Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Loukoumi Geroskipou CHZO

Chránené zemepisné označenie (CHZO) zabezpečuje, že v danom regióne sa musí uskutočniť minimálne jedna fáza výroby, spracovania alebo prípravy.

Pôvod

Legenda hovorí, že bohyňa Afrodita sa zrodila z morskej peny na skalách Petra tou Romiou a sadila semená zo svojej posvätnej záhrady v blízkom meste Yeroskipou.

Aphrodite and the rocks of Petra tou Romiou

Aj keď tieto povestné záhrady zapadli prachom mýtov a času, Yeroskipou dnes prekvitá farbami loukumi, obľúbenej sladkosti, ktorej spojitosť s mestom siaha až do roku 1895, keď sa Sofoklis Athanasiou vrátil do svojej rodnej dediny po mnohých rokoch v cudzine a v osobných veciach si priniesol zabalený recept.

Na svojich cestách Athanasiou vybral chuť loukoumi (známeho aj ako lokum či turecké potešenie), sladkej pochúťky, ktorá sa vyskytuje po celom Turecku a v oblasti Stredozemného mora. Keď sa vrátil do rodnej dediny, prispôsobil recept svojej chuti a začal ho realizovať.

Vytvoril malú továreň a v roku 1895 si otvorili vlastnú predajňu loukoumi neďaleko námestia v meste Yeroskipou. Čoskoro sa dobré meno predajne a jej pochúťok rozšírilo po celom ostrove a prekročilo aj jeho pobrežie.

Loukoumi Gerospikou founders and shop

V roku 1920 Athanasiou odovzdal podnik svojej dcére Chariklii a jej manželovi menom Gabriel Hadjizinoviou. Žezlo potom prešlo na ich syna, Nikodemosa Gabriela a od roku 1990 pokračuje v tradícii jeho manželka Evdokia a ich syn George.

Rodina Athanasiouových, ktorá predáva svoje výrobky s názvom „Aphrodite Delights“, inšpirovala aj ďalších výrobcov sladkostí v tejto oblasti, ktorí začali s výrobou podľa rovnakých špecifikácií a prehlbujú tak spojenie mesta s jeho pochúťkami.

Sila tohto spojenia je taká veľká, že v roku 2007 sa Loukoumi Geroskipou stal prvým cyperským výrobkom, ktorý bol uznaný ako oficiálne chránené zemepisné označenie (CHZO). Ide o jediný druh loukoumi, ktorému sa dostalo tohto uznania.

Výroba

Odkedy Sofoklis Athanasiou vyrobil prvú dávku loukoumi v roku 1895, tieto sladkosti sa vyrábajú rovnakým spôsobom, podľa rovnakého receptu a vždy na území Yeroskipou.

Athanasiou family

Umenie prípravy Loukoumi Geroskipou spočíva v dosiahnutí nezameniteľnej sladkosti a konzistencie, ktorými sa tento výrobok odlišuje od ostatných druhov loukoumi. Na rozdiel od mnohých iných druhov však Loukoumi Geroskipou neobsahuje ani glukózu, ani želatínu. Na dosiahnutie želanej chuti a textúry sa každý krok výrobného procesu musí vykonávať trpezlivo a presne, s použitím miestnych zručností a odborných znalostí, ktoré sa vycibrili časom a tradíciou.

Proces sa začína tak, že sa do veľkého rozohriateho kotla naleje voda. Potom sa pridá cukor a kyselina citrónová. Výsledná zmes sa nechá zovrieť a varí sa 35 minút na miernom ohni pri 100 °C.

a collage of images showing the process to make Loukoumi Geroskipou PGI

Pridá sa kukuričný škrob, ktorý sa predtým rozriedil v studenej vode, aby zmes zhustla, pričom sa musí udržiavať pri teplote 100 °C – 130 °C dve hodiny a mieša sa rýchlosťou 36 otáčok za minútu.

Potom sa pridávajú príchute, ktoré musia byť vybrané z vopred schváleného zoznamu. Každá príchuť na zozname bola starostlivo zvolená tak, aby dopĺňala prirodzenú sladkosť loukoumi. Výber siaha od ružovej, jahodovej a mandarínkovej po banánovú, bergamotovú pomarančovú a pistáciovú. V niektorých prípadoch sa pridávajú farbivá, čokoláda či pražené orechy. Zložky ako mandle a med pochádzajú z miestnych zdrojov okresu Paphos.

Keď sú príchute celkom prepojené, lepkavá zmes sa vyleje na široké dosky a nechá sa odstáť. Po vychladnutí nadobudne svoju konečnú želatínovú podobu, ktorá je charakteristická pevnosťou, vďaka ktorej po stlačení jemne vyskočí späť do svojho tvaru, ale aj mäkkosťou, vďaka ktorej sa rozplýva v ústach.

Hotový výrobok sa nakrája na kocky vo veľkosti porcie, ktoré sa poprášia práškovým cukrom alebo kokosom strúhaným najemno.

Ďalšie informácie

Loukoumi Geroskipou CHZO – právne záväzné špecifikácie

Chránené zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe