Skip to main content
Agriculture and rural development

Asperges du Blayais CHZO

Chráněné zeměpisné označení (CHZO) je zárukou toho, že alespoň jedna fáze výroby, zpracování nebo přípravy probíhá v daném regionu.

Počátky

Field of asparagus beds covered with plastic mulch. © APBA
Field of asparagus beds covered with plastic mulch. © APBA

Označení Asperges du Blayais CHZO se vztahuje na řadu odrůd chřestu bílé nebo fialové barvy, které se pěstují v konkrétních obcích francouzských departementů Gironde a Charente-Maritime. Chráněné zeměpisné označení EU tento chřest získal v roce 2015.

Map of Blayais region, France

Chřest Asperges du Blayais CHZO se pěstuje a sklízí v jihozápadním Francii na pravém břehu estuáru Gironde a v navazujících oblastech ve vnitrozemí, tzn. v regionu známém pod názvem Blayais. Okolí estuáru má specifické přírodní podmínky, s jílovitými půdami osázenými vinicemi a s půdami štěrkovitými, na kterých se pěstuje chřest. Právě díky tomuto terroiru získává tato jemná zelenina svou rafinovanou chuť a specifické vlastnosti.

Chřest má tenkou svrchní slupku a jeho hlavičky se rozpouštějí na jazyku, jelikož výhonek je po celé délce jemný a sladký, za což pěstitelé vděčí složení půdy v périgordských písčinách. Na polích, kde se tento chřest pěstuje, je více než 75 % písku. Písky mají černou barvu, což svědčí o tom, že jsou bohaté na organické látky.

Písky jsou navíc jemné a velmi rychle se prohřejí. Prostředí je přirozeně odvodňováno a pozitivem je i místní klima, které zmírňuje výrazný vliv oceánu a blízkého estuáru Gironde. Meteorologické podmínky jsou ideální pro rychlý růst během sezóny chřestu, protože již od března panují velmi mírné teploty a od března do června se pravidelně vyskytují srážky. Díky mírnému podnebí lze chřest také brzy sklízet a redukuje se jeho přirozená hořkost.

The asparagus are harvested by hand daily from April to June. © APBA
The asparagus are harvested by hand daily from April to June. © APBA

Rafinovanost a jemnost křehké textury Asperges du Blayais CHZO, kterou dobře doplňuje sladká chuť, vystihuje francouzský slogan, který se k tomuto chřestu pojí již po několik generací: „De la pointe au talon tout est bon!“ (Dobrý od hlavičky až k patě). Díky kvalitě Asperges du Blayais CHZO dosahuje věhlas tohoto chřestu daleko za hranice oblasti, v níž se pěstuje. Prodává se nejen po celé Francii, ale i v dalších částech Evropy a také v Číně a Japonsku.

Produkce

Pro sklizeň chřestu Asperges du Blayais CHZO byly jako přípustné pečlivě vybrány tyto odrůdy: Andreas, Avalim, Cumulus, Darbella, Dariana, Darlise, Emma, Eposs, Grolim, Gynlim, Herkolim, Obelisk, Orane, Ramada, Rambo, Rapsody, Ravel, Thielim, Vilmorin 26, Vilmorin 31, Vitalim. Nové odrůdy lze zavádět pod podmínkou, že odpovídají vysokým standardům kvality požadovaným pro tento produkt.

V dnešní době se v rámci pěstování chřestu Asperges du Blayais CHZO používá systematické přihrnování zeminy, díky němuž si chřest zachová svou bílou barvu. Hrůbky lze i zakrývat slámou – tak se ještě zvýrazní pozitivní vliv podnebí.

asperges-du-blayais-verti01.jpg

Chřest „Asperges du Blayais“ se podle zbarvení hlavičky rozlišuje na: chřest bílý (s bílou hlavičkou) a chřest fialový (hlavička má růžové až purpurové zbarvení). Výhonek je bílý vždy, povoleno je narůžovělé zbarvení.

Kvalitu produktu Asperges du Blayais CHZO dokládá několik prvků. V první řadě jde o hlavičky, které jsou vždy zavřené. Pazochy jsou rovné, nikdy nesmějí být duté, polámané či popraskané a mohou být jen lehce zahnuté. Chřest má u hlaviček pod 12 cm, 12 až 17 cm u krátkého chřestu, a nad 17 cm u chřestu dlouhého. Maximální přípustná délka činí 22 cm, minimální průměr měřený uprostřed výhonku 12 mm.

Při třídění se vybírají pouze křehké bílé výhonky s bílou nebo fialovou hlavičkou a vyšší hmotností. Zvláštní pozornost se věnuje riziku vysychání a další rizikům, jež souvisí s mytím, tříděním a s chlazením za regulované vlhkosti. Právě na čerstvosti a na zachování přirozené vlhkosti chřestu totiž ve vysoké míře závisí, zda zůstane chřest křehký. Mezi sklizením chřestu a jeho chlazením nesmí uplynout více než deset hodin. Před odesláním nebo před balením se chřest povinně skladuje ve vlhké chladírně (vlhkost vzduchu alespoň 80 %, teplota mezi 2 a 7 °C).

Gironde Estuary
The right bank of the Gironde Estuary boasts the ideal climate to grow Asperges du Blayais PGI. © APBA

Po třídění je možné chřest loupat. Třídění chřestu Asperges du Blayais CHZO (na rozdíl od loupání a balení) musí probíhat v místě produkce.

Další informace

Asperges du Blayais CHZO – právní specifikace

Chráněné zeměpisné označení

Jakostní potraviny a nápoje z celé Evropy