Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Chianti CHOP

Chráněné označení původu (CHOP) zaručuje, že všechny části výroby, zpracování a přípravy probíhají v konkrétním regionu.

Počátky

Chianti CHOP pochází z italského regionu Toskánsko, ve kterém vždy rostla vinná réva. Našla se tam například zkamenělá réva pocházející z období před deseti miliony let.

První známky vinohradnictví se datují už z 8. století př.n.l., během období etruské civilizace (8. až 3. století př. n. l.). Už tehdy bylo toskánské víno oceňováno i mimo svou oblast a vyváželo se do jižní Itálie a Galie (na území dnešní Francie).

vinice v pohoří Chianti
"Krajina v Chianti", autor: Francesco Sgroi, s povolením CC BY-NC-ND 2.0

Víno Chianti CHOP se pomalu začalo prosazovat v období raného středověku. Chianti se nazývala pahorkatina mezi Florencií a Sienou. Tato specifická oblast byla známá výrobou vína a tři hlavní vesnice v této oblasti (Castellina, Gaiole a Radda) vytvořily spolek Lega del Chianti.

V roce 1716 bylo toto víno poprvé právně uznáno díky toskánskému velkovévodovi Cosimovi III. Medicejskému, který určil, že víno s názvem Chianti smějí produkovat pouze ve vesnicích, které jsou členy Legy del Chianti, a v Greve a okolí.

Vymezená oblast produkce Chianti CHOP se od té doby postupně rozšiřovala, takže dnes zahrnuje významnou část území ve středním Toskánsku, které zahrnuje provincie Arezzo, Florencie, Prato, Pistoia, Pisa a Siena. Tato oblast byla právně uznána jako oblast Chianti CHOP, když jí bylo 9. srpna 1967 uděleno italské chráněné označení původu (DOC).

Výroba

Specifičnost vína Chianti CHOP je dána klimatickoui a geologickou charakteristikou regionu. Ideální podmínky pro pěstování vinné révy má díky teplému středomořskému podnebí danému Tyrhénským mořem, na které mají zmírňující účinky místní kopce. Nadmořská výška umožňuje díky velkému rozdílu mezi teplotami v průběhu dne udržet v hroznech rovnováhu cukernatosti a kyselosti.

Odrůdy révy používané k výrobě Chianti CHOP se tradičně pěstují většinou v tomto regionu. Například Sangiovese N je hlavní odrůdou využívanou k jeho produkci a mělo by tvořit 70 až 100 % použitých hroznů.

svazky chianti hroznů na vinné révě
"Hrozny vína Chianti", autor: Francesco Sgroi, s povolením CC BY-NC-ND 2.0

Vinná réva použitá k produkci Chianti CHOP se nesmí pěstovat v nadmořské výšce nad 700 metrů n. m. a v průměru se musí se pěstovat ve výšce mezi 200 a 400 metry n. m. Pokud jde o samo pěstování vinné révy, žádná zvláštní omezení neexistují, musí však být dodrženy specifické charakteristiky hroznů a vinné révy. Horizontální růst je však přísně zakázán.

Dnes existují různé typy Chianti CHOP s různými metodami zrání nebo různým složením hroznů, například Chianti Superiore nebo Chianti Riserva. Všechny však musí být vyrobeny ve vymezené zeměpisné oblasti původu.

Další informace

Chianti CHOP – právní specifikace

Chráněné označení původu.

Kvalitní potraviny a nápoje v celé Evropě

Akce

  • Akce
  • pátek 26. července 2024, 09:00 - pondělí 29. července 2024, 18:30 (CEST)
  • Libramont-Chevigny, Belgium
  • Externí akce