Skip to main content
Agriculture and rural development

SGN gaminys „Suska sechlońska“

Saugoma geografine nuoroda užtikrinama, kad bent vienas gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapas vyksta tame regione.

Kilmė

SGN gaminio „Suska sechlońska“ istoriją atskleidžia pats pavadinimas.

suska-sechlonska-plums-smoked-prunes.jpg

Suska reiškia džiovintas ir rūkytas slyvas, o sechlońska – tai, kad šis gaminys yra kilęs iš pietinės Lenkijos Sechnos kaimo, garsėjančio slyvų rūkymo ir džiovinimo tradicijomis. Sechnos kaimo pavadinimas kildinamas iš lenkiško žodžio suszenie, reiškiančio džiovinimą. Tai rodo, kad ši kulinarinė tradicija regione turi gilias šaknis.

Nors nėra aišku, kada gimė ši tradicija, legendos byloja, kad slyvas rūkyti pradėjo vietos dvasininkas, kuris apie tai papasakojo parapijiečiams, pasidalijo žiniomis, kaip tai daryti, ir paragino ir juos pačius imtis šios praktikos.

Regione išsibarsčiusios vaisių džiovinimo ir rūkymo krosnys – lyg šio produkto istorijos ženklai. Seniausiai iš šių krosnių – daugiau nei šimtas metų. Ji jau nebeveikia, tačiau šiandieninių krosnių struktūra ir ypatumai – tokie patys, o tai rodo, kad gamybos metodas per šimtmetį praktiškai nepasikeitė. Regione yra 677 krosnys. Visos jos sukonstruotos ir pastatytos vietos žmonių, o jų stilius pritaikytas prie vietovės.

Slyvų džiovinimo ir rūkymo tradicija įsišaknijusi ne tik regiono kraštovaizdyje, bet ir kultūroje. Vietos poetai ir dainų kūrėjai įkvėpimo ieško ne žvaigždėse. Jų mūza – paprasta rūkyta slyva. Vienos iš dainų žodžiais giriamas šios tradicijos gimimo miestas:

Oj Sechna, Sechna ty skopciała wiosko,
gdyby nie suszarnie byłabyś stolicą…
(...O Sechna, dūmų nujuodinta Sechna,
jeigu ne šitos vaisių krosnys, tu būtum šalies sostinė…)

Tradicija įkūnijama ir džiovintų slyvų šventėje (Święto Suszonej Śliwki), kuri nuo 2001 m. rengiama Dobrocečės kaime. Regiono lankytojai gali keliauti turistiniu slyvų keliu, vedančiu slyvų sodais ir tarp vaisių krosnių.

SGN gaminys „Suska sechlońska“ ne tik pritraukia būrius turistų, bet ir ilgainiui sulaukė įvairių apdovanojimų, įskaitant specialų apdovanojimą 2000 m. konkurse „Nasze Kulinarne Dziedzictwo“ („Mūsų kultūrinis paveldas“), apdovanojimą geriausių Lenkijos regioninių maisto produktų konkurse „Perła 2004“ („Perlas 2004“) ir pirmąjį apdovanojimą 2006 m. apklausoje „Małopolski Smak“ („Mažosios Lenkijos skoniai“).

Dar didesnio pripažinimo sulaukta 2010 m., kai Europos Komisija, pripažindama unikalų šio produkto ir jo kilmės vietos ryšį, nusprendė, kad „Suska sechlońska“ bus saugoma geografinė nuoroda.

Produktas

SGN gaminys „Suska sechlońska“ gaminamas keturiose Mažosios Lenkijos vaivadijos savivaldybėse: Liaskovos, Ivkovos, Lososinos Dolnos ir Žegocinos.

„Suska sechlońska“ naudojami europinių slyvų (prunus domestica L. ssp. domestica) ir panašių veislių, kaip antai Promis, Tolar, Nektawit, Valjevka ir Stanley, vaisiai. Šios veislės idealiai tinka džiovinti ir rūkyti, nes vaisiai yra saldūs ir nevandeningi. Vaisiai turi būti kokybiški; negalima naudoti apgedusių, pažeistų ar užterštų slyvų.

Soduose surinktos slyvos iš karto gabenamos prie krosnių ir džiovinamos bei rūkomos.

suska-sechlonska-plums-plums-kiln.jpg

Krosnys statomos lauke, ant plytinio pagrindo ir dengiamos dvišlaičiu stogu. Kiekviena krosnis turi bent vieną kamerą, o kai kurios – net penkias. Kameros yra maždaug 2 m pločio, bent 3,5 m ilgio ir yra medine pertvara padalytos į dvi lygias dalis. 

Po kiekviena kamera yra žaizdras, virš kurio tvirtinamos medinės grotelės. Jos padarytos iš viena su kita nesurištų medinių 4 cm pločio, 3 cm aukščio ir maždaug 1 m ilgio lentelių. Lentelės išdėstytos taip, kad maždaug 180 cm aukštyje virš žaizdro būtų užtikrinta dūmų ir šilto oro cirkuliacija.

Slyvos suberiamos ant grotelių 20–40 cm sluoksniu. Džiovinamų slyvų masė kartą per dieną apverčiama specialiu semtuvu.

Rūkymo ir džiovinimo procesas trunka nuo 4 iki 6 dienų, priklausomai nuo slyvų sluoksnio storio. Nuo žaizdro kylant dūmams temperatūra krosnyje išauga iki 45°C – 60°C. Dūmai ne tik džiovina ir konservuoja vaisius, bet ir suteikia jiems unikalią spalvą, aromatą ir skonį. Džiovinant išsiskiriančios sultys padengia slyvas – galutiniam produktui tai suteikia papildomo saldumo.

Daugiau informacijos

SGN „Suska sechlońska“ teisinės specifikacijos

Saugoma geografinė nuoroda

Kokybiški Europos maisto produktai ir gėrimai