Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

História a pôvod

Keď írski mnísi zaviedli vo svojej vlasti výrobu destilovaných liehovín, dali svetu nielen jeden z najznámejších druhov whiskey, ale aj jej samotný názov. Výraz „Uisce Beatha“, ktorý možno preložiť ako „voda života“, pôvodne pomenúval akýkoľvek druh destilovanej liehoviny, dokonca aj tie, ktoré sa používajú na výrobu parfumov alebo liekov. Napokon sa však stal synonymom nápoja, ktorý dnes pozná celý svet.

Whiskey sa pôvodne vyrábala podomácky, často potajomky, aby sa výrobcovia vyhli plateniu vysokých daní. Bola tradične spojená s určitým miestom a vyrábala sa v malých množstvách. V 19. storočí však došlo k obrovskému nárastu výroby whiskey. Tempo industrializácie bolo také rýchle, že počet paliarní v Írsku sa v rokoch 1827 až 1840 zdvojnásobil! No kým 19. storočie rozvoju destilačného priemyslu v Írsku veľmi prialo, začiatkom 20. storočia nastali pre liehovarníkov ťažké časy.

Hospodárske otrasy spôsobené prvou svetovou vojnou, Veľkonočné povstanie a občianska vojna v Írsku toto odvetvie vážne poškodili. Ďalšou ranou bolo prijatie 18. dodatku ústavy USA, ktorou sa zakázal predaj alkoholu v USA (obdobie prohibície). Výroba írskej whiskey tak zo dňa na deň prišla o svoj najväčší vývozný trh, čo ešte viac poškodilo toto beztak už zraniteľné odvetvie.

Policajti vylievajú alkohol do kanalizácie
“Námestník policajného prezidenta v New Yorku John A. Leach, na snímke vpravo, dohliada na policajtov, ktorí vylievajú alkohol do kanalizácie po razii v období vrcholiacej prohibície” - LC-USZ62-123257 (film copy neg.)

Napriek týmto prekážkam írska whiskey prežila a od osemdesiatych rokov minulého storočia nastáva oživenie jej výroby. Do deväťdesiatych rokov minulého storočia sa podpísalo niekoľko medzinárodných dohôd, v ktorých sa uznáva jedinečný charakter írskej whiskey. Medzi tieto dohody patrí aj dohoda medzi EÚ a USA z roku 1994, ktorou sa obmedzuje používanie tohto názvu výlučne na whiskey vyrobenú na ostrove Írsko. Do roku 2013 sa do celého sveta vyviezlo viac ako 6,2 milióna debien, každá s obsahom deviatich litrov tohto vzácneho moku. To je jasným prejavom toho, že ľudia na celom svete si Irish whiskey veľmi cenia.

Výrobný proces

Na začiatku výrobného procesu sú celozrnné obilniny, 100 % jačmeňa v sladovej whiskey a najmenej 30 % jačmeňa v obilnej whiskey. Tieto obilniny sa pomelú a potom zmiešajú s miestnou pramenistou vodou. Takto vznikne vykvasená tekutina – rmut, ktorý sa zahreje, aby sa zo zrnín uvoľnili cukry. Výsledkom toho je „mladina“, ktorá je pripravená na fermentáciu. Potom sa pridajú kvasinky, ktoré menia cukry v mladine na alkohol. Táto fermentovaná tekutina alebo výkvas sa už môže začať destilovať

Pri destilácii Irish whiskey sa používajú dva rôzne postupy: staršia metóda periodickej destilácie, „pot still method“(v kotlíkovom destilačnom prístroji) a metóda kontinuálnej destilácie s použitím destilačných kolón, „column still method“ (v kolónovom destilačnom prístroji). Periodickou destiláciou vzniká plnšia a aromatickejšia whiskey, zatiaľ čo metódou kontinuálnej destilácie sa vyrába whiskey jemnejšej chuti.

Počas destilácie sa výkvas zohrieva, jednotlivé zložky sa oddeľujú a kondenzujú. Tento proces sa rôzni v závislosti od toho, či sa použije metóda periodickej alebo kontinuálnej destilácie, ako aj od toho, či sa whiskey destiluje dvakrát alebo trikrát. Bez ohľadu na použitú metódu je však na výrobu whiskey potrebnej kvality potrebné skutočné majstrovstvo. Hovorí sa tomu „rezanie“ a ide o kľúčový proces pri výrobe kvalitnej whiskey.

Nakoniec sa whiskey necháva dozrieť v skladoch v Írsku, a to najmenej tri roky. Zákaz dozrievania whiskey mimo Írska je taký prísny, že whiskey sa nemôže vyvážať v sudoch: pred tým, ako opustí ostrov, musí byť preliata do fliaš, prípadne inertných nádob.

Ďalšie informácie

CHZO Irish Whiskey – právny nástroj

Zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe

Podujatia