Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Ryža s CHZO Riso Nano Vialone Veronese

Chránené zemepisné označenie (CHZO) je zárukou toho, že aspoň jedno štádium výroby, spracovania alebo prípravy prebieha v danom regióne.

Pôvod

S pestovaním ryže sa v nížinách provincie Verona začalo na počiatku 16. storočia. Na juh ho priniesli rodiny z Lombardska a neúrodné mokrade zmenilo na krajinu zušľachtenú ryžovými poľami.

letecký pohľad na zaplavené polia na pestovanie ryže

Na túto premenu dozerali Provveditori ai Beni Inculti (dozorcovia pre nekultivované zdroje), osobitný verejný subjekt vymenovaný Benátskym senátom v roku 1545.

čiernobiela fotografia 6 dámskych ryžových línií

Provveditori okrem vybudovania sústavy kanálov a jarkov povolili aj výstavbu zariadení na lúpanie ryže, teda jednoduchých mlynov, v ktorých sa ryžové plevy odstraňovali paličkami poháňanými vodou.

Veronská ryža sa pôvodne predávala takmer výlučne na benátskom trhu Rialto. Odtiaľ sa v priebehu 17. a 18. storočia začala šíriť jej dobrá povesť a obľúbenosť.

Pokrok v šľachtení viedol v 20. storočí k vytvoreniu odrody ryže Vialone Nano, hybridu starších odrôd Nano a Vialone. Táto nová odroda bola prvýkrát vypestovaná v roku 1937 a do provincie Verona sa dostala v roku 1945.

Výnimočnosť odrody Riso Nano Vialone Veronese bola potvrdená v roku 1996, keď jej bolo ako prvej ryži v Európe udelené chránené zemepisné označenie (CHZO).

Produkcia

starožitná fotografia skupiny mužov siatia ryže

Ryža s CHZO Riso Nano Vialone Veronese sa pestuje v 24 obciach južných nížin provincie Verona. Táto oblasť, známa ako bassa Veronese, je pokrytá vrstvou ľahkých, aluviálnych pôd.

Z vápenatých hornín vyteká čerstvá pramenitá voda, ktorá zaplavuje nížinu. Výsledkom je, že sa v miestnej pôde usadzujú minerálne látky, vďaka ktorým sa vyznačuje výraznou zásaditosťou. Práve touto zásaditosťou sa ryžové polia v okolí Verony líšia od väčšiny ostatných talianskych oblastí pestovania ryže.

Pôda sa starostlivo udržiava pestovateľskými technikami, ktoré sa prirodzene vyvinuli na základe potrieb miestneho prostredia a ktoré sa tradovali z generácie na generáciu. Pestovatelia ryže starostlivo regulujú zaplavovanie a vysúšanie pôdy. Striedanie plodín im umožňuje získať zdravú a vysokokvalitnú úrodu a zároveň výrazne znižuje potrebu používania prípravkov na ochranu rastlín a chemických hnojív.

16th century rice huskers

Po zbere úrody sa ryža zvezie do miestnych mlynov na ryžu, ktoré sú priamymi nasledovníkmi zariadení na lúpanie ryže, ktoré sa v tomto regióne objavili v 16. storočí. Niektoré z pôvodných zariadení prežili stáročia a sú stále v prevádzke.

Aj keď sa dnes na lúpanie ryže bežne využívajú moderné technológie, mlynári dodržiavajú tie isté kritériá a snažia sa dosahovať rovnaké výsledky ako ich predchodcovia.

Po lúpaní sa zrná zabalia vo vymedzenej zemepisnej oblasti, čím sa zabezpečí zachovanie maximálnej čerstvosti. Zrná sú bohaté na škrob, z ktorého sa väčšina uvoľní pri varení, pričom vysoký obsah amylózy im umožňuje zachovať si tvar a štruktúru aj pri vysokých varných teplotách.

Tie najlepšie vlastnosti ryže sa prejavia pri tradičných spôsoboch varenia, pri ktorých sa dosiahnu perlové zrná s krémovou konzistenciou dokonale vhodnou na rizoto, ako aj jemná, ale charakteristická aróma, ktorá krásne harmonizuje s najrozmanitejšími omáčkami, zálievkami a prísadami.

Ďalšie informácie

Ryža s CHZO Riso Nano Vialone Veronese – právne špecifikácie

Chránené zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe