Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Chianti CHOP

Chránené označenie pôvodu (CHOP) zaručuje, že všetky časti procesu výroby, spracovania a prípravy sa vykonávajú v špecifickom regióne.

Pôvod

Chianti CHOP pochádza z talianskeho Toskánska, kde bol vinič vždy súčasťou krajinnej scenérie. V regióne boli napríklad objavené skameneliny viniča spred 10 miliónov rokov.,

Prvé dôkazy o pestovaní viniča v tomto regióne sa dajú vysledovať už od 8. storočia pred našim letopočtom, a to počas etruského obdobia (8. až 3. storočie pr. n. l.). Už vtedy bolo toskánske víno mimoriadne cenené aj mimo tohto regiónu a vyvážalo sa do južného Talianska a Gálie (krajiny, ktorej väčšina sa rozprestierala na území dnešného Francúzska).

vinica v pohorí Chianti
“Krajina v okolí Chianti”, Francesco Sgroi, licencia CC BY 2.0

Chianti CHOP sa začínalo postupne udomácňovať od raného stredoveku. Hory medzi mestami Florencia a Siena boli známe aj ako „pohorie Chianti“. Táto špecifická oblasť bola známa výrobou vína a jej tri najdôležitejšie dediny (Castellina, Gaiole a Radda) vytvorili takzvanú Lega del Chianti (Liga Chianti).

V roku 1716 ho ako prvý právne uznal Cosimo III de Medici, veľkovojvoda z Toskánska, ktorý stanovil, že Chianti ako názov vína môžu používať len výrobcovia z obcí patriacich do Lega del Chianti, obce Greve a jej okolia.

Odvtedy sa oblasť výroby Chianti CHOP postupne rozrastala a v súčasnosti pokrýva významnú časť centrálneho Toskánska pozostávajúcu z provincií Arezzo, Florencia, Prato, Pistoia, Pisa a Siena. Táto oblasť bola zákonne uznaná 9. augusta 1967, keď bolo vínu Chianti udelené talianske chránené označenie pôvodu.

Výroba

Špecifické vlastnosti vína Chianti CHOP súvisia s klimatickými a geologickými vlastnosťami daného regiónu. Ideálne podmienky pre pestovanie viniča sa dosahujú vďaka teplému stredomorskému podnebiu Tyrhénskeho mora a okolitým vrchom, ktoré zmierňujú teploty. Práve vďaka nadmorskej výške a veľkému kolísaniu teploty počas celého dňa sa v hrozne zachováva rovnováha cukornatosti a kyslosťou.

Väčšina odrôd viniča, ktoré sa používajú na výrobu Chianti CHOP, sa tradične pestuje v tomto regióne. Napríklad hlavnou odrodou na výrobu Chianti je odroda Sangiovese N, ktorej podiel by mal predstavovať 70 až 100 %.

strapce chianti hrozna na viniči
"Vinohrad Chianti" Francesco Sgroi licencia CC BY 2.0

Vinič používaný na výrobu Chianti CHOP sa nemôže pestovať vo vyššej nadmorskej výške než 700 m. Zvyčajne sa pestuje v nadmorskej výške od 200 do 400 m. Na pestovanie viniča sa neviažu nijaké špecifické obmedzenia, pokiaľ sa tým neovplyvnia osobitné vlastnosti hrozna. Horizontálne pestovanie je však prísne zakázané.

V súčasnosti existujú rôzne druhy Chianti CHOP, pri výrobe ktorých sa používajú rôzne metódy zrenia a rôzne zloženie hrozna, napríklad Chianti Superiore alebo Chianti Riserva. Všetky však musia byť vyrobené vo vymedzenej oblasti a z hrozna pochádzajúceho z tejto oblasti.

Ďalšie informácie

Chianti CHOP – právne špecifikácie

Chránené označenie pôvodu

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe

Podujatia