nebo jemně nastrouhaným kokosem.