Skip to main content
Agriculture and rural development

Pera Rocha do Oeste CHOP

Chránené označenie pôvodu (CHOP) zaručuje, že všetky časti procesu výroby, spracovania a prípravy sa vykonávajú v danom regióne.

Pôvod

V roku 1836 Pedro António Rocha náhodou natrafil na jedinečnú a neznámu odrodu hrušky na svojej farme v regióne Sintra, ktorý leží medzi Lisabonom a Atlantickým oceánom.

Zistil, že tento strom rodí výnimočné ovocie, a každý september pozýval na svoju farmu priateľov a susedov, aby ochutnali jeho plody a potešili sa z úrody. Keďže Rocha daroval štepy tohto stromu svojim priateľom, odroda sa v regióne Oeste rýchlo rozšírila a na počesť svojho objaviteľa dostala meno Pera Rocha.

Na vrchole pohoria Sintra sa týči palác Pena zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. © AdobeStock
Na vrchole pohoria Sintra sa týči palác Pena zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. © AdobeStock

Za spontánny vznik takejto jedinečnej odrody hrušky na Rochovej farme vďačíme prirodzenej mikroklíme danej oblasti. Pôdy tohto regiónu bičovaného morským vetrom a chráneného pohorím Sintra (kedysi bolo známe ako Lunae Mons alebo „mesačné pohorie“) pochádzajú až z obdobia jury a neskorej jury. Okrem výživy z pôdy potrebujú hrušky pre svoj správny vývoj obdobie zimného chladu, zatiaľ čo vďaka letnému slnku ich šupka získa ružovkastý nádych.

Takmer deväťdesiat rokov po jej objavení bola táto hruška na druhej vnútroštátnej pomologickej konferencii, ktorá sa konala v portugalskom meste Alcobaça, oficiálne uznaná za samostatnú odrodu. Na konferencii manažér z oblasti poľnohospodárstva Guilherme Joaquim da Matta rozprával o svojej návšteve Rochovej farmy:

… viacerí obyvatelia Ribeira de Sintra povedali, že poznajú „Rochovu“ hrušku, z ktorej pochádzajú prvé štepy… ukázali mi tento strom, ktorý sa nachádza v malej priekope oddeľujúcej sad od ornej pôdy... To, čo ma ihneď upútalo, bola veľkosť stromu. Uvedomil som si, že sa vlastne pozerám na exemplár, ktorý má podľa svojho vzhľadu a podľa informácií od miestnych starších obyvateľov najmenej 90 rokov.

Špecifické vlastnosti hrušky Pera Rocha do Oeste neuznala len vedecká komunita, ale aj spotrebitelia a milovníci jedla, a táto hruška sa rýchlo stala symbolickým produktom daného regiónu.

Európska únia v roku 2003 takisto uznala jedinečné vlastnosti hrušky Pera Rocha do Oeste tým, že výrobok certifikovala ako chránené označenie pôvodu (CHOP).

Produkcia

Produkcia odrody pera rocha v Portugalsku (Pera Rocha do Oeste CHOP sa produkuje len v&regióne Oeste). © Wikimedia - EstherG
Produkcia odrody pera rocha v Portugalsku (Pera Rocha do Oeste CHOP sa produkuje len v&regióne Oeste). © Wikimedia - EstherG

Pera Rocha do Oeste CHOP sa produkuje a balí v dvadsiatich deviatich obciach regiónu Oeste (ktorý sa takto nazýva preto, lebo ide o najzápadnejší región Portugalska).

Pri starostlivosti o sady sa dôsledne uplatňujú miestne odborné znalosti. Na úplný vývin plodov sú potrebné osobitné meteorologické podmienky tohto regiónu, preto sa šľachtenie, ošetrovanie a zber úrody hrušiek riadi tempom prírody.

Zber sa začína v druhej polovici augusta a často je doň zapojená celá komunita. Každý rok 15 000 pracovníkov pomáha so zberom asi 173 000 ton hrušiek. V niektorých sadoch sa zber stále vykonáva ručne tradičným spôsobom – oberač hrušku chytí a mierne nachýli, aby nepoškodil stonku.

Po odtrhnutí sa hrušky ukladajú do debien v radoch vedľa stromov. Debny sa potom odvezú do skladu ovocia, kde sa hrušky označia kódom šarže a štítkom a uchovávajú sa v chlade. Hruška Pera Rocha do Oeste CHOP je známa svojou dlhou trvácnosťou a na regáloch v obchodoch aj v misách s ovocím ju nájdete od augusta do mája.

Pera Rocha cozida em bom vinho (hrušky varené včervenom víne, posypané cukrom a škoricou). © AdobeStock
Pera Rocha cozida em bom vinho (hrušky varené včervenom víne, posypané cukrom a škoricou). © AdobeStock

Najskôr je hruška krehká a chrumkavá. Postupne sa stáva sladšou a jemnejšou, jej dužina je krémovejšia a šťavnatejšia (v jazyku odborníkov na hrušky je tento proces známy ako „mäknutie“). Ďalšou jej osobitnou vlastnosťou sú cukrové škvrnky hrdzavej farby (bronzové fliačiky s o čosi drsnejšou štruktúrou), ktoré sa nachádzajú v spodnej časti a okolo stonky hrušky.

Zatiaľ čo sa Pera Rocha do Oeste (CHOP) často používa na prípravu šalátov, likérov a ovocných štiav, vďaka svojej sladkosti je mimoriadne obľúbená aj v dezertoch.

Ďalšie informácie

Pera Rocha do Oeste CHOP – právne špecifikácie

Chránené označenie pôvodu

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe