Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Historie

Vinnou révu a víno zavedli na území, kde se dnes nachází Francie, již staří Řekové, ale masivní růst odvětví vína bordeaux lze přičíst kombinaci středověké politiky a vlivu výjimečných žen.

Jednou z nich byla Eleonora Akvitánská, která byla původně provdána za francouzského krále, ale proto, že mu nepřinesla dědice, byl manželský svazek zrušen a Eleonora se stala ženou Jindřicha z Anjou, pozdějšího krále Anglie. V této pohnuté době byla Eleonora zapletena do mnoha intrik, dvou pokusů o únos a dokonce jednoho nezdařeného pokusu o svržení svého manžela z trůnu, který chtěla získat pro svého syna.

Její příběh inspiroval i hollywoodské filmaře (za roli Eleonory získala Katherine Hepburnová dokonce Oscara). Co je ale mnohem důležitější – vývozci vína bordeaux získali monopol na lukrativní vývoz do Anglie. Obchod s vínem z Eleonořiny Akvitánie velmi dobře prosperoval a v oblasti Gironde se rychle rozšiřovala výměra vinic. Tento boom však byl dočasný. Po skončení stoleté války se Akvitánie stala součástí Francie a obchod s Anglií upadl.

Navzdory tomu si vína z Bordeaux našla způsoby, jak se prosadit. V následujících stoletích byla vytvořena nová obchodní spojení s Nizozemskem a velkoměsty na pobřeží Baltského moře. V současné době se bordeaux vyváží do více než 150 zemí po celém světě.

V tom, jak si vína z Bordeaux získávala mezinárodní reputaci, přitom hrály významnou úlohu záruky kvality. V roce 1855 Francie hostila světovou výstavu, která přilákala více než 5 000 000 návštěvníků z celého světa. V zájmu ochrany dobré pověsti vín pocházejících z Gironde požádal tehdejší francouzský císař Napoleon III. o vytvoření nového systému klasifikace, který by dokládal jejich mimořádnou kvalitu. Tento systém funguje dodnes. V roce 1973 pak byl doplněn o chráněné označení původu (CHOP) pro vína z Bordeaux. Toto označení dále chrání mezinárodní pověst bordeaux a uznává jeho jedinečné vlastnosti a význam pro jeho region.

Výroba

Vinařský průmysl v Bordeaux sídlí výhradně okolo girondského a dordogneského ústí, které se od pobřeží Atlantského oceánu táhne přibližně 100 km do vnitrozemí. Štěrkovité a písčité půdy poskytují vinné révě dokonalé podmínky a vyšší teploty podporují dobrý růst. Právě toto prostředí (také označované jako terroir) je příčinou různorodnosti vín v Bordeaux, protože umožňuje růst různých odrůd hroznů. Vína z chráněného území Bordeaux jsou červená, bílá i růžová. K jejich výrobě se používá široký výběr typů hroznů, nejběžnější odrůdou pro červená vína je Merlot a pro bílá Sauvignon Blanc nebo Sémillon.

Práce na girondských vinicích probíhají po celý rok, přičemž sezóna začíná v říjnu. Po zorání půdy na podzim vinař po celou zimu keře prostřihává, aby byla sklizeň stále vysoce kvalitní.

S příchodem jara se keře probouzejí k životu, objevují se nové pupeny a vyrážejí čerstvé listy. Na konci jara a v létě se pak naplno projeví zkušenosti, kterou získaly generace vinařů v oblasti Bordeaux. Vinaři pečlivě vybírají větve, na kterých vzniknou jakostní hrozny. Nezralé plody sklidí v tzv. „zelené sklizni“ a zajistí tak vysokou kvalitu zbývajících hroznů. Plody se testují, aby byla zvolena ideální doba pro jejich sklizeň. Zralé hrozny se sklidí, rozdrtí a nechají zkvasit na víno.

Další informace

Bordeaux (CHOP) – právní nástroj

Chráněné označení původu

Kvalitní potraviny a nápoje v celé Evropě