Skip to main content
Agriculture and rural development

História

Od 13. storočia sa syr Comté vyrába v miestnych syrárňach, takzvaných „fruitières“. Tieto fruitières vychádzajú z modelu družstevnej spolupráce – išlo o skupiny výrobcov, ktorí sa každodenne delili o nadojené mlieko a vyrábali z neho syr. Pri výrobe syra Comté je totiž dôležité aj množstvo mlieka a výrobcovia nemali vždy dostatok mlieka na to, aby si syr vyrobili sami. Tieto denné stretnutia boli pre poľnohospodárov aj formou spoločenského kontaktu – vďaka nim sa necítili natoľko izolovaní.

Syráreň 'Fromagerie de Chapelle des Bois'
Syráreň 'Fromagerie de Chapelle des Bois'

Jedna z prvých fruitières vznikla v roku 1253 v srdci francúzskeho regiónu Franche-Comté, v mestečku Desiervilliers v departmente Doubs. Úradné dokumenty svedčia o význame syra Comté v uvedenom regióne – Desiervilliers sa v nich opisuje ako rodisko tohto syra.

Renomé syra Comté však siaha ďaleko za tento región. Úradné dokumenty zo starého parížskeho trhu „Halles Centrales de Paris“, na ktorom obchodníci z celej krajiny predávali svoje výrobky, svedčia o tom, že cena syra Comté bola výrazne vyššia ako cena ostatných podobných syrov.

Výroba

Tento syr pochádza z francúzskeho historického regiónu Franche-Comté (v súčasnosti je súčasťou regiónu Burgundsko-Franche-Comté). Vyrábať sa môže len v niektorých oblastiach tohto regiónu – v departementoch Doubs, Jura, Haute-Saône a niektorých častiach susedných departmentov.

Na výrobu syra Comté CHOP sa smie používať len mlieko len z dvoch miestnych plemien: Montbéliarde a Pie rouge de l’Est. Tieto kravy by sa mali navyše kŕmiť len na pašiach vo vymedzenej zemepisnej oblasti. Táto potrava môže byť doplnená aj o paše z oblastí mimo tohto konkrétneho regiónu, ale tie nesmú byť hlavným zdrojom potravy.

Krava plemena Montbéliarde z departmentu Doubs, región Franche-Comté
“Marguerite”, Sylvain Citerne, licencia CC BY-ND 2.0

Mlieko by sa po nadojení malo čo najskôr dostať do zberných nádrží, aby sa proces zrážania mohol začať čo najrýchlejšie. Mlieko sa zahrieva a následne sa z neho najmenej 6 hodín vytláča srvátka.

france-comte-4.jpg
Once the milk is obtained, it should be put into tanks for the curding process as quickly as possible

Proces zrenia by mal trvať minimálne 120 dní. V priebehu tejto fázy sa bochníky syra aspoň dvakrát do týždňa osolia a potrú syrovým mazom.

france-comte-5.jpg
The maturing process should last a minimum of 120 days

Hotový okrúhly blok syra Comté CHOP by mal vážiť 30 až 55 kg, mal by mať priemer 50 až 70 cm a hrúbku 8 až 13 cm. Mal by obsahovať najmenej 45 % tuku. Farbu môže mať slonovinovú alebo žltú, podľa toho, v ktorej časti roka bol vyrobený. Letný Comté CHOP bude mať intenzívnejšiu žltú farbu, zimný bude svetlejší.

Ďalšie informácie

Comté CHOP – právna špecifikácia

Chránené označenie pôvodu

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe