Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Vanille de la île de La Réunion CHZO

Chráněné zeměpisné označení (CHZO) je zárukou toho, že alespoň jedna fáze výroby, zpracování nebo přípravy probíhá v daném regionu.

Počátky

Vanilku, která je původem ze Střední Ameriky, přivezli poprvé do Evropy španělští conquistadoři v roce 1721. Šlechtické a královské kruhy v Evropě byly uneseny jemnou vůní tohoto exotického koření. V průběhu následujícího století proto probíhaly neúspěšně pokusy pěstovat tuto rostlinu ve velkém na evropské půdě. V roce 1821 byly exempláře vanilovníku plocholistého z botanických zahrad v Paříži vysazeny na ostrově Réunion, kde se jim velmi dařilo.

K produkci plodů, tedy tobolek, z nichž se vanilka získává, je nejprve třeba opylení rostliny. Ve Střední Americe to zajišťují malé bezžihadlové včely rodu Melipona, které však žijí pouze v dané oblasti. Jelikož na ostrově Réunion neexistoval žádný hmyz ani druh ptáků, kteří by byli schopni vanilovník přirozeně opylovat, nepřinášely rostliny po dobu 20 let žádné plody.

a mountain range with green hills and blue sky
The mild and humid weather conditions on the eastern part of La Réunion promote the aromatic compounds of the vanilla pods. © Adobe
Гравиране на Edmond Albius
12 year old slave Edmond Albius discovered the technique for manual pollination which is still used today. © Antoine Roussin

To se změnilo v roce 1841, kdy teprve dvanáctiletý otrok Edmond Albius, který se živě zajímal o botaniku, objevil způsob, jak opylovat květy vanilovníku ručně. Přišel na to, že k opylení stačí vsunout do květu tenkou tyčinku, která odsune přepážku oddělující samčí a samičí orgány, a květ jemně promnout. Díky této metodě se mohla začít vanilka rychle a ziskově vyrábět po celém světě.

Téměř všechny vanilovníky jsou dodnes opylovány způsobem, který vymyslel Albius. Historickou důležitost výroby vanilky pro hospodářství ostrova Réunion podtrhuje fakt, že vanilovník dokonce figuruje na státním znaku, který v roce 1925 navrhl guvernér Émile Merwart.

Vanilka z ostrova Réunion je světově proslulá kvůli svému jedinečnému aromatickému buketu, který je výsledkem přírodních podmínek, v nichž roste, a know-how pěstitelů a výrobců. Na základě toho získala v roce 2021 chráněné zeměpisné označení (CHZO).

Produkce

Vanille - pollination
The plant is pollinated by lifting up the wall separating the plant’s male and female organs and gently rubbing them together. © La terre est un jardin
A person holding a toothpick to a plant

Pěstování a zpracování vanilky Vanille de l’île de La Réunion CHZO musí probíhat v obcích Bras-Panon, Saint-André, Saint-Benoit, Saint-Joseph, Saint-Philippe, Sainte-Marie, Sainte-Rose a Sainte-Suzanne, které se všechny nacházejí ve východní části ostrova.

Jak ve fázi pěstování, tak ve fázi zpracování dochází díky mírnému a vlhkému klimatu na „návětrném pobřeží“ ostrova k obohacování vanilkových tobolek prekurzory aromatických sloučenin, což zajišťuje vznik sladké vůně a chuti vanilky.

Know-how výroby vanilky vzniklo právě na Réunionu. Kromě metody ručního opylování zde byl také vyvinut a doveden k dokonalosti postup zpracování vanilky spařením v horké vodě a následným zapařením. Ačkoli tyto postupy následně převzal celý svět, jsou metody vyvinuté ostrovními producenty zárukou kvality Vanille de l’île de La Réunion CHZO.

Po vypěstování následuje fáze zpracování, během níž je potřeba rozvinout plnou chuť vanilkových tobolek. Tobolky se nejprve suší na slunci a poté ve stínu po dobu nejméně 20 dní. Pak se uloží do dřevěných beden, kde zrají po dobu alespoň 7 měsíců. Tím se zajistí, že konečný výrobek neobsahuje kreosotové nebo dehtové příchutě pozorované u jiných druhů vanilek, které byly usušeny příliš rychle a zrály ve vakuových sáčcích (postupem známým jako anaerobní fermentace).

Vanille de l’île de la Réunion CHZO se uvádí na trh ve třech různých formách.

  • sušené vanilkové tobolky, které jsou tvárné, mají hladký, lesklý vzhled a hnědou až tmavě čokoládovou barvu
  • čerstvé vanilkové tobolky, které jsou masité, lesklé a mají stejnoměrnou hnědě červenou barvu, při dotyku jsou pevné a nelze je ohnout.
  • vanilka pokrytá krystalky, které na tobolkách vznikají přirozeně během zrání a vytvářejí hvězdičky, jehly nebo cukrová zrna; tato forma vanilky má nejintenzivnější a nejjemnější vůni, a proto je velmi vyhledávaná a oceňovaná v kulinářském umění

Vanille de l’île de La Réunion CHZO je uznávána po celém světě pro své výjimečné vlastnosti a při mnoha příležitostech ji veřejně vyzdvihovali michelinští šéfkuchaři, jako jsou Guy Martin, Alain Passard, Pierre Hermé nebo Jacques Genin.

Další informace

Vanille de la île de La Réunion CHZO – právní specifikace

Chráněné zeměpisné označení

Potraviny a nápoje se zeměpisným označením