Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

História

Vinič a vinárstvo sa do súčasného Francúzska dostali vďaka starým Grékom, no výrazný rozvoj vinárskeho odvetvia v Bordeaux možno pripísať kombinácii stredovekej politiky a vplyvu istej výnimočnej ženy.

Eleonóra Akvitánska bola pôvodne manželkou francúzskeho kráľa, keď však z ich spojenia nevzišiel dedič, manželstvo bolo anulované a Eleonóra sa opäť vydala za Henricha z Anjou, budúceho anglického kráľa. V tej pohnutej dobe bola Eleonóra zapletená do mnohých intríg, dvoch pokusov o únos a dokonca aj do neúspešného pokusu o prevrat, keď mala zvrhnúť svojho manžela a zmocniť sa trónu v mene svojho syna.

Jej príbeh bol nielen veľkou inšpiráciou pre hollywoodskych filmárov (Katherine Hepburnová za stvárnenie Eleonóry dokonca dostala Oscara), ale, čo je ešte dôležitejšie, prispel k tomu, že vývozcovia vína z Bordeaux získali monopol na lukratívny vývoz do Anglicka. Obchod s vínom z Eleonórinho rodného Akvitánska prekvital a počet viníc v oblasti Gironde výrazne stúpol. Tento boom bol však len dočasný. Keď sa po skončení storočnej vojny Akvitánsko dostalo pod francúzsku nadvládu, obchod s Anglickom bol na ústupe.

Napriek tomu sa vínam z Bordeaux vždy darilo. V priebehu nasledujúcich storočí vznikli nové obchodné väzby s Holandskom a kupeckými mestami v Pobaltí. Dnes sa vína z Bordeaux vyvážajú do 150 krajín na celom svete.

Pri budovaní dobrej medzinárodnej povesti vín z Bordeaux veľkú úlohu zohrali záruky kvality. V roku 1855 sa vo Francúzsku konala svetová výstava „Exposition Universelle“, ktorá prilákala viac než 5 miliónov návštevníkov z celého sveta. Aby na tejto obrovskej výstave ochránil dobré meno vín z Gironde, žiadal Napoleon III vytvoriť nový klasifikačný systém, ktorý potvrdí ich vynikajúcu kvalitu. Tento systém sa používa dodnes a v roku 1973 ho doplnilo chránené označenie pôvodu (CHOP), ktoré získali vína z Bordeaux. Pomáha aj naďalej chrániť dobrú povesť vína z Bordeaux v zahraničí a predstavuje uznanie jeho jedinečných vlastností a významu pre tento región.

Výroba

Vinársky priemysel v Bordeaux je sústredený okolo ústia riek Gironde a Dordogne, táto oblasť siaha od pobrežia Atlantického oceánu až približne 100 km smerom do vnútrozemia. Kamenistá, piesková pôda vytvára ideálne podmienky pre vinič a teplé podnebie podporuje jeho rýchly rast. Práve tomuto prostrediu (známemu aj ako terroir) vďačia vína z Bordeaux za svoju rôznorodosť, keďže umožňuje pestovať rozličné odrody viniča. Chránené vína z Bordeaux sú dostupné v červenom, bielom a ružovom variante a na ich výrobu sa používa široká škála druhov hrozna. Na výrobu červeného vína sa však najčastejšie používa Merlot a na výrobu bieleho vína zas spravidla Sauvignon Blanc alebo Semillon.

Vo viniciach v oblasti Gironde sa pracuje po celý rok, sezóna sa začína v októbri. Na jeseň sa pôda poorá a počas zimných mesiacov potom vinár starostlivo strihá vinič, aby zabezpečil stálu vysokú kvalitu zberu.

S príchodom jari vinič ožije, objavia sa nové puky a narastú nové listy. Koncom jari a v lete sa však začne prejavovať múdrosť nadobudnutá v priebehu celých generácií. Pestovatelia viniča starostlivo vyberajú vetvy, na ktorých bude rásť kvalitné hrozno, v takzvanom „zelenom zbere“ oberú nezrelé bobule, aby zabezpečili vysokú kvalitu zvyšnej úrody, a ochutnávajú hrozno s cieľom určiť optimálny čas na zber. Keď hrozno dozreje, oberú ho, vylisujú a nechajú skvasiť na víno.

Ďalšie informácie

CHOP Bordeaux – právny nástroj

Chránené označenie pôvodu

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe