Skip to main content
Agriculture and rural development

Riso Nano Vialone Veronese SGN

Saugoma geografine nuoroda (SGN) užtikrinama, kad bent vienas iš gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų vyktų regione.

Kilmė

Ryžiai pradėti auginti Veronos provincijos žemumose XVI a. pradžioje. Į pietus juos atgabeno šeimos iš Lombardijos, ir netrukus šios kultūros auginimas pavertė nederlingus šlapynus dirbamais ryžių laukais.

Ryžių auginimas Veronoje, Italijoje

Šias permainas prižiūrėjo 1545 m. Venecijos Senato paskirta speciali viešoji institucija „Provveditori ai Beni Inculti “(Nekultūrinių išteklių prižiūrėtojai).

riso-nano-vialone-veronese-verti01.jpg

„Provveditori“ ne tik suformavo kanalų ir drėkinimo griovių sistemą, bet ir leido statyti „ryžių lukštyklas“, primityvius malūnus, kuriuose ryžiai buvo lukštenami vandens jėga varomose piestose.

Iš pradžių Veronos ryžiai buvo parduodami beveik vien tik Venecijos Rialto turguje. Ten jie pelnė gerą reputaciją ir XVII–XVIII a. dar labiau išpopuliarėjo

XX a. selekcijos pažanga leido sukurti „Vialone Nano“ ryžių veislę, senesnių „Nano“ ir „Vialone“ veislių hibridą. Ši nauja veislė pirmą kartą išauginta 1937 m., o Veronos provincijoje ji pradėta auginti 1945 m.

1996 m. ši veislė sulaukė pripažinimo: „Riso Nano Vialone Veronese“ tapo pirmaisiais ryžiais Europoje, kuriems suteikta saugoma geografinė nuoroda (SGN).

Gamyba

riso-nano-vialone-veronese-verti02.jpg

„Riso Nano Vialone Veronese SGN“ gaminami 24 pietinėse Veronos žemumose esančiose savivaldybėse. Šioje teritorijoje, vadinamoje Bassa Veronese, yra lengvo sąnašinio dirvožemio sluoksnis.

Lygumas užtvindo gėlas iš kalkingų uolienų trykštančių šaltinių vanduo, todėl dirvožemyje kaupiasi didelį dirvos šarmingumą užtikrinantys mineralai. Būtent dėl šio šarminio pobūdžio Veronos apylinkių ryžių laukai skiriasi nuo daugelio kitų Italijos ryžių auginimo vietovių.

Dirvožemis rūpestingai prižiūrimas taikant laiko patikrintus žemdirbystės metodus, natūraliai susiformavusius atsižvelgiant į vietos aplinkos poreikius. Ryžių augintojai atidžiai reguliuoja potvynių ir sausinimo procesus, o sėjomaina suteikia galimybę gauti sveiką ir kokybišką derlių, kartu gerokai sumažinant augalų apsaugos produktų ir cheminių trąšų poreikį.

Recept med kalixlöjrom, steg 3a

Nuėmus derlių ryžiai atvežami į vietinius malūnus, perėmusius XVI a. gausiai regione įsikūrusių ryžių lukštyklų funkciją. Išliko kai kurie prieš šimtmečius įkurti malūnai ir šiuo metu jie vis dar veikia.

Nors šiais laikais ryžiai šlifuojami moderniais įrenginiais, perdirbėjai laikosi tų pačių kriterijų ir siekia tų pačių rezultatų, kaip ir jų protėviai.

Išlukštenti ryžiai pakuojami nustatytoje geografinėje vietovėje, užtikrinant kuo didžiausią šviežumą. Ryžių grūduose gausu krakmolo, kurio didžioji dalis išsiskiria verdant, o didelis amilozės kiekis leidžia išsaugoti grūdų formą ir struktūrą net intensyviai verdant.

Geriausias ryžių savybes atskleidžia tradiciniai virimo metodai: gaunami panašūs į perlus ryžiai, kurių švelni tekstūra idealiai tinka rizotams gaminti. Be to, jie pasižymi subtiliu, išskirtiniu aromatu, puikiai papildančiu pačių įvairiausių padažų, užpilų ir ingredientų skonį.

Daugiau informacijos

„Riso Nano Vialone Veronese SGN“. Teisinės specifikacijos

Saugoma geografinė nuoroda

Aukštos kokybės maistas ir gėrimai Europoje