Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Digitalizace zemědělství a venkovských oblastí v EU

Pravidla a opatření, kterými se reguluje a podporuje digitalizace zemědělství a venkova

Přehled

Digitalizace zemědělství a venkovských oblastí v EU podporuje modernizaci, konkurenceschopnost a udržitelnost venkova jako celku. Umožňuje totiž integraci digitálních technologií a přístupů založených na datech, a to vše při současném zvyšování blahobytu venkovských komunit.

Digitalizace zahrnuje zavádění digitálních technologií zemědělci a venkovskými komunitami spolu s lepším přístupem ke znalostem a odborné přípravě. Znamená to také modernizaci, pokud jde o infrastrukturu a správu tohoto důležitého odvětví. 

Zemědělství a digitalizace

Digitalizace je jednou z priorit Evropské komise. Díky Digitální strategii EU budou moci lidé lépe využívat nové generace technologií, a to včetně zemědělců a obyvatel venkova.

Digitalizace evropského zemědělství přinese transformační změnu nejen v samotném zemědělství, ale i ve venkovských oblastech EU jako celku. Digitální a datové technologie mají potenciál změnit zemědělskou výrobu tím, že ulehčí zemědělcům samotnou práci a umožní jim tak pracovat efektivněji a udržitelným způsobem.

Shromažďováním a zpracováváním informací, technologickou automatizací a robotizací mohou tyto technologie přispět k udržitelnější zemědělské produkci. Díky nim se může zvýšit efektivnost a konkurenceschopnost zemědělství a zároveň snížit jeho environmentální stopa. Digitální technologie mohou rovněž přispět k rozvoji venkova tím, že zajistí lepší dostupnost a připojení sítí v souladu s dlouhodobou vizí pro venkovské oblasti EU.

Dále tyto technologie dokáží také fungovat jako podpůrné nástroje pro všechny specifické cíle společné zemědělské politiky – hospodářské, environmentální, klimatické i venkovské.

Vytvářením příznivého prostředí se Evropská unie snaží prosazovat digitalizaci zaměřenou na člověka. Tím se překlene digitální propast mezi městskými a venkovskými oblastmi, což zemědělcům a venkovským komunitám umožní digitální technologie účinně využívat.

Společná zemědělská politika (SZP) a digitalizace

Hlavním cílem SZP na období 2023–2027 je modernizovat zemědělství a venkovské oblasti podporou a sdílením znalostí a inovací a také digitalizací.

Společná zemědělská politika podporuje komplexní přístup k digitalizaci v zemědělství a ve venkovských oblastech, a to nejen na úrovni zemědělských podniků, ale také v oblasti modernizace správy. Země EU vůbec poprvé navrhly digitalizační strategie jako součást svých strategických plánů SZP, které usnadňují pokrok v digitalizaci zemědělství a venkova. Tyto strategie jsou přizpůsobeny konkrétní situaci každé země. V jejich rámci se zkoumá potenciál digitálních technologií při sladění s cíli specifickými pro SZP a průřezovými cíli. Určují se v nich také požadavky na podporu osvojování a udržitelného využívání digitálních technologií.

Země EU rovněž usilují o nalezení vzájemných výhod u dalších politických nástrojů a opatření. Snaží se při tom využívat holistický přístup k digitalizaci. Na základě opatření SZP, která mají k dispozici, země EU digitalizaci strategicky podporují a zaměřují se při tom na kritické oblasti, jako je infrastruktura, odborná příprava, rozvoj dovedností a zavádění pokročilých technologií, včetně tzv. precizního zemědělství.

Nástroje SZP pro digitalizaci

  • investice do širokopásmového připojení nebo instalace digitálních technologií v zemědělství, lesnictví a venkovských oblastech, do precizního zemědělství, inteligentních vesnic, venkovských podniků a infrastruktur informačních a komunikačních technologií, jako je širokopásmové připojení
  • ekoschémata a agroenvironmentálně-klimatické závazky na podporu technologií precizního zemědělství, které optimalizují využívání vstupů
  • odvětvové intervence za účelem nákupu digitálních technologií v kterékoli fázi dodavatelského řetězce, včetně výměny znalostí nebo monitorování kvality produktů
  • zemědělské poradenské služby týkající se digitálních aspektů v zemědělství a ve venkovských oblastech, včetně používání Nástroje pro udržitelnost zemědělských podniků v oblasti živin
  • spolupráce při přípravě a provádění operačních skupin Evropského inovačního partnerství, místního rozvoje a Strategie inteligentních vesnic, jak stanoví jednotlivé země EU
  • výměna znalostí a informací: podporovat odbornou přípravu v oblasti digitálních dovedností, zvyšovat povědomí a znalosti o digitálních technologiích a prosazovat výměnu zkušeností s digitálními technologiemi (např. v tzv. demonstračních zemědělských podnicích)

Technologie digitálního zemědělství mají být nasazeny u více než 274 000 zemědělských podniků, aby se dokázaly lépe přizpůsobit novému technickému vývoji.

Digitalizace veřejných služeb

Digitalizace veřejných služeb je jednou z dlouhodobých priorit Evropské unii a pandemie covidu-19 její naléhavost pouze urychlila.

Cílem modernizace provádění společné zemědělské politiky je zvýšit účinnost správy a monitorování SZP a zároveň snížit administrativní zátěž pro konečné příjemce.

Jako hlavní technická složka pro finanční řízení a monitorování společné zemědělské politiky slouží Integrovaný administrativní a kontrolní systém. Proces podávání žádostí o podporu usnadňují zemědělcům předvyplněné online žádosti, které snižují administrativní složitost a zlepšují dostupnost podpůrných mechanismů. Integrace satelitních snímků a fotografií s geografickými metadaty zároveň umožňuje přesnější a spolehlivější sběr dat.

Evropská datová strategie

Naše digitální činnost, včetně zemědělství, denně generuje obrovské množství dat. To má velký vliv na hospodářský růst a řešení společenských výzev.

Evropská datová strategie má za úkol vytvořit jednotný trh s daty, zvýšit konkurenceschopnost a podpořit naši svrchovanost v této oblasti. Díky ní se podpoří tzv. datový altruismus, zejména pokud jde o data vytvářená internetem věcí, který má zásadní význam pro pokročilé zemědělské technologie, jako je precizní zemědělství. Opětovné použití dat podporuje i směrnice o otevřených datech a akt o datových souborech s vysokou hodnotou. Tyto předpisy mají vliv na sdílení dat a rozvoj společného datového prostoru pro zemědělství.

Společný datový prostor pro zemědělství

V Evropské strategii pro data Evropská komise oznámila, že bude usilovat o vytvoření společného datového prostoru pro zemědělství. Tento datový prostor by měl usnadnit důvěryhodné sdružování a sdílení zemědělských dat mezi soukromými zainteresovanými stranami a orgány veřejné správy.

Možnosti financování

Výzkum, inovace a budování kapacit

Evropská unie podporuje výzkum a inovace v oblasti digitální transformace zemědělství a venkova.
Programy Horizont Evropa a Digitální Evropa mají zásadní význam pro inovativní digitální řešení a zároveň umožňují zemědělcům, aby tyto technologie účinně využívali. Tyto výzkumné projekty a iniciativy společně tvoří základní kámen digitální transformace zemědělství v EU, která je hnací silou udržitelnosti, konkurenceschopnosti a pokroku v tomto odvětví.

Výhled do budoucnosti

Jaký dopad bude digitalizace mít na životy zemědělců a venkovských komunit v budoucnu? 
Společné výzkumné středisko Evropské komise se podílelo na vypracování prognostické studie s názvem Dlouhodobé důsledky digitální transformace pro zemědělce a venkovské komunity. Tato studie nám pomůže utvářet vizi digitální transformace do budoucna.

Závěrečná zpráva bude zveřejněna během konference o digitalizaci zemědělství, která se bude konat 8. prosince 2023 v rámci zemědělsko-potravinářských dnů EU.

Akce

  • Konference a summity
  • úterý 10. prosince 2024, 09:00 - čtvrtek 12. prosince 2024, 16:15 (CET)
  • Živý přenos je k dispozici

Aktuality