Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Estonian vodka ZO

Zemepisné označenie (ZO) chráni názov liehoviny alebo aromatizovaného vína pochádzajúceho z krajiny, regiónu alebo lokality, čím sa zabezpečuje, aby sa aspoň jedno štádium destilácie alebo prípravy uskutočnilo v danom regióne.

Pôvod

Estonian vodka ZO je liehovina vyrábaná z etylalkoholu vyrobeného a získaného z raže, pšenice a/alebo zo zemiakov pestovaných v tejto krajine. V roku 2008 získala európske zemepisné označenie.

Vodka sa v Estónsku vyrába už viac ako 500 rokov a prvý písomný dôkaz o výrobe vodky v Estónsku je v stanovách pivovarníckej spoločnosti Veľkého tallinnského cechu z roku 1485. Tradícia výroby vodky v Estónsku vyplýva zo skutočnosti, že táto krajina uchováva najlepšie tradičné postupy na prípravu nápoja, ktorý je pýchou a radosťou krajiny.

close up of wheat heads

Hlavnými obilninami pestovanými v Estónsku sú už po stáročia raž a pšenica. Jeden z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúci osobitný vzhľad a chuť liehoviny Estonian vodka ZO je prevažné používanie zimných obilnín pri výrobe etylalkoholu v Estónsku kvôli ich bohatému obsahu minerálov. Zimná pšenica, ktorá je uprednostňovaným druhom obilia na výrobu tejto liehoviny, je takisto jedným z najbežnejších ekologicky pestovaných druhov obilia v krajine, čím si zachováva svoj čistý a pôvodný charakter.

Guinness Book of World Records, 1997

Dlhodobá tradícia pestovania zemiakov v Estónsku takisto zohráva úlohu vo výrobe etylalkoholu pochádzajúceho z tejto skromnej plodiny v krajine. Tento trend, ktorý vznikol v 19. storočí, vyvrcholil v roku 1997, keď sa Estónsko zapísalo do Guinessovej knihy rekordov (s. 92) ako krajina, v ktorej sa vyrobil najsilnejší etylalkohol zo zemiakov (98 % obj.). Vodka vyrábaná zo zemiakov, ktorá sa dnes vyrába len v relatívne malých množstvách, sa stala výrobkom typickým pre Estónsko.

Osobitné znaky vodky Estonian vodka ZO napokon takisto ovplyvňuje používanie vody estónskeho pôvodu, ktorá je veľmi bohatá na minerály, čo takisto vplýva na chuť destilátu. Výsledkom je liehovina Estonian vodka ZO vyznačujúca sa osobitnou arómou surovín, ktorá sa zase prejavuje v etylalkohole a neskôr aj vo vodke.

Výroba

Výrobný proces liehoviny Estonian vodka ZO sa začína výrobou etylalkoholu.

Estonian Vodka brewery

Zrno sa nahrubo zomelie na celozrnnú konzistenciu. Nesmie sa zbavovať šupiek, čistiť ani inak spracúvať. Jedinou povolenou metódou je suché mletie na múku, v ktorej aspoň 25 % zŕn musí mať veľkosť viac ako 1 mm. Takéto hrubé mletie raže alebo pšenice na celozrnnú konzistenciu je tradičnou metódou výroby destilátov v Estónsku a predstavuje posledný krok, ktorým sa zvýrazní chuť zrna. Zemiaky, ktoré sa majú spracovať, sa umyjú a rozpučia bez ošúpania.

Ďalšie štádium spočíva v roztlačení zemiakov alebo rozdrvení obilnín. To sa musí uskutočniť pri teplote od 55 do 57 °C, po čom sa zápara tepelne spracuje pri teplote od 80 do 90 °C. V tejto fáze zmes nesmie dosiahnuť bod varu. Potom sa zápara osladí pri teplote od 55 do 57 °C a pridá sa zelený slad, sladované obilniny alebo iné prírodné enzýmy. Následne sa zápara prepraví do fermentačných kadí, kde sa pridávajú kvasinky, aby prešla premenou trvajúcou približne 72 hodín. Fermentovaná zápara sa potom prepraví do destilačného štádia.

Voda pridávaná v štádiu sladenia, fermentácie a destilácie musí pochádzať z estónskych zdrojov a musí mať požadované chemické zloženie, aby sa zabezpečilo, že kvasinky získajú živiny potrebné na ich aktiváciu: 90 mg/l (±10 %) vápnika (Ca) a 20 mg/l (±10 %) magnézia (Mg).

Výsledkom je etylalkohol s obsahom alkoholu najmenej 96,0 % obj.

Nakoniec musí byť voda, ktorá sa používa na výrobu vodky, estónskeho pôvodu a musí to byť pitná voda spĺňajúca požiadavky zákona o vode. Voda musí byť mäkká a možno ju ďalej zmäkčiť pomocou filtrov s reverznou osmózou. Jedinými prísadami, ktoré možno použiť, sú ekologické dochucovacie látky vyrobené s použitím zrna a/alebo zemiakov z miestnych zdrojov. Ak je to potrebné, destilát môže podstúpiť dodatočnú filtráciu.

Získaná liehovina Estonian vodka ZO je liehovina s minimálnym obsahom alkoholu 40 % obj. Estonian vodka ZO má jemnú chuť, je bezfarebná a bez usadenín. Chuť závisí od surovín použitých pri výrobe. Zemiaky dodávajú vodke viskozitu, sladkosť, jemnosť a silnejšiu príjemnú chuť. Raž dodáva vodke silnejšiu príjemnú chuť, robustnosť a korenistý charakter a pšenica jej dodáva delikátnosť, jemnosť a ovocný charakter.

Ďalšie informácie

Estonian vodka ZO –právne špecifikácie

Zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe

Podujatia