Zemědělský poradenský systém - Evropská komise Přejít na hlavní obsah
Oficiální internetová stránka Evropské unieOficiální internetová stránka EU
Agriculture and rural development

Zemědělský poradenský systém

Účel zemědělského poradenského systému

Každá země Evropské unie provozuje zemědělský poradenský systém. Ten pomáhá zemědělcům lépe pochopit a dodržovat právní předpisy EU v oblasti životního prostředí, veřejného zdraví a zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat a dobrého zemědělského a environmentálního stavu (DZES).

Jaké informace systém poskytuje

Zemědělský poradenský systém poskytuje informace o:

  • povinnostech na úrovni zemědělských podniků, které vyplývají z povinných požadavků na hospodaření a z norem dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy („podmíněnost“)
  • zemědělských postupech příznivých pro klima a životní prostředí a udržování zemědělských ploch („ekologizace“)
  • opatřeních, která jsou stanovena v programech rozvoje venkova a jejichž cílem je modernizace zemědělských podniků, zvyšování konkurenceschopnosti, zapojení dalších odvětví, inovace a orientace na trh společně s podporou podnikání
  • požadavcích na účinné a udržitelné využívání vody spolu s ochranou vod
  • použití přípravků na ochranu rostlin
  • integrované ochraně rostlin před škůdci

Systém může rovněž poskytovat informace o:

  • podpoře poskytované na přeměnu zemědělských podniků a diverzifikaci jejich hospodářských činností
  • řízení rizik a zavádění vhodných preventivních opatření zaměřených na přírodní katastrofy, katastrofické události a choroby zvířat a rostlin
  • minimálních požadavcích na agroenvironmentálně-klimatické platby nad rámec závazných norem a minimálních požadavků na hnojiva a rostlinné produkty, včetně produktů ekologického zemědělství
  • zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně, biologické rozmanitosti a ochraně vod

Úkolem zemí EU je zajistit, aby bylo poradenství pro zemědělce jasně odděleno od kontrol správného přidělení podpory příjmu.

SZP na období 2023–2027

V červnu 2021 bylo po rozsáhlých jednáních mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí dosaženo dohody o reformě společné zemědělské politiky (SZP). Tato dohoda byla formálně přijata 2. prosince 2021. SZP na období 2023–2027 vstoupila v platnost 1. ledna 2023.

V rámci SZP na období 2023–2027 pak systémy podmíněnosti a ekologizace odrážejí vyšší ekologické ambice a přispívají k cílům Zelené dohody pro Evropu. To zahrnuje zavedení ekorežimů, které poskytují silnější pobídky pro zemědělské postupy šetrné ke klimatu a životnímu prostředí.

Související informace

Integrovaný administrativní a kontrolní systém (IACS)

Právní základ

Fungování zemědělského poradenského systému upravují: