Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Rozvoj venkova

Společná zemědělská politika podporuje vitalitu a hospodářskou životaschopnost venkovských oblastí prostřednictvím financování a opatření, která podporují rozvoj venkova.

Podpora rozvoje venkova v rámci SZP

Příspěvek SZP k cílům EU v oblasti rozvoje venkova je podporován z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV). Rozpočet EZFRV na období 2021–2027 činí 95,5 miliardy eur, což zahrnuje vklad ve výši 8,1 miliardy eur z nástroje NextGenerationEU podporujícího oživení ekonomiky a řešení problémů způsobených pandemií covidu-19.

Pravidla pro výdaje na rozvoj venkova v letech 2021–2022 jsou stanovena v nařízení o přechodných ustanoveních v oblasti SZP, které bylo přijato 23. prosince 2020. Toto nařízení z velké části prodlužuje platnost stávajících pravidel (původně měla platit pouze v období 2014–2020). Některé doplňující prvky mají zajistit hladký přechod na novou SZP, která se uplatňuje od roku 2023.

Související informace

Rozvoj venkova v číslech a grafech

Předchozí programová období

Programy rozvoje venkova

Členské země EU využívají finanční prostředky z EZFRV pomocí programů rozvoje venkova. Programy rozvoje venkova jsou spolufinancovány z vnitrostátních rozpočtů a mohou být připravovány buď na celostátní, nebo na regionální úrovni. I když Evropská komise programy rozvoje venkova schvaluje a monitoruje, rozhodování o výběru projektů a poskytnutí plateb probíhá v celostátních nebo regionálních řídících orgánech.

Každý program rozvoje venkova musí pracovat na splnění nejméně čtyř ze šesti priorit EZFRV:

  • předávání poznatků a inovací v zemědělství, lesnictví a ve venkovských oblastech
  • životaschopnost a konkurenceschopnost všech typů zemědělství a inovativní zemědělské technologie a trvale udržitelné lesní hospodářství
  • organizace potravinového řetězce, dobré životní podmínky zvířat a řízení rizik v zemědělství
  • účinné využívání zdrojů a přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku, která je odolná vůči změně klimatu, v zemědělství, potravinářství a lesnictví
  • obnova, ochrana a zlepšení ekosystémů souvisejících se zemědělstvím a lesnictvím
  • sociální začleňování, boj proti chudobě a hospodářský rozvoj ve venkovských oblastech

Priority fondu EZFRV se dále dělí na 18 konkrétních oblastí zájmu. Členské státy si ve svých programech stanovují cíle týkající se zvolených priorit a prioritních oblastí, jakož i strategii plnění těchto cílů.

Jednotlivé země koncipují své strategie tak, že si vyberou z „nabídky“ 20 obecných politických opatření. Vybraná opatření lze přizpůsobit podmínkám dané země nebo regionu tak, aby splňovala jednu nebo více priorit EZFRV. Pokrok v plnění cílů je sledován prostřednictvím společného rámce pro monitorování a hodnocení (CMEF).

Významné rysy programů rozvoje venkova

výdaje na klima a životní prostředí

Nejméně 30 % finančních prostředků určených pro každý program rozvoje venkova musí směřovat do opatření týkajících se životního prostředí a změny klimatu. Většina z těchto prostředků je poskytována formou grantů a ročních plateb zemědělcům, kteří přecházejí k ekologičtějšímu způsobu hospodaření.

podpora místních opatření

Nejméně 5 % finančních prostředků určených na program rozvoje venkova musí směřovat do opatření, jež vycházejí z iniciativy LEADER / komunitně vedeného místního rozvoje.

podpora inteligentních vesnic

Programy rozvoje venkova mohou rovněž podporovat iniciativu inteligentních vesnic, jejímž cílem je nabídnout všestranný soubor nástrojů na podporu inovací ve venkovských oblastech a na řešení společných problémů, s nimiž se občané žijící na venkově potýkají.

finanční nástroje

Prostřednictvím různých finančních nástrojů slouží fond EZFRV jako zdroj úvěrů, mikroúvěrů, záruk a kapitálu, jenž mohou využívat příjemci v zemědělství, lesnictví a ve venkovských oblastech, kteří realizují finančně životaschopné projekty vycházející z priorit EZFRV. Další informace o finančních nástrojích EZFRV najdete ve Fi-Compassu.

Evropská síť pro SZP

Evropská síť pro SZP umožňuje propojení národních sítí SZP, organizací a správních orgánů v oblasti zemědělství a rozvoje venkova na úrovni EU.

Slouží jako fórum pro diskusi a výměnu osvědčených postupů týkajících se provádění SZP mezi různými zúčastněnými stranami, včetně správních orgánů členských zemí EU, zemědělských producentů, hodnotitelů, místních akčních skupin, celoevropských organizací, poskytovatelů poradenských služeb pro zemědělství, podpůrných služeb v oblasti inovací a dalších.

V rámci sítě se podporuje navrhování a provádění strategických plánů SZP, inovace a výměna znalostí, včetně EIP-AGRI, a hodnocení SZP.

Evropská síť pro SZP nabízí širokou škálu činností a informací o provádění strategických plánů SZP v celé EU, včetně souboru osvědčených postupů, akcí a publikací.

Tato síť nahradila Evropskou síť pro rozvoj venkova (ENRD), a to včetně asistenční služby pro hodnocení a sítě EIP-AGRI.

Iniciativa LEADER

Tato iniciativa využívá přístup zdola nahoru, v jehož rámci zemědělci, venkovské podniky, místní organizace, veřejné orgány i jednotlivci z různých odvětví společně vytvoří tzv. místní akční skupinu. Tyto skupiny připravují vlastní strategie rozvoje a spravují svůj vlastní rozpočet.

Iniciativa LEADER posiluje vazby v místních komunitách, podporuje inovace napříč odvětvími a usnadňuje sdílení znalostí mezi místními akčními skupinami na úrovni jednotlivých zemí i celé EU.

Díky svému úspěšnému 30letému fungování byla iniciativa LEADER přijata Evropským fondem pro regionální rozvoj (ERFD), Evropskými sociálním fondem (ESF) a Evropským námořním a rybářským fondem (ENRF) za součást šířeji pojatého komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD). Skupiny LEADER/CLLD dnes spravují desítky tisíc projektů, jež přinášejí venkovským oblastem Evropy hospodářský, kulturní, sociální a environmentální užitek.

Evropská síť pro rozvoj venkova poskytuje podrobné informace o iniciativě LEADER, včetně zdrojů, souborů nástrojů a databázi místních akčních skupin.

Budoucnost rozvoje venkova

V nové SZP jsou opatření pro rozvoj venkova zahrnuta od roku 2023 do rámce národních strategických plánů SZP.  

V tomto rámci Komise usiluje o to, aby opatření pro rozvoj venkova více odpovídala současným a budoucím výzvám, jako je například změna klimatu či generační obměna, a zároveň pokračovala v podpoře evropských zemědělců a zajišťovala udržitelné a konkurenceschopné zemědělství. Opatření v oblasti rozvoje venkova rovněž významně přispějí ke klíčovým prioritám a strategiím Komise, jako je Zelená dohoda pro Evropudlouhodobá vize pro venkovské oblasti.

Právní základ

Nařízení (EU) č. 1303/2013 – obsahuje společná pravidla platná pro evropské strukturální a investiční fondy (ESI fondy)

Nařízení (EU) č. 1305/2013 – podpora rozvoje venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV)

Nařízení (EU) č. 1306/2013 o financování, řízení a monitorování společné zemědělské politiky

Nařízení (EU) č. 1310/2013 – podpora rozvoje venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV)

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 807/2014 – o podpoře rozvoje venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) + přechodná ustanovení

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 640/2014 – administrativa, odnětí podpory nebo podmínky sankcí uplatňovaných na přímé platby, podpora rozvoje venkova a podmíněnost

Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 809/2014 – jak by se mělo uplatňovat nařízení (EU) č. 1306/2013 o administrativním a kontrolním systému, opatřeních pro rozvoj venkova a podmíněnosti