Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Geraardsbergse Mattentaarten CHZO

Chráneným zemepisným označením (CHZO) sa zaisťuje, že aspoň jedna z fáz výroby, spracovania alebo prípravy sa uskutočňuje v danom regióne.

História

Pred érou chladničiek, keď mali k ľadu prístup len veľmi bohatí ľudia alebo kláštory, bola konzervácia mlieka závažným problémom. Jedným z najjednoduchších spôsobov bolo vyrobiť z mlieka syr, pričom z výroby často zostával zvyšný tvaroh. Flámska pochúťka Mattentaarten sú koláčiky z tvarohu obaleného v ceste, ktoré vznikli práve v snahe predĺžiť trvanlivosť a zlepšiť chuťové vlastnosti tvarohu.

Ako je to v prípade poľnohospodárskych výrobkov bežné, zrejme už nikdy nezistíme, kto prišiel na tento unikátny spôsob konzervovania. Už z najstarších písomných záznamov o Geraardsbergse Mattentaart sa však dozvedáme, že kvalite sa prikladal veľký význam. Obyvatelia Geerardsbergenu sa v roku 1665 dohodli na nových pravidlách, podľa ktorých museli mattentaarten spĺňať určité požiadavky na kvalitu, aby sa mohli v meste predávať. Milovníci týchto koláčikov zaznamenali ďalší úspech v roku 1752, keď rakúska cisárovná Mária Terézia ratifikovala pravidlá týkajúce sa kvality Geraardsbergse Mattentaarten cisárskym dekrétom.

Táto tradícia ochrany kvality koláčikov pretrváva až do modernej doby. V roku 1978 vzniklo bratstvo Geraardsberg Mattentaart, ktoré sa zaviazalo chrániť túto miestnu pochúťku. Jeho hlavnou úlohou je kontrolovať, či sa pri výrobe koláčikov používa len vysoko kvalitný tvaroh (po flámsky „mat“). Od roku 1980 je na oslavu jedinečnej histórie a chuti Geraardsbergse Mattentaart vyhradený osobitný sviatok. Koncom apríla členovia bratstva postavia na námestí plne funkčnú pekáreň, v ktorej miestnym obyvateľom i návštevníkom ukazujú, ako sa táto jedinečná špecialita vyrába, v snahe zachovať túto tradíciu.

Výroba

Ako naznačuje názov koláčika, základnou zložkou Geraardsbergse Mattentaart je „mat“, teda tvaroh. Ten sa vyrába z čerstvého surového mlieka a cmaru, do ktorých možno pridať trošku octu. Mlieko musí pochádzať z mesta Geraardsbergen alebo susednej obce Lierde.

Samotné koláčiky sa vyrábajú z najemno nadrobeného tvarohu, vajec, cukru, lístkového cesta a v závislosti od receptúry možno do nich pridať aj mandľový extrakt. Na lístkové cesto, ktoré tvorí základ koláčika, sa najskôr nanesie tvaroh. Ten sa potom prekryje druhou vrstvou cesta, ktorá sa jemne potrie vajíčkom. Takto pripravené koláčiky sa dajú potom piecť. Koláčiky pečú pekári z miestnej oblasti. Neupečené koláčiky sa však môžu zamraziť a upiecť kdekoľvek inde. Takto si možno na Geraardsbergse Mattentaart pochutiť na celom svete.

Ďalšie informácie

Geraardsbergse Mattentaarten CHZO – právny nástroj

Chránené zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe