Prejsť na hlavný obsah
Agriculture and rural development

Gouda Holland CHZO/Noord-Hollandse Gouda CHOP

Chránené zemepisné označenie (CHZO) a chránené označenie pôvodu (CHOP) chránia názvy výrobkov, ktoré majú jedinečné vlastnosti súvisiace s ich zemepisným pôvodom.

Pôvod

Syr Gouda je pevne zakorenený v holandskej tradícii výroby syra siahajúcej až do stredoveku, ktorá vyvrcholila v holandskom zlatom veku – v 17. storočí.

Názov syra pochádza zo slávneho trhu so syrom Gouda, ktorého pôvod je možné nájsť až v 14. storočí. Holandské mestá mohli v stredoveku požiadať o feudálne práva, vďaka ktorým získali monopol na predaj určitých výrobkov. V roku 1395 mesto Gouda získalo takéto právo na predaj syra v holandskom grófstve. V dôsledku toho mohli poľnohospodári z tohto grófstva predávať svoj syr len na trhu v meste Gouda, ktoré sa tak postupom času stalo synonymom jeho výroby.

pohľad na Goudu, približne 1573
Mesto Gouda, ktoré sa nachádza v regióne Južné Holandsko, bolo postavené na vysušenom slanisku, na brehu rieky Gouwe.
Ľudia stojaci na hlavnom námestí pri konskom povoze vedľa naukladaných bochníkov syra Gouda
Trh so syrom sa stal populárnou turistickou atrakciou mesta Gouda.

S rastúcou popularitou syra sa výroba rozšírila do provincie Severné Holandsko, a neskôr do celého Holandska. V 20. storočí sa syr Gouda stal tradičným národným výrobkom s celosvetovým renomé.

Hoci sa syr v súčasnosti predáva po celom svete, tradícia mestského trhu Gouda so syrmi zostala zachovaná. Každý štvrtok ráno od apríla do augusta poľnohospodári naukladajú kolesá syra pred radnicou mesta Gouda, kde vyjednávajú s obchodníkmi až do uzavretia dohody.

Gouda este un tip de brânză recunoscut pe scară largă. Cu toate acestea, este important de remarcat faptul că, având în vedere gusturile și tradițiile lor, numai Gouda Holland IGP și Noord-Hollandse Gouda DOP sunt protejate de Uniunea Europeană, asigurând originea, calitatea și autenticitatea. Noord-Hollandse Gouda a fost înregistrată ca denumire de origine protejată (DOP) în 1996, în timp ce Gouda Holland a fost înregistrată ca indicație geografică protejată (IGP) în 2010.

Výroba

Mlieko používané na výrobu Gouda Holland CHZO sa získava z mliekarní v Holandsku, pričom syr Noord-Hollandse Gouda CHOP sa vyrába len z mlieka z provincie Noord-Holland.

Geografická poloha Holandska (väčšinou pod úrovňou hladiny mora) a jeho prímorské podnebie umožňujú rast zelenej trávy bohatej na živiny na podloží piesočnatých a ílovitých pôd. Stáda dobytka, často miestne plemená ako Holstein-Friesian, sa pasú na týchto trávnatých pastvinách, vďaka čomu majú kravy kvalitné a chutné mlieko.

Po podojení kráv uskladnia poľnohospodári mlieko v chladiacej nádrži na farme pri maximálnej teplote 6 °C. Mlieko sa prepravuje do závodu na výrobu syra do 72 hodín, kde sa buď spracuje ihneď, alebo termizuje (nepasterizované, ľahko tepelné ošetrené) a na krátky čas sa uskladní v chladiarenskom sklade.

Mlieko sa potom pasterizuje pri teplote najmenej 72 °C počas 15 sekúnd a zráža sa pri teplote približne 30 °C. Keď sa syrenina oddelí od srvátky, spracuje sa, umyje a stlačí do správneho tvaru (tradičného splošteného kolesa). Výsledný „syr“ sa potom ponorí do soľného roztoku.

Kyslé mlieko v kadi, syr naliaty do plastovej formy a bochníky syra na drevených policiach
Výsledný produkt má tvar splošteného kolesa.

Po pomalom namáčaní v slanej vode sa syr nechá prirodzene vyzrieť na otvorenom priestranstve. Čas a teplota zohrávajú dôležitú úlohu pri získavaní charakteristickej chuti syra. Výrobcovia syr pravidelne otáčajú a kontrolujú, po dozretí sa na ňom vytvorí suchá kôra.

Syr môže dozrievať viac ako rok v závislosti od želanej chute. Nevyzreté syry CHOP Gouda Holland CHZO a Noord-Hollandse Gouda sú sladké a mäkké, počas dozrievania sa vytvára pevnejšia textúra, získavajú intenzívnejšiu zlatú farbu a pestrofarebnú paletu aromatických chutí.

Ďalšie informácie

Gouda Holland CHZO/Noord-Hollandse Gouda CHOP – právne špecifikácie

Chránené označenie pôvodu

Chránené zemepisné označenie

Kvalitné potraviny a nápoje v celej Európe