Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Daujėnų naminė duona CHZO

Chránené zemepisné označenie (CHZO) zaručuje, že aspoň jedno štádium výroby, spracovania alebo prípravy sa uskutočňuje v danom regióne.

Pôvod

Názov Daujėnų naminė duona („domáci chlieb z Daujėnai“) odráža skromný pôvod tohto tradičného druhu chleba.

koláž fotografií znázorňujúcich dedinu Daujėnai
Dedina Daujėnai sa nachádza na severovýchode Litvy a&má len o&niečo viac ako 400&obyvateľov. ©Vilensija

Tradícia pečenia ražného chleba v dedine Daujėnai siaha minimálne do 17. storočia. Každý bochník sa v rodinných domoch piekol podľa receptov a spôsobov, ktoré si odovzdávali generácie žien, ktoré viedli domácnosti.

Žena drží v rukách formu na chlieb z dubového dreva zakrytú látkovým obrusom
Miestne obyvateľky v Daujėnai dlho udržiavali tradície výroby chleba.
© 2017 Copyright. Litovské združenie vidieckeho cestovného ruchu

Tak, ako sa odovzdávali zručnosti a vedomosti, odovzdávali sa aj tradičné náčinia na výrobu chleba vrátane mlynských kameňov na mletie obilia, dubových korýt na miesenie a kysnutie cesta a hlinených pecí na pečenie chleba. Každá rodina mala vlastné dubové koryto, ktoré bolo nasiaknuté zvyškami chlebových kyselín z predchádzajúcich dávok cesta. Tým, že si domácnosti uchovávali svoje vlastné korytá a opakovane ich používali, rodiny zabezpečili, že tie isté kyseliny a príchute sa udržali roky.

Okrem toho, že si každá rodina piekla chlieb pre vlastné každodenné potreby, krásne zdobené bochníky sa pripravovali aj ako dekoratívne chody hostín a slávností, ako sú svadby, krstiny a výročia, pričom predstavovali symboly rodinnej sily, vernosti, plodnosti a pokory.

Koncom dvadsiateho storočia sa povesť ražného chleba z Daujėnai rozšírila a jeho výroba vzrástla, aby sa pokryl narastajúci dopyt. Výrobok sa začal objavovať na výstavách a obchodných veľtrhoch po celej Litve aj mimo nej, pričom získaval mnohé ceny a vyznamenania.

Napriek nárastu jeho popularity výroba Daujėnų naminė duona nikdy neopustila priestory domácich kuchýň. Dnešné bochníky stále pečú v domácnostiach potomkovia tých istých rodín, ktoré ich piekli z generácie na generáciu.

Chlieb Daujėnų naminė duona bol v roku 2014 doplnený do zoznamu výrobkov s chráneným zemepisným označením Európskej únie ako uznanie jeho kvalít domácej výroby a dedičstva.

Výroba

Všetky kroky výroby chleba Daujėnų naminė duona CHZO prebiehajú v obci Daujėnai, ktorá sa nachádza na severovýchode Litvy v územnom celku Panevėžys.

Semená rasce dodávajú chlebu korenistú chuť. © 2017 Copyright. Litovské združenie vidieckeho cestovného ruchu
Semená rasce dodávajú chlebu korenistú chuť. © 2017 Copyright. Litovské združenie vidieckeho cestovného ruchu

Charakteristické vlastnosti tohto chleba vyplývajú z takmer nezmeneného starobylého postupu výroby, ktorého súčasťou je dôkladná ručná práca, veľká pozornosť venovaná detailom, skúsenosti a porozumenie.

Najprv sa z preosiatej ražnej múky, vody, cukru, soli a semien rasce vymiesi dávka cesta. Potom sa cesto z ražnej múky nechá pomaly vykysnúť spontánnym kvasením v dubových korytách. Mnohé korytá sú celé vyrobené z duba, zatiaľ čo iné majú dubové dno a bočné steny. Vždy, keď sa do koryta pridá cesto, dubové steny absorbujú chlebovú kyselinu a zadržia ju, čo poskytuje chlebu prirodzený kvások a dodáva mu ďalšiu príchuť. Mnohí výrobcovia chleba používajú dubové náčinie, ktoré sa odovzdávalo z generácie na generáciu viac než sto rokov.

© 2017 Copyright. Lithuanian countryside tourism association
Najprv sa cesto ručne vymiesi, až potom sa z neho tvarujú bochníky, ktoré sa na špeciálne príležitosti často zdobia. © 2017 Copyright. Litovské združenie vidieckeho cestovného ruchu

Pekári po vymiesení cesta ručne tvarujú oválne alebo obdĺžnikové bochníky s hmotnosťou od štyroch do desiatich kilogramov. Bochníky sa potom pečú nad žeravým uhlím alebo v krbovej peci, kým sa na nich nevytvorí tmavohnedá kôrka, ktorá je zhora hrubá až 6 mm a odspodu až 4 mm.

Keď sa bochníky vyberú z pece, nechajú sa aspoň dvanásť hodín chladnúť. Chlieb získa plnú chuť na druhý deň po upečení a vydrží až dva týždne, keďže vďaka vykysnutej ražnej múke si dlhšie uchová svoju chuť a čerstvosť.

Hotový výrobok je charakteristický príjemnou, bohatou arómou a sladkokyslou chuťou. Pod tmavou kôrkou je svetlohnedá chlebová striedka, ktorá je charakteristická pórovitou a lepkavou štruktúrou a miestami sa v nej nachádzajú rascové semienka. Bochníky chleba na každodennú konzumáciu majú hladký povrch, kým slávnostné pecne bývajú ozdobené osobitnými nápismi, slávnostnými ornamentmi alebo kvetinovými motívmi vyrobenými z kúskov ražného cesta.

Ďalšie informácie

Daujėnų naminė duona CHZO – právne špecifikácie

Chránené zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe