Jedno z najslávnejších talianskych vín je svetoznáme Chianti CHOP. Skvele sa dopĺňa s jednoduchými cestovinovými jedlami s paradajkovou omáčkou alebo aj bôbom a fazuľami. Jeho intenzívna aróma nadobúda výraznejšiu jemnosť v štádiu dozrievania.
Farba Chianti CHOP je jasná rubínová, pri dozrievaní sa rozvíjajú tmavšie granátové tóny. Suchá a harmonická chuť časom dozrieva na jemnú zamatovú príchuť.
Pôvod
Chianti CHOP pochádza z talianskeho Toskánska, kde bol vinič vždy súčasťou krajinnej scenérie. V regióne boli napríklad objavené skameneliny viniča spred 10 miliónov rokov.,
Prvé dôkazy o pestovaní viniča v tomto regióne sa dajú vysledovať už od 8. storočia pred našim letopočtom, a to počas etruského obdobia (8. až 3. storočie pr. n. l.). Už vtedy bolo toskánske víno mimoriadne cenené aj mimo tohto regiónu a vyvážalo sa do južného Talianska a Gálie (krajiny, ktorej väčšina sa rozprestierala na území dnešného Francúzska).
Chianti CHOP sa začínalo postupne udomácňovať od raného stredoveku. Hory medzi mestami Florencia a Siena boli známe aj ako „pohorie Chianti“. Táto špecifická oblasť bola známa výrobou vína a jej tri najdôležitejšie dediny (Castellina, Gaiole a Radda) vytvorili takzvanú Lega del Chianti (Liga Chianti).
V roku 1716 ho ako prvý právne uznal Cosimo III de Medici, veľkovojvoda z Toskánska, ktorý stanovil, že Chianti ako názov vína môžu používať len výrobcovia z obcí patriacich do Lega del Chianti, obce Greve a jej okolia.
Odvtedy sa oblasť výroby Chianti CHOP postupne rozrastala a v súčasnosti pokrýva významnú časť centrálneho Toskánska pozostávajúcu z provincií Arezzo, Florencia, Prato, Pistoia, Pisa a Siena. Táto oblasť bola zákonne uznaná 9. augusta 1967, keď bolo vínu Chianti udelené talianske chránené označenie pôvodu.
Výroba
Špecifické vlastnosti vína Chianti CHOP súvisia s klimatickými a geologickými vlastnosťami daného regiónu. Ideálne podmienky pre pestovanie viniča sa dosahujú vďaka teplému stredomorskému podnebiu Tyrhénskeho mora a okolitým vrchom, ktoré zmierňujú teploty. Práve vďaka nadmorskej výške a veľkému kolísaniu teploty počas celého dňa sa v hrozne zachováva rovnováha cukornatosti a kyslosťou.
Väčšina odrôd viniča, ktoré sa používajú na výrobu Chianti CHOP, sa tradične pestuje v tomto regióne. Napríklad hlavnou odrodou na výrobu Chianti je odroda Sangiovese N, ktorej podiel by mal predstavovať 70 až 100 %.
Vinič používaný na výrobu Chianti CHOP sa nemôže pestovať vo vyššej nadmorskej výške než 700 m. Zvyčajne sa pestuje v nadmorskej výške od 200 do 400 m. Na pestovanie viniča sa neviažu nijaké špecifické obmedzenia, pokiaľ sa tým neovplyvnia osobitné vlastnosti hrozna. Horizontálne pestovanie je však prísne zakázané.
V súčasnosti existujú rôzne druhy Chianti CHOP, pri výrobe ktorých sa používajú rôzne metódy zrenia a rôzne zloženie hrozna, napríklad Chianti Superiore alebo Chianti Riserva. Všetky však musia byť vyrobené vo vymedzenej oblasti a z hrozna pochádzajúceho z tejto oblasti.